DRM Sony na śmietniku historii?

Firma Sony BMG zdecydowała się na wycofanie ze sprzedaży płyt CD wyposażonych w kontrowersyjny system cyfrowej ochrony praw autorskich, XCP, po tym, jak w Sieci wykryto pierwszego trojana, wykorzystującego maskujące funkcje wspomnianego oprogramowania. Dodatkowo koncern Microsoft poinformował, że produkowane przezeń oprogramowanie do wykrywania i usuwania spyware'u - Windows Defender - zostanie wyposażone w odpowiednie definicje identyfikujące mechanizm zabezpieczeń Sony i usuwające go z systemu operacyjnego.

O trojanie informowaliśmy w artykule "Trojan korzysta z Sony DRM" - przypomnijmy, że jeśli w systemie działa system DRM (instalujący się po uruchomieniu płyty CD w czytniku), trojan Breplibot (znany także pod nazwą Troj/Stinx-E) będzie niewidoczny dla użytkownika oraz dla antywirusów, nie wyposażonych w funkcje wykrywania rootkitów.

Jak powiedział rzecznik Sony BMG, John McKay, koncern tymczasowo wstrzymał produkcję płyt kompaktowych, które zawierają oprogramowanie XCP (Extended Copy Protection). Nie poinformował jednak, kiedy firma zamierza wznowić produkcję tych nośników. Wiadomo natomiast, że twórcy tej kontrowersyjnej technologii pracują nad jej nową wersją, pozbawioną już funkcji maskowania powiązanych z nią plików i sterowników w systemie w sposób, jaki wykrył i opisał na łamach swojego bloga programista Mark Russinovich, związany z serwisem Windows IT Pro (pisaliśmy o tym w tekście "DRM z kompaktów instaluje rootkity").

Zobacz również:

  • Sony przywraca do życia kultową markę Walkman

Jak wspomniano wcześniej, oprogramowanie Microsoftu - Windows Defender - zostanie uaktualnione o definicje niezbędne do wykrycia i usunięcia z systemu operacyjnego mechanizmu XCP. Z zapowiedzi przedstawicieli giganta z Redmond wynika też, iż w podobną sygnaturę zostanie wyposażone narzędzie Malicious Software Removal Tool (nastąpi to w ramach comiesięcznego cyklu uaktualnień dla produktów Microsoftu, zatem uaktualnienia należy spodziewać się już w grudniu) oraz skaner online Windows Live Safety Center.

Kilka firm z branży szeroko pojętego bezpieczeństwa komputerowego już wcześniej zaklasyfikowało system XCP jako spyware - znalazła się wśród nich m.in. firma Computer Associates. Jednocześnie włoska organizacja zbiorowej ochrony dóbr intelektualnych ALCEI-EFI złożyła skargę na fonograficznego molocha, oskarżając go o cyberprzestępczość, a w Stanach Zjednoczonych do sądów wpłynęły pierwsze pozwy przeciw Sony BMG, których autorzy domagali się wydania zakazu rozpowszechniania płyt wyposażonych w oprogramowanie XCP. Jak widać, Sony BMG ubiegło ewentualną nieprzychylną decyzję sądu...

A oto lista albumów, które zostały zabezpieczone przed kopiowaniem za pomocą systemu XCP (przygotowała ją organizacja Electronic Frontier Foundation):

Trey Anastasio - "Shine"

Celine Dion - "On ne Change Pas"

Neil Diamond - "12 Songs"

Our Lady Peace - "Healthy in Paranoid Times"

Chris Botti - "To Love Again"

Van Zant - "Get Right with the Man"

Switchfoot - "Nothing is Sound"

The Coral - "The Invisible Invasion

Acceptance - "Phantoms"

Susie Suh - "Susie Suh"

Amerie - "Touch"

Life of Agony - "Broken Valley"

Horace Silver Quintet - "Silver's Blue"

Gerry Mulligan - "Jeru"

Dexter Gordon - "Manhattan Symphonie"

The Bad Plus - "Suspicious Activity"

The Dead 60s - "The Dead 60s"

Dion - "The Essential Dion"

Natasha Bedingfield - "Unwritten"

Ricky Martin - "Life"

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200