Darmowe konta pocztowe - wojna gigantów

Ostatnie miesiące to nieustająca wojna pomiędzy serwisami oferującymi darmowe konta pocztowe. Użytkownicy zasypywani są informacjami o powiększeniu pojemności skrzynek, usprawnianiu ich poszczególnych parametrów, czy też dodaniu nowych funkcji. Zamieszanie potęgują zachodnie serwisy, które co chwila prześcigają się w coraz bardziej wymyślnych ofertach. Postanowiliśmy sprawdzić, co mają w takiej sytuacji do zaoferowania rodzimym internautom polskie portale, oferujące darmowe konta pocztowe. Na które z nich warto się zdecydować? Na co zwracać uwagę przy ich wyborze? Zobaczcie sami.

Darmowe konta pocztowe - wojna gigantów
Przy wyborze konta pocztowego należy się oczywiście kierować indywidualnymi potrzebami. Może się przecież zdarzyć, iż nawet w połowie nie wykorzystamy oferowanych nam przez dany serwis funkcji. Postanowiliśmy mimo to wybrać kilka, naszym zdaniem najważniejszych punktów, na które warto zwrócić uwagę przy dokonywaniu ostatecznego wyboru darmowego konta pocztowego:

Początki poczty elektronicznej

Po raz pierwszy świat usłyszał o poczcie elektronicznej przy okazji wojskowej sieci ARPANET - przodka Internetu. W 1971 roku Ray Tomlinson - inżynier firmy Bolt Beranek and Newman, wynajętej przez Amerykański Departament Obrony w 1968 roku - napisał pierwszą aplikację pocztową, składającą się z dwóch modułów: SNDMSG do wysyłania wiadomości oraz READMAIL do ich odczytywania. Program obsługiwany z linii poleceń oferował podstawową funkcjonalność i wykorzystywał do transportu protokół FTP nazwany przez Tomlinsona mianem CYPNET. Dopiero w 1981 roku doczekaliśmy się implementacji protokołu SMTP (Simple Mail Transfer Protocol), który po dziś dzień wykorzystywany jest w poczcie elektronicznej do przekazywania wiadomości pomiędzy serwerami pocztowymi. Pierwsze, publiczne i ogólnodostępne dla internautów konta pocztowe zaczęły pojawiać się na początku lat 90-tych, między innymi za sprawą takich serwisów, jak America Online. Pierwszy list elektroniczny w Polsce, datowany na 17 sierpnia 1991 roku, został wysłany z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, do Ośrodka Komputerowego Uniwersytetu Kopenhaskiego w Danii.

Ochrona antywirusowa

W dobie krążących po Sieci, niebezpiecznych wirusów oraz robaków internetowych, to kolejna ważna zapora bezpieczeństwa dla naszego komputera. Tym bardziej jest ona pożyteczna, jeśli baza wirusów oraz robaków jest w niej na bieżąco aktualizowana. Ochrona antywirusowa na koncie pocztowym nie zastąpi oczywiście tradycyjnego oprogramowania antywirusowego, zainstalowanego w systemie operacyjnym.

Ochrona przed spamem

Niezaprzeczalnie jedna z najważniejszych funkcji - wręcz obowiązkowa w przypadku konta pocztowego. Oferowana ona może być na wiele różnych sposobów: jako system automatyczny, który wychwytuje podejrzane przesyłki i nie dopuszcza ich do adresata, a także system ręcznego określania nadawców, od których nie życzymy sobie otrzymywać nie zamawianej korespondencji (czarna lista). W niektórych przypadkach możliwe jest także określanie stopnia agresywności filtra antyspamowego. Warto zwracać uwagę na to, czy dany serwis oferuje oddzielny katalog na spam. Może się zdarzyć, iż mechanizm jest na tyle skuteczny, że nie dopuszcza do nas niektórych, ważnych dla nas wiadomości. Ratunkiem jest wtedy przeszukanie takiego katalogu.

