Dane na wynos

Na zakup jakich przenośnych dysków HDD lub SSD warto się zdecydować i kiedy? Wskazujemy zastosowania i parametry, na które należy zwracać uwagę przy wyborze.

Wystarczy ok. 210 zł i można kupić 1-terabajtowy dysk zewnętrzny HDD, który podłączymy do laptopa i zyskamy miejsce na wiele plików i dokumentów. Zewnętrzne nośniki danych są relatywnie tanie, niemniej nie zawsze przy wyborze należy kierować się ceną. Jakie parametry brać pod uwagę? Kiedy warto wybrać zewnętrzny dysk SSD? Odpowiedzi na te i inne pytania prezentujemy w artykule.

Kiedy SSD to dobry wybór…

Przenośne dyski twarde, nawet jeśli zostały umieszczone w dodatkowo wzmacnianej obudowie, niezbyt dobrze znoszą wszelkie uderzenia i upadki – zwłaszcza jak do upadku dojdzie w momencie, gdy są akurat podłączone do komputera (np. gdy włączony laptop spadnie z kolan w trakcie podróży pociągiem). W obudowach dysków twardych znajdują się ruchome i delikatne elementy, które nie były projektowane z myślą o przenoszeniu. Osobom, które często podróżują i przenoszą dane, polecamy wybór nośnika SSD. Taki sprzęt nie ma ruchomych części, jest więc o wiele bardziej wytrzymały na wszelkiego rodzaju drgania i upadki.

Zobacz również:

SSD są wyraźnie droższe od dysków twardych (HDD), co obrazuje ramka dołączona do artykułu, w której przybliżamy ceny za gigabajt. Ale na korzyść SSD przemawia nie tylko ich lepsza wytrzymałość. Nośniki te są również o wiele szybsze. Obecnie większość dysków twardych oferuje odczyt czy zapis na poziomie ok. 110 MB/s przez port USB 3.0. Jeśli chcemy przenosić duże pliki na zewnętrzne nośniki, np. multimedia i filmy w jakości 4K lub zbiory plików graficznych w formacie RAW, przegrywanie ich na dysk HDD i z tego dysku będzie uciążliwe. Dla firm, które takie zadania wykonują regularnie, czas odgrywa ogromne znaczenie i w tym wypadku, dosłownie, czas to pieniądz.

Wypada jeszcze wspomnieć o rozwiązaniach chmurowych. Możemy przecież korzystać z dysków HDD, a przenoszenie i udostępnianie plików realizować przez chmurę. Tu jednak trzeba podkreślić, że jest to świetne rozwiązanie tylko w przypadku niewielkich plików, takich jak dokumenty tekstowe czy arkusze kalkulacyjne. Co więcej, w przypadku chmury trzeba mieć zawsze dostęp do internetu.

Firmy, dla których liczy się wysoka wydajność i które często przenoszą pliki (w tym bardzo duże), powinny rozważyć zakup zewnętrznych dysków SSD.

Jeżeli chcielibyśmy przechowywać w chmurze duże pliki, wykorzystując przy tym usługi takie jak Dropbox czy OneDrive, nie tylko zapłacimy sporo za samą pojemność, lecz także będziemy musieli pogodzić się z tym, że transfer danych zależy w głównej mierze od posiadanego łącza online. Usługodawca może zapewniać, że ma bardzo wydajną infrastrukturę, ale jeśli nasze łącze internetowe jest powolne, ta informacja na nic się nie zda. O ile więc w biurze być może będziemy mogli liczyć na wysoką prędkość przesyłania danych, to w podróży czy w hotelu już niekoniecznie. Informatycy z USA mają nawet powiedzenie: „the cloud may be vast, but it ain't fast”, czyli „chmura może i jest rozległa, ale szybka to już nie”. Podsumowując, firmy, dla których liczy się wysoka wydajność i które często przenoszą pliki (w tym bardzo duże), powinny rozważyć zakup zewnętrznych dysków SSD.

… a kiedy lepszy będzie HDD

Rekomendujemy SSD, ale nie oznacza to, że HDD nie mają już racji bytu. Wręcz przeciwnie, są scenariusze, w których ciągle znacznie lepiej sprawdzi się dysk twardy.

Jeżeli dane przenosimy regularnie, ale w miarę rzadko (np. trzy razy w miesiącu), lepszym wyborem niż SSD może okazać się model HDD, który jest po prostu bardziej opłacalny ze względu na pojemność. Dla przykładu, w cenie ok. 400 zł można kupić zewnętrzny dysk SSD o pojemności 256 GB, natomiast za tyle samo pieniędzy uda się nabyć HDD potrafiący pomieścić już 3 TB. To duża różnica i na pewno wygodniej będzie podłączyć duży dysk i poczekać dłużej na przegranie wszystkich plików, niż cieszyć się wysoką wydajnością transferu.

Jeżeli dane przenosimy regularnie, ale w miarę rzadko, lepszym wyborem niż SSD może okazać się model HDD, który jest bardziej opłacalny ze względu na pojemność.

