DB2 liderem w Europie

Według sierpniowego raportu Gartner Dataquest w 2000 r. IBM sprzedał najwięcej licencji na systemy bazodanowe w Europie. Z analiz wynika, że w bieżącym roku koncern może dodatkowo zwiększyć przewagę względem największego konkurenta na tym rynku, jakim jest Oracle.

Według sierpniowego raportu Gartner Dataquest (Database Management Systems Software: European Market Shares 2000), IBM był w 2000 r. największym dostawcą oprogramowania bazodanowego w Europie. W regionie tym koncern sprzedał w ubiegłym roku o 17% więcej licencji na systemy DB2 uzyskując 38% udział w rynku relacyjnych baz danych. Drugie miejsce pod względem ilości sprzedanych licencji zajął Oracle (26,3% rynku). Na trzeciej pozycji uplasował się Microsoft (15,4%), czwarte pod względem popularności były systemy Informixa (3,2%) a piąte miejsce przypadło rozwiązaniom firmy Sybase (3%). Pozostali producenci oprogramowania bazodanowego objęli 14,3% rynku.

Koncern zapewnia, że wzrost sprzedaży w br. utrzymuje się na podobnym poziomie. W III kw. 2001 r. sprzedaż DB2 na platformy rozproszone wzrosła o 56% w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Zdaniem analityków Gartner Dataquest dobre wyniki sprzedaży IBM zawdzięcza m.in. uatrakcyjnieniu cen na rozwiązania DB2, wprowadzeniu ofert promocyjnych łączonych ze sprzedażą sprzętu oraz ofert migracji z innych platform.

Zobacz również:

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200