Zobacz również:

  • Wkrótce premiera kolejnej wersji aplikacji Outlook dla systemu Android

Maksymalny rozmiar wysyłanej i odbieranej wiadomości

Parametry te mają bardzo duże znaczenie dla funkcjonalności konta pocztowego. Dla niektórych użytkowników ważne jest, aby nie tylko móc wysyłać duże załączniki, ale również mieć możliwość ich bezproblemowego odbioru. Jak pokazują nasze testy, te oba parametry nie zawsze są sobie równe. Dodatkowe zamieszanie może powodować zróżnicowanie limitów pomiędzy poszczególnymi serwisami, które oferują darmowe konta pocztowe.

Autoresponder

Funkcja przydatna w sytuacji dłuższej nieobecności użytkownika konta (przykładowo jest on na urlopie lub dłużej poza zasięgiem Sieci). Może on ustawić automatyczną odpowiedź na każdą, przychodzącą na skrzynkę wiadomość. Informacja zwrotna poinformuje nadawcę, iż posiadacz konta jest w tej chwili niedostępny.

Obsługa innych kont

Opcja pozwalająca na odbieranie poczty z innych kont w ramach jednego serwisu. Wystarczy, iż wpiszemy niezbędne parametry zewnętrznych kont (adres serwera POP3, niezbędny login oraz hasło), a bez problemu będziemy mogli z nich pobierać i czytać wiadomości.

Bezpieczne połączenie SSL

Każdy użytkownik poczty, któremu zależy na zachowaniu maksymalnej prywatności i bezpieczeństwa swoich wiadomości, wybierze konto z opcją połączenia SSL (Secure Socket Layer). Jest to protokół bezpiecznej komunikacji pomiędzy klientem a serwerem, stworzony przez firmę Netscape. Korzystając z bezpiecznego połączenia SSL możemy być pewni prywatności, wiarygodności oraz integralności przesyłanych danych. Warto przy okazji wspomnieć, iż SSL został zaprojektowany do zabezpieczania transakcji finansowych w Internecie.

Pojemność skrzynki

Wojnę na pojemności kont pocztowych zapoczątkowała na początku kwietnia wyszukiwarka Google, oferując skrzynki o niespotykanej dotąd przestrzeni 1 GB. Do powiększania swoich skrzynek zabrały się kolejne serwisy, w tym również polskie - 2 z testowanych przez nas skrzynek powiększyły w ostatnim czasie swoje rozmiary. Warto zwracać uwagę na to, aby pojemność skrzynki pozwalała na przesłanie wiadomości o łącznym rozmiarze minimum kilku megabajtów.

Uwierzytelnianie SMTP

Funkcja, która weryfikuje nadawcę wiadomości (wymagany login oraz hasło), zapobiegając podszywaniu się pod oryginalny adres. W ostatnim czasie, proceder ten wykorzystywany jest często przez spamerów. Uwierzytelnianie SMTP jest konieczne we wszystkich, testowanych przez nas kontach i ma miejsce tylko w przypadku korzystania z klienta pocztowego.

Wybór redakcji online

Zdecydowaliśmy się wyróżnić trzy z testowanych przez nas serwisów, które zasłużyły sobie na to oferowanymi parametrami skrzynek oraz funkcjonalnością:

1 miejsce - O2.pl (między innymi za imponującą pojemność i możliwość wysyłki oraz odbioru dużych plików)

2 miejsce - Interia.pl (między innymi za mnogość funkcji i możliwość odsłuchiwania wiadomości przez telefon stacjonarny oraz komórkowy)

3 miejsce - PF.pl (między innymi za przyjazny system antyspamowy oraz brak limitu przychodzących wiadomości)

