DWDM w sieciach metropolitalnych

Technologie optyczne, takie jak DWDM, mogą ułatwić firmom telekomunikacyjnym dynamiczne wejście do sektora sieci metropolitalnych (MAN).

Technologie optyczne, takie jak DWDM, mogą ułatwić firmom telekomunikacyjnym dynamiczne wejście do sektora sieci metropolitalnych (MAN).

DWDM (Dense Wavelength Division Multiplexing) to zwielokrotnienie (multipleksacja) z gęstym podziałem długości fali lub inaczej - system transmisyjny z gęstym podziałem długości fali optycznej w jednym włóknie światłowodowym. W istniejących światłowodach można osiągać już krotności 400 kanałów DWDM, odpowiadających przepływności rzędu Tb/s.

Zobacz również:

Osobliwością systemu DWDM jest m.in i to, że szerokość pasma może być przydzielana użytkownikowi na życzenie. Dobrą ilustracją tej korzystnej własności mogą być wideokonferencje, gdzie większa szerokość pasma jest wymagana jedynie w ściśle określonym dniu i godzinie. Niezbędne pasmo można otrzymać za dodatkową opłatą. Tego typu usługi dynamiczne są już oferowane w USA. Ponadto nowe, zaawansowane usługi VPN (Virtual Private Network), umożliwią biznesowi odejście od drogich prywatnych linii dedykowanych i przejście na ekonomiczne połączenia internetowe oparte na DWDM.

Najwięksi operatorzy telekomunikacyjni zamierzają rozwijać właśnie technologie DWDM w segmencie MAN. Jednakże prawdziwym kołem zamachowym wydają się nowi dostawcy usług komunikacyjnych. To oni są pierwszymi, którzy udostępnią tanie i dynamicznie konfigurowane pasmo. Przykładowo Yipes z San Francisco oferuje regionalne usługi IP łączące sieci lokalne z szybkością 1 Gb/s. Klienci mogą wybrać przepływność z przedziału od 1 Mb/s do 1 Gb/s, połączenie z LAN jest zwiększane na żądanie.

Produkty dla sieci MAN oferują m.in. firmy Ciena i Sycamore. Poza nimi jest tu jeszcze około dwunastu innych spółek, a wśród nich White Rock Networks, Alidian Networks, Optical Networks i Kestrel Solutions.

Tymczasem w Polsce powstaje właśnie pierwsza, pilotowa implementacja DWDM. Alcatel, wspólnie z PKP oraz Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym, podczas konferencji ISThmus 2000, odbywającej się na targach Infosystem w Poznaniu po raz pierwszy w Polsce zaprezentował instalację DWDM. Trakt, pozwalający na transmisję o łącznej przepływności do 640 Gb/s (10 Gb/s na jedną długość fali), będzie zainstalowany pomiędzy ośrodkami naukowymi we Wrocławiu i Poznaniu. System DWDM umożliwia rozwiązanie problemu tzw. wąskich gardeł w sieci, zwiększając w prosty i ekonomiczny sposób wydajność transmisji światłowodowej.

Andrzej Janikowski


TOP 200