DVD+RW kontra DVD-RAM

Sony wraz z partnerami promuje nowy standard dysków DVD wielokrotnego zapisu

Sony wraz z partnerami promuje nowy standard dysków DVD wielokrotnego zapisu

Sony i pięć współpracujących firm uzgodniły nazwę nowej specyfikacji formatu i urządzeń, które pozwalają na wielokrotny zapis informacji na optycznych dyskach DVD (Digital Versatile Disk). Opracowany przez Sony, konkurencyjny w stosunku do DVD-RAM, standard DVD+Rewritable lub w skrócie DVD+RW umożliwia zapis 3 GB danych i jest w pełni zgodny z dostępnymi już na rynku odtwarzaczami dysków DVD-ROM.

Specyfikację DVD+RW popierają m.in. Hewlet-Packard, Philips Electronics, Mitsubishi Chemical, Ricoh i Yamaha podkreślając, że pozwala ona użytkownikom dysków CD i DVD-ROM bez problemów migrować do nowej technologii. Przedstawiciele Sony twierdzą, że jeśli porównać rywalizujące obecnie specyfikacje DVD-RAM i DVD+RW to widać, że ta druga nie tylko oferuje wyższą pojemność zapisu, ale ma więcej wspólnych cech z dyskami formatu ROM - napędy DVD+RW mogą odczytywać standardowe dyski CD-ROM. Specyfikacja DVD-RAM umożliwia zapis 2,6 GB danych i jest popierana m.in. przez Toshibę, Matshushita Electric Industrial, Hitachi oraz DVD Forum.

Przedstawiciele Sony dodają, że format DVD+RW rozszerza specyfikację DVD-ROM tylko w minimalnym, niezbędnym zakresie i producenci tych napędów mogą względnie łatwo i tanim kosztem zaprojektować urządzenia DVD+RW.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200