Dataquest: Sprzedaż komputerów PC w Europie wzrosła w minionym roku o 18%

Najwięcej komputerów na Starym Kontynencie sprzedał Compaq, Dell natomiast odnotował najszybsze tempo wzrostu.

Sprzedaż komputerów PC w Europie w 1999 r. osiągnęła 29,9 mln sztuk, co oznacza wzrost o 18% w stosunku do 1998 r. - wynika z badań Dataquest. Firma uważa, że do wzrostu przyczyniło się głównie duże zapotrzebowanie na komputery umożliwiające dostęp do Internetu.

W samej Europie Zachodniej dynamika sprzedaży była jeszcze wyższa - sprzedano tam 8,5 mln komputerów PC - o 32% więcej niż rok wcześniej. Największy wzrost - o 26,7% - zanotowano we Francji, gdzie sprzedano 4,4 mln oraz w Wlk. Brytanii - 25,2% (5,5 mln). Najwięcej komputerów PC sprzedano jednak w Niemczech - 6,6 mln sztuk (wzrost 21,6%).

Najwięcej komputerów sprzedał w Europie Compaq (4,6 mln), jednak tempo wzrostu sprzedaży firmy było stosunkowo niewielkie - 13,4%. Na drugim miejscu znalazł się Fujitsu-Siemens - skonsolidowane wyniki obu firm za 1999 r. mówią o 3,4 mln sztuk sprzedanych komputerów PC, co daje wzrost rzędu 32,8%. Na trzecim miejscu uplasował się Dell z 2,6 mln komputerów, który jednak osiągnął największą dynamikę sprzedaży wśród głównych producentów PC - 34,4%.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200