Kolejne zastosowanie, w którym doskonale sprawdzają się dyski twarde, to magazyn danych (archiwum), zwłaszcza w roli kopii zapasowych. Wówczas możemy nawet zakupić 3,5-calowy dysk, który nie tylko ma największe pojemności, ale też najlepszy współczynnik ceny za gigabajt. Taki dysk podłączamy do komputera i przez cały czas stoi on na biurku, przechowując cenne zbiory danych, które zawsze mamy pod ręką (również w trybie offline). Dodatkowo, jeśli chcemy mieć więcej niż jedno urządzenie do backupu, możemy jeszcze dokupić przenośne dyski 2,5", które raz na jakiś czas podłączymy do komputera, zgramy dane, a następnie schowamy w bezpiecznym pomieszczeniu, z dala od miejsca, gdzie znajduje się komputer (np. komputer w biurze, dysk w domu). Chodzi tutaj o uniknięcie sytuacji, gdy np. całe pomieszczenie zostaje zalane.

Wielkość i pojemność

Ważna przy wyborze dysku jest jego wielkość, czyli format 2,5 lub 3,5". Dyski HDD 2,5" są zazwyczaj nieznacznie droższe niż 3,5", jeśli porównamy je pod kątem samej pojemności. Ale nie tylko cena odgrywa znaczenie w przypadku tych urządzeń. Warto wiedzieć, że nośniki 2,5-calowe w zdecydowanej większości wykorzystują zasilanie z magistrali, co oznacza, że pobierają prąd bezpośrednio z tego samego przewodu, jakim podłączamy je do komputera. Odpada więc konieczność stosowania zasilania sieciowego jak w przypadku dysków 3,5-calowych, sprzedawanych wraz z odrębnym zasilaczem. Jeżeli chcemy zaś przenosić dane z miejsca na miejsce, zdecydowanie lepszym wyborem będzie zakup dysku 2,5-calowego. Jest nie tylko mniejszy i lżejszy, ale przede wszystkim nie potrzebuje do pracy oddzielnego zasilacza.

Z drugiej strony, dyski 3,5-calowe dostępne są w maksymalnych pojemnościach. Jeżeli zależy nam na jak największej przestrzeni na dane, na rynku znajdziemy nawet 8-terabajtowe modele 3,5" (np. Seagate Backup Plus Hub 8 TB, ok. 860 zł). Są też modele o większej pojemności, np. 12 czy 16 TB, ale w praktyce są to dwa dyski połączone w jeden system RAID, za to zamknięte we wspólnej obudowie. Jeśli zaś chodzi o dyski 2,5-calowe, większość modeli oferuje maksymalnie 2 lub 4 TB.

Wybór interfejsu

Kolejna decyzja przy wyborze nośnika to interfejs stosowany przy przesyłaniu danych. Obecnie najpopularniejszym jest USB 3.0, jaki znajdziemy w większości dysków HDD 2,5" i 3,5", jak również w wielu SSD. W porównaniu do USB 2.0 nośniki wykorzystujące USB 3.0 są nawet 10 razy szybsze – tak przynajmniej wynika z zapewnień wielu producentów, którzy powołują się na teoretyczną przepustowość.

USB 3.0 występuje w paru wariantach, co wprowadza nieco komplikacji przed podjęciem decyzji o zakupie. USB 3.0, który wykorzystuje prostokątne złącze typu A (Type-A), jest zazwyczaj w kolorze niebieskim lub oznaczone jako SS (SuperSpeed). Ta wersja ma identyczną przepustowość jak USB 3.1 Gen 1. Z kolei dyski wykorzystujące USB 3.1 Gen 1 mogą być dostarczane ze złączem typu A albo z nieco mniejszym, w bardziej owalnym kształcie, typu C (Type-C). To złącze zostało opracowane z myślą o wygodzie użytkowników – jest symetryczne, więc możemy podłączać urządzenia bez zwracania uwagi, czy robimy to właściwą stroną. Kupując dysk z USB 3.1 Gen 1, zwykle otrzymujemy dwa przewody: jeden dla Type-A i jeden dla Type-C, aby dany sprzęt działał zarówno ze starszym, jak i nowszym komputerem.

Rzadziej można spotkać na rynku dyski wykorzystujące USB 3.1 Gen 2 i Thunderbolt 3, które wykorzystują złącze Type-C. Takie dyski nie występują raczej w wersji zewnętrznej – interfejs jest przewidziany dla wewnętrznych SSD, które są w stanie wykorzystać taką przepustowość w połączeniu z odpowiednią płytą główną (chipset) danego komputera. W przypadku dysków zewnętrznych zwracajmy więc uwagę na USB 3.0 i USB 3.1 Gen 1.

Najbardziej opłacalne pojemności

W przypadku nośników HDD współczynnik jest dość łatwy do przewidzenia – im większa pojemność urządzenia, tym cena za gigabajt bardziej maleje, dochodząc do 0,15 zł/GB przy modelu 2 TB (2,5”) lub 0,12 zł/GB przy 4 TB (3,5”). Jeśli chodzi o dyski SSD, tutaj producenci nie odczuwają jeszcze wystarczającej presji ze strony klientów czy konkurencji. Zasada im większa pojemność, tym niższa cena, nie jest jeszcze stosowana i należy rozpatrywać ceny nośników SSD indywidualnie.

Dane na wynos

Najlepsze do podróżowania

Przykładowe modele polecane do podróżowania, które spełniają założenia:

• wysoka wytrzymałość (brak części mechanicznych)

• wysoka wydajność przy przenoszeniu plików

• przenośne (lekkie) i niewymagające odrębnego zasilania.

Dane na wynos
Dane na wynos
Dane na wynos

Najlepsze do backupu

Przykładowe modele polecane do backupu, które spełniają założenia:

• duża pojemność

• wysoka opłacalność (cena/gigabajt)

• przenośne/stacjonarne.

Dane na wynos
Dane na wynos
Dane na wynos

TOP 200