DVD po liftingu

Jeszcze w tym roku pojawią się płyty HD-DVD o pojemności 50 GB. Prawdopodobnie już w przyszłym roku na rynek trafią płyty Blu-ray Disc o pojemności 100 GB.

Jeszcze w tym roku pojawią się płyty HD-DVD o pojemności 50 GB. Prawdopodobnie już w przyszłym roku na rynek trafią płyty Blu-ray Disc o pojemności 100 GB.

Toshiba opracowała prototypowy model optycznego, dwuwarstwowego dysku HD-DVD o pojemności 45 GB, a więc zbliżonej do oferowanej obecnie przez płyty Blu-ray Disc (BD), które umożliwiają zapis prawie 50 GB danych. Wkrótce po prezentacji Toshiby TDK przedstawiła 4-warstwowe dyski BD o pojemności 100 GB, przywracając firmom promującym tę technologię argument o jej przewadze nad HD-DVD.

Nowe generacje napędów optycznych HD-DVD trafią na rynek pod koniec 2005 r., zaś napędy Blu-ray dopiero w 2006 r. Te dwie technologie nie są ze sobą zgodne, co wywołuje obawy, że ich popularyzacja będzie utrudniona, ponieważ wywoła wojnę przypominającą czasy, gdy konkurowały ze sobą różne formaty zapisu wideo w magnetowidach taśmowych. Obecnie producenci wspierający różne formaty mają jednak wiele powodów, by się porozumieć.

3 warstwy HD-DVD

Zanim jeszcze na rynku pojawiły się pierwsze komercyjne płyty HD-DVD, Toshiba przedstawiła ich kolejną, ulepszoną wersję, która umożliwia zapis danych w 3 warstwach dysku o standardowej pojemności 15 GB każda, a więc uzyskanie całkowitej pojemności wynoszącej 45 GB na jednej płycie.

Oprócz "zwykłych" dysków o pojemności 45 GB, Toshiba zaprezentowała również ich dwustronne wersje zawierające po dwie warstwy zapisu z każdej strony - na jednej stronie możliwe będą zapis i odczyt HD-DVD, na drugiej zaś w standardowym dziś formacie DVD. Konstrukcja ta ma ułatwić użytkownikom odtwarzaczy DVD transformację do standardu HD-DVD, co odbędzie się przy współpracy producentów treści.

Zakupione płyty będzie można odtwarzać na dzisiejszym sprzęcie, a po zakupieniu nowego ten sam materiał obejrzeć w wyższej rozdzielczości, jaką oferuje HD-DVD. Organizacja HD-DVD zapowiada wprowadzenie do sprzedaży na rynku amerykańskim dysków HD-DVD z kilkudziesięcioma tytułami wideo oraz odpowiednich odtwarzaczy już w IV kwartale tego roku, oczywiście jeszcze przed świętami.

Niebiescy kontratakują

TDK - firma, która jest członkiem grupy firm wspierających technologię Blue-ray Disc, obok m.in. Sony i Matsushita (Panasonic), opracowała prototyp napędu i dysku optycznego BD, który umożliwia zapis 25 GB danych na każdej z czterech wchodzących w jego skład warstw, co daje sumaryczną pojemność aż 100 GB. Nowe dyski i przystosowane do ich zapisu/odtwarzania napędy pozwalają na 2-krotnie szybszy niż dotąd zapis informacji z prędkością wynoszącą 72 Mb/s (9 MB/s). Ten ostatni efekt uzyskano dzięki zwiększeniu mocy niebieskiego lasera oraz modyfikacji materiału wykorzystywanego w warstwach przeznaczonych do zapisu danych.

Należy podkreślić, że większa prędkość zapisu nie ma znaczenia przy zapisie materiału nadawanego w standardzie HD-TV, który ma być podstawowym zastosowaniem BD na rynku konsumenckim. W zastosowaniach biznesowych (archiwizacja) prędkość zapisu ma znaczenie podstawowe, ponieważ możliwe będzie skrócenie czasu potrzebnego na skopiowanie danych z dysków twardych na nośnik wymienny. Czterowarstwowe dyski Blu-ray nie zostały jeszcze ustandaryzowane przez organizację Blu-ray Disc Association (BDA). Na razie standardy Blu-ray obejmują nośniki dwuwarstwowe jednokrotnego (BD-R) i wielokrotnego (BD-RE) zapisu. Według wcześniejszych planów publikowanych przez BDA, takie nośniki optyczne miały się pojawić na rynku dopiero w 2007 r., ale ponieważ TDK przedstawiła nowe dyski do standaryzacji, trafią na rynek szybciej - być może w II połowie 2006 r.

Ciche rozmowy

Sony i Toshiba rozpoczęły już rozmowy dotyczące uzgodnienia i wprowadzenia jednolitego formatu zapisu danych na optycznych dyskach nowej generacji BD (Blue-ray Disc) i HD-DVD, a firmy te należą do najważniejszych przedstawicieli obu konkurencyjnych grup rozwijających niezgodne technologie.

Oficjalnie przedstawiciele Sony i Toshiby nie potwierdzają, ale też nie zaprzeczają, że trwają rozmowy na temat ujednolicenia formatów Blu-ray Disc i HD-DVD. Jednocześnie obie strony zgodnie oświadczają, że takie ujednolicenie byłoby korzystne i pożądane. Korzyści odnieśliby wszyscy: producenci i dystrybutorzy sprzętu, nośników oraz treści. Bezdyskusyjnie skorzystaliby na tym także klienci.

Tylko czy aż 100 GB

Pojemność 100 GB może się wydawać ogromna, ale tylko z pozoru. Każda 25-gigabitowa warstwa płyty Blu-ray Disc umożliwi zapis ok. 135 min materiału wideo wysokiej rozdzielczości w formacie MPEG-2. Płyta o pojemności 100 GB pomieści 9 h materiału. MPEG-2 to technologia powszechnie wykorzystywana obecnie, przyszłość należy jednak do nowych standardów kodowania multimediów, które charakteryzują się znacznie lepszą efektywnością.

W zastosowaniach profesjonalnych będzie to zapewne kodek H.264 (standard zatwierdzony przez ISO), oferujący jakość MPEG-2 przy zapotrzebowaniu na pasmo mniejsze o połowę, a nawet o 2/3 (a więc także oferujące odpowiednio mniejsze objętości plików), przy jednoczesnym zwiększeniu wielkości ramki. W zastosowaniach konsumenckich będzie to zapewne coraz powszechniejszy MPEG-4.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200