Dane w zasięgu ręki – chmura publiczna CTERA Portal

W gąszczu funkcji

CTERA Portal mimo prostego wdrożenia oraz intuicyjnej obsługi oferuje dość dużą ilość funkcji oraz opcji, które dają możliwość dostosowania pracy produktu do własnych potrzeb. Oprócz samej możliwości tworzenia wielu portali, kreuje się dla nich odrębne polityki, jeśli chodzi o poziom zabezpieczeń, rozmiar storage’u, a także zaawansowane funkcje filtrowania dla replikacji i backupu.

W przypadku pracy na zasobach Portalu przy pomocy przeglądarki zarządzanie plikami jest banalnie proste. Przenoszenie plików z lokalnego komputera do chmury odbywa się za pomocą funkcji drag n’ drop. Oczywiście z poziomu przeglądarki istnieje również możliwość podglądu oraz edycji plików. Nie ma konieczności kopiowania ich na pulpit, wprowadzania zmian i późniejszego ponownego wgrywania do chmury.

Zobacz również:

  • Ransomware zagraża ochronie zdrowia

CTERA Portal posiada własną lokalną bazę użytkowników, ale w firmowej infrastrukturze zarządzanie użytkownikami oraz dostępem do danych może być oparte o integrację z LDAP oraz Active Directory, co z pewnością ułatwi pracę administratorom, choćby przy dystrybucji Agentów przez GPO i przypisaniu im odpowiednich praw.

Wartą uwagi funkcją jest możliwość współpracy z Microsoft Outlook. Dzięki specjalnemu dodatkowi do aplikacji załączniki zamieniane są na link do pliku, który znajduje w zasobach portalu.

Dane w zasięgu ręki – chmura publiczna CTERA Portal

CTERA Portal - Panel zarządzania plikami

Bezpieczeństwo przesyłania danych to również mocna strona portalu. Twórcy zadbali o to, aby komunikacja z portalem oraz wymiana danych stały na najwyższym poziomie. Począwszy od konieczności użycia certyfikatu autentyczności przy korzystaniu z zasobów, a skończywszy na szyfrowanej komunikacji. Przed wysyłką danych między Agentem oraz portalem zestawiany jest bezpieczny tunel z wykorzystaniem protokołu SSL, a przesyłane bloki danych są dodatkowo szyfrowane 256 bitowym kluczem AES.

Oczywiście jak przystało na obsługę przestrzeni opartej o środowisko rozproszone centralna administracja parta jest o pojedynczy panel zarządzania, dzięki któremu w prosty sposób można zarządzać wszystkimi urządzeniami podłączonymi do Portalu. Mamy tu na myśli zarówno inne urządzenia udostępniające przestrzeń dyskową jak również urządzenia klienckie. Dzięki centralnemu przetwarzaniu danych całego systemu administrator ma wgląd do logów i może generować raporty działania użytkowników w zakresie wykorzystywania przez nich danych.

Pojedyncza konsola ułatwia również aktualizację komponentów Portalu. Jeśli pojawiają się nowe wersje Agenta, wystarczy wgrać je przez konsolę, a dystrybucja odbędzie się już automatycznie na wszystkie urządzenia wykorzystywane do pracy z zasobami.

Budujemy infrastrukturę – obsługa urządzeń

CTERA Portal to najważniejszy, ale nie jedyny element całej infrastruktury chmury i backupu, który można zbudować. Do zwiększenia powierzchni dyskowej portalu można użyć dowolnego urządzenia oferującego storage przy wykorzystaniu iSCSI oraz FC. Zatem nie ma konieczności wykorzystywania sprzętu konkretnych dostawców. Oczywiście CTERA Portal bardzo dobrze integruje się z innymi urządzeniami firmy CTERA Networks. Dzięki nim w znacznym stopniu można podnieść wydajność środowiska wielooddziałowego. Urządzenie CTERA w oddziale możne służyć jako lokalny serwer plików, co zapewni wysoki poziom transferu z klientem po sieci lokalnej. Natomiast dzięki integracji z CTERA Portalem, w wyznaczonym okienku administracyjnym dane mogą synchronizować się do przestrzeni Portalu. Ma to dwie zalety. Po pierwsze firma posiada drugą kopię w centralnym repozytorium Portalu oraz daje możliwość korzystania z zasobów chmury firmowej będąc poza siedzibą firmy.

Wydajność przestrzeni buduje się również dzięki deduplikacji, która w przypadku CTERA Portal wykonywana jest na poziomie źródła, co pozwala na ograniczenie danych przesyłanych przez sieć.

Dane w zasięgu ręki – chmura publiczna CTERA Portal

CTERA Portal - Konfiguracja nowego portalu

Skoro można zintegrować inne urządzenia CTERA z Portalem, to można nimi również zarządzać z poziomu centralnej konsoli, a możliwość kontroli urządzeń klienckich sprawia, że obsługa administracyjna całego środowiska staje się banalnie prosta. Tym bardziej, że twórcy CTERA Portal cały czas pracują nad rozwojem systemu o współpracę z rozwiązaniami i sprzętem innych producentów. Można tu wspomnieć choćby o możliwości współpracy z systemami MDM takimi jak MobileIron czy AirWatch.

Podsumowanie

CTERA Portal można polecić wszędzie tam, gdzie chce się stworzyć wydajną i prostą w obsłudze przestrzeń dyskową w postaci chmury dyskowej i jednocześnie mieć możliwość backupu i synchronizacji danych między lokalizacjami. Wdrożenie Portalu z pewnością podniesie poziom bezpieczeństwa danych przetwarzanych w firmie, a możliwość dostosowania i podziału na wiele wirtualnych portali ułatwia bezproblemowe zarządzanie dostępem do danych w dużych środowiskach wielooddziałowych. Ilość dostępnych funkcji pozwoli dostosować system do własnych potrzeb na każdym poziomie funkcjonalności, a prostota wdrożenia z pewnością ułatwia samodzielne uruchomienie w firmowej infrastrukturze wykorzystującej technologie wirtualne.


TOP 200