Dane o serwisie

Wirtualna Polska (powstała dopiero przed trzema miesiącami, od 1995 r. serwis prowadziła spółka Centrum Nowych Technologii) - http://www.wp.pl .

Wirtualna Polska (powstała dopiero przed trzema miesiącami, od 1995 r. serwis prowadziła spółka Centrum Nowych Technologii) -http://www.wp.pl .

DZIAŁALNOŚĆ

Prowadzenie internetowego serwisu Wirtualna Polska we współpracy z innymi firmami, np. Biurem Maklerskim Penetrator czy Teleadreson (celem jest budowa internetowego portalu utrzymującego się m.in. z reklam).

OBCIĄŻENIE

Codziennie notowanych jest ok. 250 tys. połączeń http; do wyszukiwarki (oraz katalogu i encyklopedii) wysyłanych jest 50-60 tys. zapytań.

PERSONEL

Prowadzeniem serwisu zajmuje się kilkanaście osób (okazjonalnie współpracują graficy i informatycy).

OPROGRAMOWANIE

Serwis tworzy kombinacja różnych systemów. Główne serwery przyjmujące wszystkie zapytania i zadania dostępu z zewnątrz pracują pod Linuxem z Apache. Przekierowują one ruch do serwerów Netscape, Oracle (pod Solarisem) lub ponownie do Apache. Ich odpowiedzi są składane dynamicznie na stronie WWW przesyłanej do użytkownika. Bazy danych działają pod Oracle i mySql. Do integracji wszystkich usług, gdzie wymagana jest identyfikacja użytkownika, wykorzystywane jest LDAP (z Linuxem i Netscape). Wyświetlaniem reklam zarządza program RealMedia, do analizy wykorzystania serwisu służy WebAnalizer.

SPRZĘT

Komputery PC (jedno- i dwuprocesorowe) z 0,5 GB pamięci RAM, serwer Sun Enterprise (dwuprocesorowy, 16 GB pamięci dyskowej) i Sun Netra.

OBJĘTOŚĆ

Podstawowe zbiory danych i programów zajmują 2 GB (m.in. 16 tys. skatalogowanych i opisanych polskich stron WWW).

CYTAT

"Mamy ambicję stać się miejscem, z którego korzystałby każdy użytkownik polskiego Internetu" - Leszek Bogdanowicz, założyciel i szef Wirtualnej Polski.

KOMENTARZ

"Wirtualna Polska jest doskonałym przykładem internetowego przedsięwzięcia, którego sukces przerósł zamierzenia twórców - i to bez poważniejszego zewnętrznego zasilania kapitałowego. Historia Wirtualnej Polski przypomina rozwój serwisu Yahoo!, który z działań czysto amatorskich w ciągu kilku lat przekształcił się w duże komercyjne przedsięwzięcie" - Przemysław Gamdzyk.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200