Dać babci Internet

Europejska Agenda Cyfrowa za jeden z głównych celów uznała wzmocnienie umiejętności wykorzystywania technologii cyfrowych. W Polsce powstał podobny projekt - Polska Cyfrowa Równych Szans.

Polemiką do tego materiału jest tekst:

Niech się babcia siecią cieszy

Zainicjowany przez stowarzyszenie "Miasta w Internecie" memoriał Polska Cyfrowa Równych Szans poparły wpływowe organizacje. Jednak proponowane w tej akcji recepty wybierają jeden z wątków Europejskiej Agendy Cyfrowej, przez co pozostają raczej w klimacie dawnej Strategii Lizbońskiej, której jednym z przewodnich motywów było budowanie społeczeństwa informacyjnego.

Życie w równoległych światach wydaje się nam opowieścią science fiction. Tymczasem obok nas - nałogowych użytkowników sieci i technik informacyjnych - żyją miliony osób, które nie mają podstawowych umiejętności korzystania z Internetu i urządzeń IT. W ocenie Europejskiej Agendy Cyfrowej - unijnego programu na rzecz jak najlepszego wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych do 2020 r. - cyfrowe włączenie społeczne determinuje, czy podołamy szansie na innowacyjny rozwój. Rzecz w tym, aby zrównoważyć potrzeby infrastrukturalne (sieci szerokopasmowe) z edukacyjnymi (kompetencje cyfrowe). W Agendzie Cyfrowej założono, że miernikiem zrealizowania jej celów będzie zwiększenie do 2015 r. regularnego korzystania z Internetu z 60 do 75% ogółem oraz z 41 do 60% w przypadku mniej uprzywilejowanych grup społecznych (dane bazowe z 2009 r.).

TAK dla kompetencji cyfrowych

Chodzi też o zmniejszenie w ciągu pięciu lat o 50% liczby osób, które nigdy nie korzystały z Internetu do 15%. Dziś jest to aż 30%! Polskie szacunki mówią o prawie 13 mln dorosłych, którym warto pomóc odkryć korzyści z wyszukiwania informacji w sieci, załatwiania spraw urzędowych, czy też prowadzenia biznesu z wykorzystaniem teleinformatyki. Niekoniecznie mówimy o osobach, które żyją w błogiej nieświadomości istnienia cyfrowego świata. Wręcz potrafią z niego korzystać np. przy zakupach, ale przy pomocy kogoś bliskiego. To dla nich szybsze rozwiązanie "kupić usługę", niźli poświęcić czas na naukę obsługi komputera i sieci. Są też oczywiście tacy, którzy chętnie by się tego nauczyli - np. jak opłacać rachunki poprzez internetowe konto bankowe - ale nie mają kogo o to zapytać.

"To jedna z największych barier dla cywilizacyjnego rozwoju kraju i przyczyna wykluczenia z aktywnego i w pełni satysfakcjonującego życia zawodowego, społecznego i osobistego Polaków po 50 roku życia. Bariera słabo uświadomiona dotąd i niedoceniana przez władze publiczne" - twierdzą prof. Danuta Huebner, europarlamentarzystka, b. komisarz europejska ds. polityki regionalnej; dr Włodzimierz Cimoszewicz, senator RP, b. premier; prof. Michał Kleiber, prezes Polskiej Akademii Nauk, pierwszy minister ds. informatyzacji; oraz Jerzy Koźmiński, prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, b. ambasador RP w Stanach Zjednoczonych. Są oni sygnatariuszami apelu w sprawie inicjatywy Polski Cyfrowej Równych Szans na rzecz realizacji programu powszechnej edukacji cyfrowej dorosłych Polaków w ich lokalnych środowiskach.

Ta inicjatywa jest wspólną akcją Stowarzyszenia Miasta w Internecie, Ogólnopolskiej Fundacji Edukacji Komputerowej i Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, wspartym przez grupę ogólnopolskich organizacji i koalicji - sygnatariuszy memoriału opracowanego podczas 14. Konferencji Miasta w Internecie. Im więcej osób poprze apel, tym większe są szanse na jego poważne potraktowanie przez rząd.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200