Porównanie parametrów i funkcjonalności

Wirtualna Polska

Darmowe konta pocztowe - wojna gigantów

Wp.pl

Po raz pierwszy z darmowych kont pocztowych portalu Wirtualna Polska można było skorzystać w listopadzie 1999 roku. Poza darmowymi kontami, w Wirtualnej Polsce możemy założyć również płatną pocztę elektroniczną: pakiety PocztaPRO o pojemności skrzynki 150 MB oraz PocztaBIZ o pojemności skrzynki 250 MB. W standardowej i bezpłatnej wersji, do dyspozycji użytkownika jest 10 MB pojemności oraz 4-megabajtowy limit wielkości pojedynczej wiadomości, którą z takiego konta możemy wysłać. Odbierać możemy pojedyncze wiadomości o rozmiarze nawet do 10 MB. Jak większość obecnie oferowanych kont, możliwa jest jego obsługa z poziomu aplikacji pocztowej przy pomocy protokołów POP3 i SMTP. Istotną kwestią jest, aby pamiętać w tym wypadku o zaznaczeniu autoryzacji SMTP (jest ona już wymagana we wszystkich testowanych przez nas kontach).

Jeśli chodzi o samą funkcjonalność konta WP.pl, to trzeba przyznać, iż na tle konkurencji nie wyróżnia się ono zbyt wieloma dostępnymi opcjami. Znajdziemy tu moduł automatycznej odpowiedzi na przychodzące wiadomości (autoresponder) - jest to szczególnie przydatne w sytuacji, gdy przez kilka dni pozostajemy poza zasięgiem komputera i Sieci. Znajdziemy również skaner antywirusowy, który ochroni nas przed zalewem internetowego robactwa. W kwestii ochrony przed niechcianą korespondencją, z pomocą przychodzi WPAnty-Spam - automatyczny mechanizm antyspamowy (w fazie testowej). Odrzucone wiadomości lądować mogą w specjalnym folderze 'SPAM', który bez naszego udziału opróżniany jest po 7 dniach. Trzeba przyznać, iż WPAnty-Spam jest nadzwyczaj skuteczny: jako jedyny z całej szóstki zaklasyfikował biuletyn aktualności naszego wydawnictwa oraz jednego z zachodnich, jako korespondencję nie zamawianą, umieszczając ją od razu w katalogu 'SPAM'.

Niestety brak w poczcie WP.pl przekazywania wiadomości na inne konto, statystyk, obsługi dodatkowych kont z poziomu interfejsu webowego, powiadomienia o nowej poczcie SMS-em, czy też możliwości skorzystania z bezpiecznego, szyfrowanego połączenia SSL. Niedosyt pozostawia również brak reguł wiadomości oraz modułu ich wyszukiwania. Podsumowując, choć darmowe konta pocztowe w Wirtualnej Polsce istnieją już kilka lat i w tym czasie zdołały sobie zjednać niemałą rzeszę użytkowników, ilością dostępnych funkcji oraz parametrami nie powalają na kolana (w szczególności w obliczu ostatniego wyścigu pojemności). O wiele więcej do powiedzenia w tym względzie mieliby zapewne posiadacze kont płatnych WP.pl. Sytuację ratuje również komunikator internetowy 'wpkontakt', który w dość dużym stopniu integruje się z pocztą WP.pl.

Gazeta.pl

Darmowe konta pocztowe - wojna gigantów

Gazeta.pl

Portal internetowy Gazety Wyborczej swoje początki z darmowymi kontami pocztowymi datuje na kwiecień 2001 roku (najmłodszy stażem z całej, testowanej szóstki). Poza bezpłatną pocztą elektroniczną Gazeta.pl nie oferuje żadnych, płatnych pakietów. Tym razem mamy do czynienia z usługą gwarantującą nam powierzchnię 21 MB oraz limit wielkości wychodzącej i przychodzącej przesyłki ograniczony do 4 MB (od poniedziałku 26 lipca, limit ten zostanie podniesiony do 10 MB). Standardowo obsługa konta może odbywać się z poziomu programu pocztowego (POP3, SMTP - konieczna autoryzacja).

