Dataquest: IBM wyprzedził Oracle na rynku baz danych

Według badań przeprowadzonych przez Dataquest, IBM zdetronizował Oracle'a i odzyskał pozycję lidera na rynku oprogramowania dla baz danych.

Według badań przeprowadzonych przez Dataquest, IBM zdetronizował Oracle'a i odzyskał pozycję lidera na rynku oprogramowania dla baz danych.

Jak twierdzą autorzy raportu IBM swoją pozycję zawdzięcza dobrej sprzedaży systemu 390 i AS/400 oraz gwałtownemu wzrostowi zapotrzebowania na DB2 dla platform unixowych i Windows NT.

Big Blue utracił pozycję lidera na rzecz Oracle'a w 1997 r. W roku ubiegłym firma sprzedała więcej nowych licencji i jej udział w światowym rynku wyniósł 32,3% (28,9% rok wcześniej). W tym samym czasie Oracle odnotował spadek z 29,4 do 29,3%.

Mimo utraty przez Oracle pozycji lidera, firma ta nadal jest największym dostawcą systemów zarządzania relacyjnymi bazami danych, jak również czołowym dostawcą dla platform Unix i Windows NT. Przedstawiciele Oracle'a twierdzą, że wyniki badań Dataquest nie odzwierciedlają rzeczywistej sytuacji. Uważają, że przypisywany IBM-owi wzrost wynika częściowo z zakupów kolejnych licencji przez obecnych użytkowników w związku z przygotowaniami do roku 2000.

Zdaniem Dataquest, mimo obaw, że przedsiębiorstwa ograniczą wydatki w związku z problemem wejścia w nowe tysiąclecie, rynek baz danych w ub.r. nie zmniejszył się. Globalna sprzedaż wzrosła o 15% w porównaniu do roku 1997 i wyniosła 7,1 mld USD.

Pozycje zachowały także Microsoft (3), Informix (4) i Sybase (5).

Według szacunków analityków z Dataquest, do roku 2003 rynek baz danych osiągnie wartość 10 mld USD, głównie dzięki sprzedaży internetowych baz danych, handlowi elektronicznemu i potrzebie wspomożenia pracowników pracujących zdalnie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200