Dane: sprawy do uporządkowania. Propozycja podejścia

Wprowadź dynamiczną alokację pamięci (thin provisioning)

Dynamiczna alokacja pamięci, zwana też alokacją pamięci na żądanie, ale najczęściej thin provisioning, to zarządzanie pamięcią SAN, w którym niezbędne zasoby przydzielane są aplikacji nie z góry, a dokładnie w ilości i w chwili zgłoszenia przez nią stosownego zapotrzebowania. W rozwiązaniu konwencjonalnym dla zmniejszenia ryzyka awarii aplikacji przydzielana jest przestrzeń dyskowa, która przewidując jej przyszłe potrzeby, wyprzedza bieżące oczekiwania. Thin provisioning eliminuje potrzebę wczesnego udostępnienia znacznych zasobów pamięci wielu aplikacjom, pozwalając administratorowi ograniczyć je do puli zasobów współdzielonych i przydzielanych automatycznie w miarę potrzeby.

Jak większość przedstawianych tu zaleceń wdrożenie thin provisioning powinna poprzedzać wnikliwa analiza możliwych do uzyskania korzyści i wynikających z nich oszczędności. Są sytuacje, w których oszczędności nie będą poważne. Na przykład nie będą efektywnie korzystać z oferowanych w ten sposób możliwości aplikacje, które oczekują ciągłych obszarów dla swoich danych.

Zobacz również:

  • Rząd Ghany pracuje nad regulacjami dotyczącymi AI
  • 9 cech wielkich liderów IT

Oprogramowanie dla thin provisioning jest zwykle dostarczane wraz z macierzami. Po raz pierwszy rozwiązanie to wprowadziła DataCore Software w 2002 r., a nieco później 3PAR. Obecnie funkcjonalność tę oferują wszystkie większe firmy. Warto przyjrzeć się propozycjom, bo ich jakość i poziom automatyzacji mogą być różne.

Opisane tu działania to poważna operacja, której nie da się przeprowadzić bezkosztowo. Organizacja musi podjąć negocjacje z dostawcami i z firmami doradczymi, przewidzieć nakłady w swoim rocznym planie inwestycyjnym, wprowadzić regulacje wewnętrzne, dokonać zakupu systemów, przeszkolić administratorów. Uporządkowanie tego obszaru IT w dłuższej perspektywie przyniesie korzyści dające się bezpośrednio wyliczyć i inne trudno mierzalne, np. lepszą organizację i rynkową przewagę konkurencyjną.

Polskie ustawy i rozporządzenia dotyczące danych:

• Ustawa o rachunkowości,

• Ustawa o podpisie elektronicznym,

• Ustawa o obrocie instrumentami finansowymi,

• Ustawa o funduszach inwestycyjnych,

• Ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych,

• Prawo Telekomunikacyjne,

• Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie określenia podstawowych warunków technicznych i organizacyjnych, jakim powinny odpowiadać urządzenia i systemy informatyczne służące do przetwarzania danych osobowych,

• Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie zasad tworzenia, utrwalania, przechowywania i zabezpieczania, w tym zastosowaniu podpisu elektronicznego, dokumentów bankowych sporządzanych na elektronicznych nośnikach informacji,

• Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie określenia szczegółowych warunków technicznych i organizacyjnych dla firm inwestycyjnych, banków,

• Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie postępowania z dokumentami związanymi z dokonywaniem niektórych czynności regulowanych ustawą o obrocie instrumentami finansowymi.


TOP 200