Dane w tango

Program Tango 2000 ułatwia przygotowywanie aplikacji WWW korzystających z baz danych.

Program Tango 2000 ułatwia przygotowywanie aplikacji WWW korzystających z baz danych.

Przygotowanie aplikacji WWW współpracujących z systemami zaplecza (back office) wymaga od programistów umiejętności integracji różnych środowisk i baz danych. Zadanie to może ułatwić zastosowanie takiego narzędzia, jak Tango 2000 Service Pack 1. Produkt firmy Pervasive Software jest narzędziem klasy RAD (Rapid Application Development), pozwalającym na szybkie przygotowywanie wstępnych wersji aplikacji. Tango 2000 obsługuje bazy Oracle, MS SQL Server oraz wszystkie zgodne z interfejsem ODBC. Korzysta także z własnej bazy opartej na rozwiązaniu Pervasive.SQL.

Produkt zawiera serwer aplikacji, działający na poziomie middleware, oraz narzędzie edycyjne, wykorzystujące interfejs graficzny (m.in. operacje typu przeciągnij i upuść). Do narzędzia wbudowano też wiele rozwiązań ułatwiających tworzenie aplikacji, bez konieczności wgłębiania się w kod. W szczególności dotyczy to budowy nowych baz i obiektów, które można tworzyć, wykorzystując ponownie istniejące obiekty. Tak samo interaktywnie można budować zapytania do baz danych - Tango 2000 udostępnia podgląd zawartości baz SQL, co pozwala na tworzenie zapytania na podstawie obserwacji ich zawartości. Paleta Builder umożliwia dodawanie standardowych funkcji, jak np. wysyłanie listu elektronicznego czy dodawanie gotowych kawałków kodu (HTML, JavaScript lub szablonów metaznaczników).

Tango 2000 obsługuje metajęzyk XML i język WML (Wireless Markup Language), co pozwala na przygotowywanie aplikacji dostępnych również poprzez urządzenia przenośne.

Zarządzanie serwerem Tango może być prowadzone zdalnie poprzez przeglądarkę WWW (optymalizacja wykorzystania cache, zabezpieczenia oraz uruchamianie systemu). Tango ma wbudowaną obsługę bilansowania obciążenia pomiędzy kilkoma serwerami oraz automatycznego podnoszenia się po pojawieniu się problemów, prowadzących do przerwania pracy systemu.

W serwerze aplikacji nie zaimplementowano niestety obsługi kilku ważnych funkcji, np. obsługi pracy w klastrach, protokołu CORBA czy komponentów Enterprise JavaBeans. Tango jest jednak stosunkowo tani. Jego opanowanie jest również znaczne łatwiejsze niż bardziej zaawansowanych produktów konkurencji. Kod może być współtworzony przez zespół programistów, zaś logika biznesowa aplikacji i jej integracja z bazami danych została dobrze oddzielona od warstwy prezentacyjnej.

Chociaż w Tango 2000 wykorzystano własny język skryptowy, to jednak aplikację można budować stosując C, C++, Javę, komponenty JavaBeans, COM/DCOM, VBScript i ActiveX. Pozwala to na szybką integrację z istniejącymi już aplikacjami.

Pakiet Tango 2000 jest dostarczany z kilkoma przykładowymi aplikacjami, m.in. internetowym sklepem i katalogiem.

--------------------------------------------------------------------------------

Tango 2000 SP1

Producent: Pervasive Software Inc.

http://www.pervasive.com

Cena: 495 USD (Development Studio); ok. 1000 USD za Application Server (10 tys. USD w wersji profesjonalnej na platformy Windows, Solaris i Linux)

Platformy: MS Windows 95/98/2000 i NT; serwer na Solarisie, Linuxie oraz platformie Macintosh

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200