DOS albo Unix albo Windows...

Dla jakiego systemu najczęściej pisze się aplikacje w naszym kraju? Oczywiście, że dla DOS-u. Ale czy ta przewaga DOS-u nad innymi systemami operacyjnymi jest druzgocąca? Okazuje się, że niezupełnie. Żeby się o tym przekonać użyliśmy katalogu oprogramowania tegorocznego Softargu '92, w którym znajduje się spis aktualnych ofert ok. 100 liczących się w naszym kraju producentów i sprzedawców oprogramowania.

Dla jakiego systemu najczęściej pisze się aplikacje w naszym kraju? Oczywiście, że dla DOS-u. Ale czy ta przewaga DOS-u nad innymi systemami operacyjnymi jest druzgocąca? Okazuje się, że niezupełnie. Żeby się o tym przekonać użyliśmy katalogu oprogramowania tegorocznego Softargu '92, w którym znajduje się spis aktualnych ofert ok. 100 liczących się w naszym kraju producentów i sprzedawców oprogramowania.

Z ok. 420 oferowanych aplikacji z wymienionym systemem operacyjnym pod którym działają, 328 pozycji było tworzonych dla DOS-u, a 135 pod różne odmiany systemów Unixowych. Niektóre aplikacje proponowano dla kilku środowisk. Te ostatnie programy na wykresie "omletu polskiego" zostały policzone wielokrotnie.

Wśród aplikacji dostosowanych do systemów sieci niekwestionowany prym wiodły programy pracujące pod Novellem (125 aplikacji, tj. 98% oferty dla systemów sieciowych) w różnych jego wersjach. Nad wyraz blado wypadły w Softargowej ofercie aplikacje dla hałaśliwie reklamowanych systemów Windows 3.0 i 3.1. Wydaje się, iż oferenci (proponujący tylko 28 aplikacji pod Windows), jak i kupujący, chcą wziąć Microsoft przeczekaniem (żeby np. "pożywić się" na pobojowisku toczonych obecnie wojen cenowych). Może właśnie tu należy upatrywać przyczyn, dlaczego Microsoft niezbyt interesuje się polonizacją kiepsko sprzedawanego systemu. Możliwe też, że system jest sprzedawany przez dealerów bez przekonania, ponieważ nie został do końca zlokalizowany.

Ulubiony sprzęt komputerowy

Przegląd ofert Softargowych wskazuje na to, iż w Polsce zainteresowanie oprogramowaniem dla mainframe'ów jest nadal małe. Poprzez targowe ekspozycje zainteresowanie to nie ujawniło się. Być może środowisko użytkowników i sprzedawców mainframe'ów kontaktuje się inaczej. Spośród 469 ofert, w których specyfikowano sprzęt wymagany dla oferowanych aplikacji, dla mainframe'ów nie wymieniono ani jednej. Dla minikomputerów przeznaczonych było tylko 17 pozycji, co stanowi zaledwie 3,62% ogólnej liczby produktów. Pozostałym programom (96%) wystarczało w zupełności środowisko sprzętu PC - choć trzeba przyznać, że czasami chodziło tu o Unix.

Modny język programowania

Na próbce 345 produktów oprogramowania komercyjnego, których autorzy i Softargowi sprzedawcy zechcieli określić język programowania w którym powstały, wyszło na jaw, że najbardziej nasi programiści nadal lubią Clipper, stosowany jako szybki generator programów baz danych, tuż za nim znajduje się C i wyraźnie już odstający Pascal (przeważnie w różnych wersjach Turbo). Dalej następują narzędzia nie stosowane samodzielnie: asemblery i Btrieve - do zarządzania bazą danych w systemie sieciowym Novell NetWare (głównie dzięki tym dwum narzędziom suma procentowa aplikacji wyraźnie przekracza 100%). Duża popularność C niewątpliwie świadczy o strategicznym myśleniu naszych programistów i ich szefów, którzy przygotowują się do konwersji na Unix, gdyby klient takiej zażądał. Warto zwrócić uwagę, iż liczba aplikacji opracowana pod C i C++ już w tej chwili praktycznie zrównała się z liczbą aplikacji w Clipperze (pamiętajmy o ok. 10% programów napisanych w Clipperze ze "wstawkami" w C). A przypomnijmy, że na tym samym Softargu jeszcze w 1990 r. Clipper stanowił podstawę niemal 50% aplikacji, a (Turbo) Pascal był po nim na drugiej pozycji, zdecydowanie bijąc C. Kończąc zwróćmy również uwagę na oryginalny dorobek polskiej bazy mixBASE autorstwa katowickiej KaNet, która utrzymuje swój rynek w trudnym okresie drapieżnych ataków języków czwartej generacj oraz uniwersalnego C.

Softarg '92. Liczba aplikacji przeznaczonych dla komputerów różnych typów

Sprzęt Liczba aplikacji

IBM PC AT 136!

IBM PC XT/AT 117!

IBM 386 103!

IBM PC 60!

IBM PC 486 53!

IBM PS/2 16!

IBM PC XT 16!

HP 9000 5!

ICL 5!

IBM PC 386SX 5!

VAX/VMS 3!

Macintosh 3!

HP Vectra 3!

IBM 360/370 3!

IBM AS/400 1!

Podstawa: Softarg '92, katalog, wrzesień 1992 r.


TOP 200