W przypadku darmowych kont pocztowych Gazety.pl, zasób dostępnych funkcji prezentuje się bardziej okazale: autoresponder, przekazywanie wiadomości na inny adres, obsługa zewnętrznych kont pocztowych, a także możliwość nawiązania bezpiecznego, szyfrowanego połączenia SSL. Dodatkowo, w interfejsie WWW znajdziemy również statystyki, wyszukiwarkę oraz opcję ustawiania reguł wiadomości. O bezpieczeństwo informacji zadba skaner antywirusowy a przed spamem zabezpieczy automatyczny mechanizm AntySpam (każda przesyłka oceniana jest według 5-stopniowej skali i od nas zależy, od której oceny wiadomości będą kwalifikowane jako spam). Dodatkowo dostępny jest 'Spam killer', gdzie możemy natarczywych adresatów dodawać ręcznie.

Ciekawa i funkcjonalna propozycja Gazety.pl wydaje się być jednak lekko zdystansowana od obecnej tendencji do powiększania pojemności darmowych skrzynek pocztowych. Ze standardowych funkcji nie znajdziemy tu zaś powiadomienia SMS-em o nadejściu nowej wiadomości. Użytkowników darmowego konta pocztowego w portalu Gazety Wyborczej zapewne to nie zmartwi. Mają w zamian chociażby dostęp do serwisu randkowego 'CafeGazeta'.

O2.pl

Darmowe konta pocztowe - wojna gigantów

o2.pl

Serwis O2.pl, który zyskał popularność i wielu zwolenników, głównie dzięki konkurencyjnemu dla Gadu-Gadu komunikatorowi Tlen.pl, w swojej ofercie posiada darmowe konta pocztowe już od października 1999 roku. Po ostatnich zmianach, przedstawiciele O2.pl zdecydowali się zaproponować im aż 250 MB przestrzeni na wiadomości oraz maksymalną wielkość przesyłki wynoszącą 20 MB (wychodzącą oraz przychodzącą). Standardowa obsługa przy pomocy protokołów POP3 oraz SMTP z poziomu klienta pocztowego wymaga włączenia autoryzacji SMTP. Podobnie jak w przypadku Gazety.pl, nie zdecydowano się na zaoferowanie klientom komercyjnej (płatnej) wersji kont pocztowych.

Darmowe konta pocztowe O2.pl oferują w zasadzie większość obecnie dostępnych w tego typu usługach funkcji: autoresponder, przekazywanie wiadomości na inny adres, obsługę zewnętrznych kont pocztowych (do 5 kont), powiadamianie SMS-em o nadejściu nowej wiadomości (z informacji umieszczonych na stronie wynika, iż jedynie abonenci sieci PLUS GSM mogą skorzystać z tej opcji), a także definiowane reguł. Poza skanerem antywirusowym ochronę przed nieproszonymi gośćmi uzupełnia automatyczny mechanizm antyspamowy, z osobnym folderem, opróżnianym bez naszego udziału po 30 dniach. Dostępne są jedynie podstawowe statystyki danego konta.

Niestety, nie zauważyliśmy w O2.pl opcji dokonania bezpiecznego połączenia z wykorzystaniem SSL z poziomu interfejsu WWW. Zabrakło również wyszukiwarki wiadomości. Reasumując, oferta O2.pl wydaje się pozytywnie wyróżniać na tle podobnych, darmowych usług oferowanych obecnie w Polsce, głównie pod względem parametrów oraz oferowanego wachlarza funkcji. Obowiązkowo należy tu wspomnieć o możliwości wykorzystywania komunikatora Tlen.pl, z poziomu którego również mamy dostęp do naszej skrzynki.

Interia.pl

Darmowe konta pocztowe - wojna gigantów

Interia.pl

Interia.pl oferuje darmowe konta pocztowe od października 1999 roku. Podobnie jak w przypadku Wirtualnej Polski, portal oferuje komercyjne konta pocztowe: pakiet PLUS o pojemności skrzynki 100 MB oraz pakiet PREMIUM, dysponujący 1 GB powierzchni dyskowej. Co ciekawe, pojemności darmowego konta oraz konta pakietu PLUS zostały w ostatnim czasie zrównane. Różnica polega na większym zestawie dostępnych funkcji. W ramach darmowej skrzynki możemy wysyłać pojedyncze wiadomości o maksymalnym rozmiarze 10 MB i takie same przyjmować (udało nam się odebrać wiadomość o rozmiarze 16 MB). Obsługa konta odbywać się może tak jak w pozostałych przypadkach, przy pomocy interfejsu WWW lub klienta pocztowego (autoryzacja SMTP).

