Dane ponad 500 mln użytkowników Facebooka trafiły na hakerskie forum

To nie był udany weekend dla Facebooka. Badacz zajmujący się cyberbezpieczeństwem odkrył dane o ponad 500 mln użytkowników Facebooka. Były dostępne na forum hakerskim bez szczególnych zabezpieczeń.

Dane Facebooka wyciekły na forum hakerskie / Fot. Arget, Unsplash.com

Dane Facebooka wyciekły na forum hakerskie / Fot. Arget, Unsplash.com

Dane dotyczyły konkretnie ponad 533 mln użytkowników z różnych krajów - z samych Stanów Zjednoczonych było to 32 mln osób. Informacje, które wyciekły do sieci, obejmują imiona i nazwiska, identyfikatory Facebooka, lokalizacje, daty urodzenia, numery telefonów, niektóre adresy e-mail i inne dane osobowe.

Programowanie: Anaconda

Zobacz również:

  • Ransomware zagraża ochronie zdrowia
  • Acronis rozszerza ofertę rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo
  • Instagram i Facebook wezmą wkrótce rozwód

Rzecznik Facebooka poinformował, że dane pochodzą z luki zamkniętej już w 2019 r. Mimo to wcześniej nikt nie informował, że tego typu dane - zwłaszcza w tak dużej ilości - były dostępne w sieci. Odkrycia dokonał Alon Gal, szef ds. technologii w firmie zajmującej się bezpieczeństwem Hudson Rock.

To nie pierwszy raz, kiedy Facebook musi radzić sobie z tego typu sytuacją.

Zobacz: Home office

Co więcej, atak pokazuje, że dane, które raz wyciekły, mogą później krążyć po sieci w wielu miejscach i to przez lata. To stwarza nowe problemy związane z cyberbezpieczeństwem dla wielu użytkowników i firm. Hakerzy mogą wykorzystywać ich dane do różnych celów - od phishingu do zwykłych kampanii spamerskich. Mogą też wykorzystywać te dane w celu odzyskiwania haseł dostępu do kont, by później podszywać się pod konkretne osoby.

Jeśli korzystamy z Facebooka, warto wprowadzić min. logowanie dwuetapowe, wykorzystując dodatkową metodę uwierzytelniania.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200