Darmowe narzędzia Microsoftu

Kolejne wydanie serwera baz danych MySQL zawierać będzie instalatora dla systemu Windows zbudowanego w oparciu o darmowe narzędzie firmy Microsoft. Programiści odpowiedzialni za nową wersję MySQL 4.1 zdecydowali się wykorzystać narzędzie WiX (Windows Installer XML).

Ich zdaniem, z tym rozwiązaniem przemawiają dwa powody. Po pierwsze narzędzie jest darmowe, po drugie, pozwala w pełni i w bardzo elastyczny sposób zapanować nad procesem instalacji w systemie Windows. W tym roku firma Microsoft wyjątkowo, po raz pierwszy udostępniła narzędzie WiX na licencji Shared Source Licensing, co oznacza możliwość wglądu w kod, ale nie umożliwia jego modyfikowania.

WiX przeznaczony jest do tworzenia pakietów instalacyjnych dla systemu Windows z wykorzystaniem technologii XML (jest w pełni zgodny z systemami Windows NT i 2000). Oprócz tego, Microsoft opublikował dwa inne, darmowe projekty: bibliotekę Windows Template Library (jest darmowa, ale nie umożliwia wglądu do kodu i co za tym idzie, jego modyfikacji) oraz FlexWiki. Nowe wydanie MySQL 4.1 pojawi się prawdopodobnie w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

Zobacz również:

  • Gartner: ogromny wzrost na rynku baz danych
  • Kreator stron Wix zaczyna ciąć koszty
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200