DDR5 - czy zapewnią świetną wydajność?

Pamięci DDR5 są już gotowe i pierwsze modele produkcyjne trafiają na rynek. Ale czy to dobry moment na przesiadkę?

Pamięć DDR 5 / Fot. WCCFTech

Pamięć DDR 5 / Fot. WCCFTech

Chiński producent pamięci Netac otrzymał pierwszą partię modułów DDR5 od Microna już parę miesięcy temu. Ogłosił wtedy, że pamięci DDR5 to zupełnie nowa jakość - osiągają niesamowite wręcz prędkości na poziomie 10 000 MHz. Dla porównania, pamięci DDR4 osiągają poziom 3200 MHz, podczas gdy wysokiej jakości moduły przetaktujemy do ponad 6000 MHz. Mimo to, ciągle jest to nieco ponad połowa prędkości, do której dochodzą pamięci DDR5.

DDR5 zapewnią świetne osiągi. Jest jednak "ale"

Pamięci DDR5 powinny zapewnić znacznie lepsze możliwości i wydajność niż DDR4. Większa szybkość, przepustowość, lepsza energooszczędność – DDR5 są po prostu lepsze.

Zobacz również:

  • Ruszyła produkcja układów pamięci DRAM najnowszej generacji
  • Intel może stanąć w obliczu poważnego wyzwania

Zobacz: Teams

Producenci obiecują, że DDR5 na początku zapewnią dwukrotnie wyższą wydajność niż DDR4-3200. Moduły DDR4 są oferowane maksymalnie w wersji 32 GB i jeśli chcemy więcej pamięci, musimy kupić już dodatkowy moduł. W przypadku DDR5 prawdopodobnie jeden moduł zapewni nawet 128 GB. Na rynek trafi dzięki temu więcej niewielkich urządzeń, które będą świetnie wyposażone, oferując m.in. dużo pamięci RAM.

Aby jednak korzystać z DDR5 będziemy musieli wymienić w zasadzie cały komputer, bo obecnie dostępne chipsety nie obsługują DDR5. Jeśli natomiast stoimy przed decyzją o zakupie nowego komputera, warto już wziąć pod uwagę nowe standardy.

Sprawdź: Kalendarz Google

Na koniec pamiętajmy, że tak wydajne pamięci przydają się przede wszystkim w konkretnych zadaniach. Jeśli nasza praca nie wymaga dużych ilości RAM-u, w dodatku o wysokiej częstotliwości, zmiana z DDR4 na DDR5 będzie mało odczuwalna. Zdecydowanie nie tak, jak przesiadka z dysku twardego na nośnik SSD. Można więc powiedzieć, że DDR5, przynajmniej na razie, to rozwiązanie dla relatywnie małej grupy użytkowników.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200