Oferta Interii.pl prezentuje się na tle konkurencji dość ciekawie. Jeśli chodzi o funkcje, znajdziemy tu oczywiście bezpieczne połączenie SSL, statystyki, opcję obsługi zewnętrznych kont i zabezpieczenie przed wirusami oraz spamem (filtr Globalny z opcją utworzenia osobnego folderu na spam). Opcja, która wyjątkowo nas zainteresowała, to możliwość odsłuchiwania wiadomości przez telefon (zarówno stacjonarny, jak i komórkowy). Po aktywacji usługi i wybraniu odpowiedniego numeru możemy uzyskać dostęp do zasobów naszej skrzynki, a miły, kobiecy głos przeczyta nam zgromadzone na niej wiadomości (po polsku lub po angielsku). Możemy również wysłać odpowiedź - wiadomość głosową w postaci pliku WAV.

To, czego niestety nie znajdziemy w bezpłatnej ofercie Interii.pl, to przekazywanie wiadomości na inne konto, ustawianie reguł oraz mechanizm wyszukiwania. Powiadomienie SMS-em wymaga już na wstępie dokonania stosownej opłaty. Do listy 'wielkich nieobecnych' musimy dołożyć jeszcze autorespondera. Wydaje nam się, że propozycja Interii.pl stanowi ciekawe połączenie przyzwoitych parametrów, z dobrym pakietem funkcji. Pomimo, iż nie uświadczymy tu niektórych opcji standardowych w przypadku innych kont, znajdziemy za to coś, co to konto zdecydowanie wyróżnia. Jak widać - nie można mieć wszystkiego.

Onet.pl

Darmowe konta pocztowe - wojna gigantów

Onet.pl

Historia darmowych kont pocztowych portalu Onet.pl sięga czerwca 1996 roku. Poza darmowymi skrzynkami oferowane są konta komercyjne: PocztaMAX (50 MB pojemności) oraz PocztaBIZNES (100 MB pojemności). Użytkownicy darmowych kont mają do dyspozycji 10 MB przestrzeni, możliwość wysyłania wiadomości o maksymalnym rozmiarze 4 MB i brak ograniczenia poczty przychodzącej (jedynym ograniczeniem jest w tym wypadku pojemność i stopień zapełnienia skrzynki). Tradycyjnie obsługa możliwa jest z poziomu interfejsu WWW lub klienta pocztowego (autoryzacja SMTP).

Biorąc pod uwagę podstawowe parametry konta, Onet.pl musi wyróżniać się czymś wyjątkowym. I rzeczywiście tak jest - jako kolejny w naszym teście oferuje między innymi odsłuchiwanie wiadomości przez telefon komórkowy. Tak jak w przypadku Interii.pl, miły kobiecy głos czyta nam zawartość skrzynki po polsku lub po angielsku. Odpowiedź rejestrujemy w postaci pliku WAV. Z pozostałych, dostępnych funkcji znajdziemy tu bezpieczne połączenie SSL, wyszukiwarkę wiadomości, ustawianie reguł, statystyki, a także obsługę zewnętrznych kont (do 4). Poza ochroną antywirusową zapewniona jest również podstawowe zabezpieczenie przed spamem. Podstawowe, ponieważ użytkownik darmowego konta ma dostęp do tzw. białej/czarnej listy, podczas gdy pełna funkcjonalność systemu antyspamowego jest płatna.

Brak dostępności do pełnego systemu antyspamowego, stanowi tym samym pewną wadę. Tym niechlubnie wyróżniła się skrzynka Onetu na tle innych, testowanych przez nas - największą ilością spamu w ciągu pierwszego miesiąca bez aktywności. Poza tym brakuje w nich autorespondera, powiadamiania SMS-em o nowych wiadomościach na koncie, a także możliwości ich przekazywania na inny adres. Pomimo tych braków szeroka rzesza użytkowników wydaje się chwalić sobie korzystanie z darmowych skrzynek poczty portalu Onet.pl. W odpowiedzi na rosnące pojemności kont konkurencji, Onet.pl - najdłużej spośród testowanych, oferujący konta pocztowe - ma zamiar zaproponować pewne rewolucyjne zmiany w interfejsie.

