Dane WSZYSTKICH obywateli kraju na rynku cyberprzestępczym

Firma Kaspersky Lab wykryła istnienie strony internetowej, oferującej dostęp do danych osobowych wszystkich mieszkańców Brazylii.

Jak ustaliła firma antywirusowa, cyberprzestępcy oferują dostęp do pełnej bazy danych wszystkich obywateli Brazylii posiadających numer CPF (odpowiednik polskiego PESEL) - jeden z najważniejszych dokumentów dla osoby mieszkającej w tym kraju. Numer jest unikatowy i jest niezbędny do wykonania takich operacji, jak otworzenie konta bankowego, uzyskanie lub odnowienie prawa jazdy, zakup lub sprzedaż nieruchomości, otrzymanie pożyczki, ubieganie się o posadę (szczególnie w instytucjach publicznych), wyrobienie paszportu lub kart kredytowych.

Wystarczy wprowadzić taki numer na specjalnej stronie, a system zwraca dane osobowe potencjalnej ofiary: imię i nazwisko, data urodzenia, adres, kod pocztowy itd. Analitycy z Kaspersky Lab wykryli trzy serwery oferujące tę "usługę" brazylijskim cyberprzestępcom. Działalność taka określana jest mianem C2C - Cybercriminals To Cybercriminals (cyberprzestępcy dla cyberprzestępców).

Zobacz również:

  • Czy smartfony potrzebują oprogramowania antywirusowego
  • Raport Sophos - hakerzy celują w Active Directory

Łatwo domyślić się, jak cyberprzestępca może spożytkować uzyskane w ten sposób informacje - może przejąć tożsamość innej osoby, aby w jej imieniu uzyskać dostęp do zasobów, kartę kredytową lub inne korzyści lub zdobycie dostępu do systemu bankowości internetowej.

Eksperci Kaspersky Lab oceniają, że przestępcy zdobyli te informacje najprawdopodobniej wskutek wycieku danych, np. z jednostek administracji rządowej, firm zajmujących się handlem elektronicznym i lub innych korporacji, które padły ofiarą ataku i kradzieży baz danych.

Fabio Assolini, analityk zagrożeń z Kaspersky Lab, mówi: "Brazylia nie jest jedynym krajem, który boryka się z tym problemem. W wielu innych państwach odnotowano podobne przypadki wycieku poufnych danych pracowników lub obywateli z instytucji rządowych lub korporacji. Przekonujemy się, że problem ochrony prywatnych informacji nie ogranicza się tylko do użytkowników, ale w tym samym stopniu dotyczy również rządów i korporacji".

Badaniem incydentu zajęły się już władze Brazylii.

Więcej informacji: Kaspersky Lab

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200