Darmowy SBS od Novella

Novell udostępnił polskim użytkownikom darmowy pakiet Small Business Suite z licencjami dla trzech użytkowników sieci lokalnej. Oprócz małych firm na nowej inicjatywie Novella mają skorzystać również partnerzy handlowi Novella, którzy będą mogli oferować swoim klientom usługi sieciowe, bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów zakupu samego produktu.

Novell Small Business Suite Starter Pack oparto na sieciowym systemie operacyjnym NetWare 6. W skład pakietu wchodzi również serwer poczty elektronicznej i system pracy grupowej (GroupWise 6), oprogramowanie dostosowujące komputery do indywidualnych wymagań pracowników (ZENworks for Desktops 3.2) oraz system ochrony sieci podłączonej do Internetu (BorderManager 3.7). Niewielkie przedsiębiorstwa uzyskują w ten sposób dostęp do zaawansowanych usług sieciowych bez konieczności inwestowania w zakup oprogramowania i utrzymywania dodatkowych etatów.

Inicjatywa Novella pozwoli na zapoznanie się z nowym systemem nie tylko małym firmom ale również użytkownikom domowym czy też studentom, którzy do tej pory mieli ograniczony dostęp do sieciowego pakietu Novella. Starter Pack wzbogacony o oprogramowanie open source takie jak Apchae, MySQL i PHP może też stanowić stabilną platformę dla strony internetowej.

Zobacz również:

Użytkownicy Novell Small Business Suite Starter Pack mogą skorzystać z pomocy ogólnopolskiej sieci partnerów Novella. Jedną z okazji do nawiązania kontaktów jest konieczność rejestracji produktu w ciągu 90 dni od zainstalowania, której można dokonać w firmie zatrudniającej certyfikowanego specjalistę z tytułem CNS (Certified Novell Salesperson). W chwili, gdy firma korzystająca z oprogramowania w wersji Starter Pack "urośnie" o kolejnych pracowników możliwy jest zakup dodatkowych licencji.

Ciekawe, jak po ogłoszeniu inicjatywy zachowa się Microsoft, główny konkurent Novella na rynku pakietów sieciowych dla małych i średnich przedsiębiorstw. Darmowe udostępnienie pakietu Microsoft Small Business Server w wersji dla kilku użytkowników raczej nie wchodzi w grę. Pakiet Microsoft jest oparty na systemie Windows 2000 Server, który może być przecież wykorzystany nie tylko jako system dla serwera. W odróżnieniu od sieciowego systemu Novella można uruchamiać na nim zwykłe aplikacje desktopowe.

Aby zaopatrzyć się w darmowe oprogramowanie Novella należy zgłosić się do autoryzowanych partenrów Novella. Dystrybucją wersji Starter Pack zajmą się również magazyny komputerowe oraz producenci sprzętu i oprogramowania. Szczegółowe informacje znajdują się na stroniehttp://www.novell.pl/nsbs_starterpack/


TOP 200