Dane i faksy przez komórkę

Zainteresowanie przesyłaniem danych i faksów za pośrednictwem GSM jest znikome.

Zainteresowanie przesyłaniem danych i faksów za pośrednictwem GSM jest znikome.

Od połowy października br., w miesiąc po uruchomieniu sieci telefonii komórkowej , operator Era GSM oferuje w swojej sieci usługi przesyłania danych komputerowych i faksów. Drugi z operatorów - Plus GSM - nie jest jeszcze w pełni gotowy do świadczenia tego typu usług i - jak na dotąd - oferuje jedynie wysyłanie danych i faksów, nie umożliwiając ich odbioru. Oficjalne uruchomienie tej usługi ma nastąpić 1 stycznia 1997 r. Aby korzystać z tego typu usług, aparat telefoniczny GSM musi być wyposażony w kartę PC Card (PCMCIA), którą podłącza się do komputera.

Małe zainteresowanie

Jak twierdzą przedstawiciele Ery GSM na podstawie przeprowadzonych przez nich badań rynkowych, m.in. zamówień od dealerów, wynika, że jedynie 1% osób, które kupiły lub mają zamiar kupić telefon GSM, jest zainteresowanych przesyłaniem danych komputerowych i faksów. Są to zwykle osoby, które przyjechały z zagranicy, lub przedstawiciele firm zachodnich. "Polacy nie są przyzwyczajeni do tego typu usług i w większości wolą wysyłać faksy w tradycyjny sposób" - stwierdził Robert Niczewski z Ery GSM. Podobnych badań nie przeprowadzał Plus GSM.

Opinię pracowników Ery GSM potwierdziło kilkunastu przedstawicieli handlowych obu operatorów. Twierdzą oni, że klienci sporadycznie pytają o ofertę, dotyczącą przesyłania danych komputerowych i faksów za pomocą telefonów GSM. Większość klientów zainteresowanych jest wyłącznie podstawowymi usługami świadczonymi przez obu operatorów. Dealerzy twierdzą, że w najbliższej przyszłości również nie należy spodziewać się większego zainteresowania tymi usługami, przede wszystkim ze względu na bardzo wysokie ceny urządzeń służących do przesyłania danych (poza zakupem akcesoriów użytkownik musi posiadać przenośny komputer z gniazdem PC Card).

Ceny urządzeń

Nie wszystkie aparaty telefonów mają możliwość przesyłania tego typu danych. Są to zwykle droższe modele, których ceny rozpoczynają się zwykle od 2 tys. zł. Wyjątkiem są tańsze telefony Nokii (1610 i 2110) i Siemensa (S3). Koszt karty PC Card wynosi ok. 2 - 3 tys. zł (łącznie z podatkiem VAT). W ostatnim czasie Siemens wprowadził na rynek tanie karty do swoich aparatów, dostępne na rynku niemieckim w cenie 350 DEM.

W Erze GSM abonent wykupując usługi umożliwiające przesyłanie danych komputerowych i faksów otrzymuje dodatkowe numery telefonów - osobno dla obu typów usług. Opłata za przesyłanie faksów i danych zależy od wyboru planu taryfowego i jest taka sama, jak dla połączeń telefonicznych. Podłączenie do sieci z możliwością przesyłania faksów lub danych komputerowych kosztuje 170 zł (niezależnie od wybranej taryfy) lub 226,60 zł w pakiecie obejmującym zarówno faksy, jak i dane. Dla klientów nie będących abonentami tej sieci ceny wynoszą odpowiednio 650 i 866,70 zł. W Plusie podłączenie do sieci kosztuje 100 zł, natomiast abonament 25 zł (dla wszystkich typów taryf).

Zakupy przez Internet

Era GSM zapowiada powstanie specjalnej strony WWW na swoim serwerze (http://www.eragsm.com.pl), na której będzie można dokonać zakupów urządzeń i kart SIM oraz zamówić abonament w tej sieci po preferencyjnych cenach. Operator zamierza promować ten sposób kontaktu z klientem.


TOP 200