Dane jako usługa. Rynek osiągnie wartość 61 mld dol. do 2030 r.

Według Market Research Future rynek Data as a Service (dane jako usługa, DaaS) w najbliższej dekadzie będzie wart o wiele, wiele więcej. Roczne tempo wzrostu: 36,9%.

DaaS coraz większy na skalę globalną / Fot. Pixabay, Pexels.com

DaaS coraz większy na skalę globalną / Fot. Pixabay, Pexels.com

Jak podaje Market Research Future, rynek DaaS osiągnie do 2030 r. wartość na poziomie 61,42 mld dol. Ma rozwijać się z rocznym tempem wynoszącym 36,9%.

Sprawdź: Lucky Patcher

Zobacz również:

  • Holandia ogranicza korzystanie z Google Chrome i ChromeOS

DaaS umożliwia przedsiębiorstwom lepsze zarządzanie danymi i obciążeniami (workloads). Pozwala też zwiększać niezawodność i integralność danych oraz skracać time-to-insight, czyli czas niezbędny do uzyskania cennych informacji na podstawie danych.

Dane to ropa obecnych czasów

Biorąc pod uwagę oferowane korzyści, usługi DaaS są coraz popularniejszym wyborem do integracji danych, zarządzania, przechowywania i analityki. Jak czytamy w raporcie, coraz więcej firm korzysta z chmury, aby usprawniać swoje infrastruktury i obciążenia, a to zwykle oznacza wykorzystywanie usług DaaS. Do dominujących graczy na rynku DaaS należą Microsoft, Facebook i IBM.

Market Research Future podkreśla, że największy udział w rynku DaaS ma obecnie Ameryka Północna i to się raczej nie zmieni. Szybki wzrost w tym regionie można przypisać nieustrukturyzowanemu gromadzeniu danych w sektorach handlowym i przemysłowym. DaaS ma również silne pozycje w Azji.

Zobacz: Geoportal 2

Przejęcia i fuzje to tylko niektóre ze strategii stosowanych przez przedsiębiorstwa, aby zachowywać konkurencyjność. W sektorze DaaS dochodzi do ciekawych rozwiązań, takich jak np. ostatni kontrakt Intermap Technologies. To firma świadcząca usługi w zakresie informacji i treści geoprzestrzennych, która nawiązała współpracę z europejską linią lotniczą na dostarczanie danych wysokościowych jako usługi dla planowania tras. Tego rodzaju działania nie były dostępne jeszcze kilka lat temu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200