PF.pl

Darmowe konta pocztowe - wojna gigantów

PF.pl

W naszym zestawieniu znalazł się również portal Panorama Firm. Darmowe konta pocztowe PF.pl pojawiły się w styczniu 2000 roku, czyli stosunkowo późno. Portal Panorama Firm nie ma jednak powodów do wstydu: oferuje darmowe konta o pojemności 30 MB z limitem wysyłanego pliku wynoszącym 4,5 MB. Podczas testów nie zauważyliśmy ograniczenia w rozmiarze wiadomości odbieranej (udało się odebrać załącznik o rozmiarze nawet 16 MB). Obsługa przez WWW oraz klienta pocztowego jest tu standardem (uwierzytelnianie SMTP w kliencie pocztowym).

Funkcjonalność darmowych kont pocztowych PF.pl bardzo pozytywnie nas zaskoczyła. Dostępna jest w nich większość niezbędnych opcji: autoresponder, reguły wiadomości wyszukiwarka, obsługa zewnętrznych kont (aż 15), skaner antywirusowy oraz 3-stopniowy mechanizm ochrony przed spamem. Mamy tu do czynienia z możliwością ustawienia stopnia intensywności jego funkcjonowania: Agresywny, Standardowy, Łagodny.

Po plusach przychodzi niestety pora na minusy - brak osobnego folderu na spam, z którego moglibyśmy wyłowić ważną wiadomość. Nie zauważyliśmy także opcji bezpiecznego połączenia SSL oraz przekazywania wiadomości. Powiadomienia SMS-em o nowej wiadomości, standardowo są płatne. Mimo to, nie jest źle - portal Panorama Firm dzielnie się broni i jest w stanie konkurować z większymi serwisami, oferującymi darmowe konta pocztowe.

Darmowe konta pocztowe - wojna gigantów

Zestawienie parametrów kont pocztowych

Zaglądajmy do Regulaminu

Przed założeniem konta pocztowego, każdy serwis kieruje nas do regulaminu, który należy zatwierdzić. Z natury nie wczytujemy się dokładnie we wszystkie jego punkty. Warto jednak wspomnieć, że kryją się w nim dość użyteczne dla nas informacje. Po pierwsze znajdziemy tam okres braku aktywności, po którym konto ulega zablokowaniu. Dla każdego z testowanych serwisów, dozwolony czas bez logowania jest inny (przykładowo O2.pl - 60 dni, podczas gdy Interia.pl - 180 dni). W większości przypadków konieczna jest zgoda na przesyłanie materiałów reklamowych. Nie na miejscu są zatem wszelkie późniejsze pretensje o zaśmiecanie skrzynki. Radzimy również przyjrzeć się bacznie zakresowi odpowiedzialności oraz warunkom, które umożliwiają danemu serwisowi zablokowanie naszego konta.

Najskuteczniejsze metody zatrzymywania spamu - Łukasz Kozicki (nospam-pl.net)

Kilka zasad profilaktyki antyspamowej - Łukasz Kozicki (nospam-pl.net)

1. Przyjmujemy zasadę, że nie podajemy nikomu swojego adresu pocztowego, a w szczególności adresów osób bliskich. Ewentualne wyjątki od reguły wymagają konkretnego powodu.

2. Wypełniając jakikolwiek formularz on-line sprawdzamy, jakie opcje domyślnie w nim zaznaczono. Zastanawiamy się, czy sami byśmy te opcje zaznaczyli.

3. Nigdy nie klikamy na żadne odnośniki zawarte w spamie, nie odwiedzamy reklamowanych witryn ani stron służących do 'wypisywania' się z 'mailingów'.

