Dane w pamięci

Baza danych Oracle 12c uzyskała możliwość przetwarzania danych w pamięci, co znacznie usprawnia przetwarzanie danych dla celów raportowych, hurtowni danych i zmniejsza obciążenia transakcyjne.

 Dane w pamięci
Pamięć operacyjna komputera jest najszybszym medium, na którym można składać przetwarzane dane. Przetwarzanie danych w pamięci stało się coraz bardziej dostępne razem ze spadkiem cen modułów SDRAM, ale przez długi czas było dostępne jedynie dla specjalizowanego oprogramowania, takiego jak SAP HANA. Podstawową zaletą przetwarzania danych w pamięci jest szybkość – podstawowe operacje, takie jak wyszukiwanie czy sortowanie, odbywają się wielokrotnie szybciej, gdyż nie trzeba korzystać przy tym z powolnych kanałów wejścia/wyjścia obsługujących pamięć dyskową. Dyski zewnętrzne, nawet jeśli są wykonane przy wykorzystaniu technologii SSD, są znacznie wolniejsze od pamięci RAM i cechują się większym opóźnieniem. Oznacza to, że umieszczenie niektórych obiektów bazy danych w pamięci RAM bardzo usprawni jej pracę. Najnowsza wersja bazy danych Oracle 12c została wyposażona właśnie w możliwość przetwarzania danych w pamięci. W odróżnieniu od specjalizowanych rozwiązań, taką opcję można włączyć bez zmiany kodu aplikacji, na wybranej tabeli lub przestrzeni tabel, przy czym przyspieszenie pracy dotyczy zarówno obciążeń raportowych lub hurtowni danych, jak i pracy ściśle transakcyjnej.

Michel Clement, wiceprezes regionu Europy Środkowej i Wschodniej w firmie Oracle, mówi: „Dzięki tej opcji analiza dużych zestawów danych odbywa się prawie natychmiast, co może przynieść firmom przewagę konkurencyjną. Opcja ta jest atrakcyjna dla wielu firm, praktycznie niezależnie od regionu czy branży, umożliwia redukcję kosztów i usprawnienie procesów biznesowych przedsiębiorstwa”.

Dwa światy jednej bazy danych

W zastosowaniach transakcyjnych baza danych zazwyczaj przechowuje dane w formacie krotkowym (wierszami), co umożliwia szybkie operacje ściśle transakcyjne. Aby zapytania ściśle analityczne działały z akceptowaną prędkością, wprowadza się indeksy, które muszą być aktualizowane po każdej operacji dodania krotki lub jej zmiany. Wymaga to dodatkowych operacji, także dyskowych, dlatego wpływa na wydajność pracy transakcyjnej. Dla zastosowań analitycznych o wiele sprawniejszy będzie format kolumnowy, ale w zastosowaniach transakcyjnych nie będzie dostatecznie sprawny.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200