Darknet na celowniku organów ścigania

Organy ścigania z dziewięciu krajów na całym świecie (w tym Europol oraz Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych) odniosły spektakularny sukces. Zainicjowana przez nie akcja śledzenia grup przestępczych działających w tzw. ciemnej sieci (Darknet) doprowadziła do aresztowania wielu groźnych przestępców oraz przejęcia kilkudziesięciu milionów dolarów oraz konfiskaty kilkudziesięciu kilogramów narkotyków.

Foto: Sora Shimazaki/Pexels

W akcji noszącej roboczą nazwę Dark HunTOR brały udział służby takich krajów, jak USA, Australia, Bułgaria, Francja, Niemcy, Włochy, Holandia, Szwajcaria i Wielka Brytania. Aresztowano 150 osób i przejęto kilkadziesiąt sztuk broi palnej oraz narkotyków, głównie amfetaminy i kokainy.

Służby amerykańskie aresztowały najwięcej, bo 65 osób. Niemcy zatrzymali 47 osób, a Wielka Brytania 24 osoby, a pozostałe osoby zostały zatrzymano w całej Europie. Wszystkie zaangażowane w operację organy ścigania informują, że prowadzą dalej intensywne śledztwa mające na celu zidentyfikowanie pozostałych osób działających aktywnie w Darknecie.

Zobacz również:

  • Ubezpieczenie w cyfrowym świecie
  • Dane po ciemnej stronie mocy

Podają też nazwy takich przestępczych grup jak Dream, WallStreet, Dark Market czy White House. Włoska policja aresztowała przestępców działających w ramach grup DeepSea i Berlusconi, przejmując jednocześnie prawie 4,2 mln USD w kryptowalucie.

Wszyscy zwracają uwagę na fakt, że przestępcy coraz częściej działają w Darknecie aby sprzedawać w niej narkotyki i inne niebezpieczne towary, w tym broń. Amerykańscy śledczy informują, że jedna z najbardziej niebezpiecznych grup działała w Houston (Teksas), trudniąc się sprzedażą za pośrednictwem Darknetu metaamfetaminy i kokainy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200