4. Wyłączamy ładowanie obrazków z odległego serwera w listach w formacie HTML, wyłączamy JavaScript w kliencie poczty elektronicznej.

5. Sami nie wysyłamy czegoś, co może być uznane za spam, nie przekazujemy do innych wiadomości, które odbiorcy mogą uznać za niepożądane, w szczególności nie rozsyłamy listów łańcuszkowych.

Wyjątkowo skuteczne w zatrzymywaniu spamu są wszelkie metody oparte na analizie statystycznej metodą Bayesa. We wszystkich analizowanych przypadkach metoda Bayesa zapewniła bardzo skuteczne filtrowanie spamu, przy braku jakichkolwiek 'false positives' po przeanalizowaniu około 25000 przesyłek do jednego nadawcy (co zajęło około 4 miesięcy). Zapewne podobny byłby skutek zastosowania takich mechanizmów w przypadku darmowych kont - ale obawiałbym się znacznego odsetka 'false positives', ponieważ mało prawdopodobne by dostawca takich kont zdecydował się na ich konfigurowanie 'per user'. A ponieważ to, co dla jednego odbiorcy jest spamem - dla innego nie jest, konfigurowanie filtrów 'dla wszystkich' może spowodować właśnie zatrzymywanie oczekiwanej poczty.

Metoda Bayesa ma jeszcze jedna wadę: o ile pozwala użytkownikowi na pozbycie się spamu, to nie uwalnia od niego obciążenia łącza operatorskiego. Chyba, że analiza spamu jest dokonywana 'w locie' jeszcze w trakcie sesji SMTP i w wypadku wykrycia spamu zrywana jest sesja. Ponieważ na początku zwykle jest tekst, a HTML i ewentualnie załączone grafiki później - pozwala to chyba na osiągnięcie oszczędności w obciążeniu łączem.

Inna rzecz warta zainteresowania, to SPF (Sender Policy Framework, co można przetłumaczyć jako 'polityka kontroli wysyłek' czy 'schemat obsługi nadawców'). Trzeba zauważyć, że SPF w założeniach nie miał bronić przed spamem, ale przed wirusami i przed 'podszywkami'. Ponieważ jednak spam jest coraz częściej rozsyłany takimi samymi metodami jak wirusy, SPF okazuje się również niezła bronią, jednak nie pozbawioną wad - powoduje powiem problemy przy forwardowaniu poczty. Trzeba zauważyć, że Polska jest w ścisłej światowej czołówce jeśli chodzi o ilość domen opisanych za pomocą rekordów SPF. O ile można sądzić z pewnych sygnałów, Interia.pl - jedna z pierwszych w Polsce firm która opisała swoje serwery rekordem SPF - ostatnio zaczęła chyba testować również filtrowanie na podstawie tych rekordów. Rekordy takie ma (z dostawców darmowych kont) również Onet.pl , WP.pl - nie ma natomiast O2.pl, PF.pl, Gazeta.pl. Jest to o tyle istotne, że znaczny odsetek spamu stanowią przesyłki wysyłane za pomocą darmowych kont z cudzego serwera. Zaznaczam, że całkiem sporo osób blokuje całą pocztę z darmowych kont właśnie z powodu łatwości wysyłania. Jeśli zatem spamer wysyła spam przez serwer O2.pl ale z adresem w WP.pl - ktoś, kto korzysta z filtrowania za pomocą SPF może taki list zablokować, bo właściciel serwera WP.pl poprzez rekord SPF nie upoważnił serwerów O2.pl do wysyłki poczty z takimi adresami. Jeśli jednak spamer użyje jakiegoś serwera wp.pl do wysyłki spamu z adresem w o2.pl , (przypominam: O2 nie publikuje rekordów SPF) - to i ile WP go nie zablokuje, to odbiorca nie może zatrzymać tego spamu jako 'podszywki' i może najwyżej zablokować cała pocztę z adresów w domenie @o2.pl , @go2.pl czy @tlen.pl, lub całą pocztę pochodząca z serwerów o adresach IP w zakresie WP.pl.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200