D-Wave zaprezentował komputer kwantowy AQC nowej generacji

Firma ogłosiła w zeszłym tygodniu, że użytkownicy mogą już korzystać z usług jej najnowszego komputera kwantowego noszącego nazwę Advantage2. Prototyp składa się z ponad 500 kubitów, bazuje na firmowej technologii tzw. kwantowego wyżarzania. To technologia kryjąca się za skrótem AQC (od słów Annealing Quantum Computer).

Grafika: D-Wave

D-Wave ogłosił jednocześnie, że za dwa lata zacznie produkować komputery tej linii, które będą zawierać 7 tys. kubitów. Z usług prototypowego modelu komputera Advantage2 mają korzystać na razie tylko użytkownicy, którzy wykupili subskrypcję na korzystanie z chmurowej usługi Leap D-Wave.

Jednak programiści, którzy nie mają takiej subskrypcji, ale chcą chociaż pobieżnie przetestować komputer, mają taką możliwość. Mogą się bowiem zarejestrować, uzyskując w ten sposób jedną minutę bezpłatnego korzystania z tzw. jednostek przetwarzania kwantowego (QPU), które wchodzą w skład wcześniejszej wersji tego komputera, Advantage QPU.

Zobacz również:

  • Co robiimy ze starymi telefonami? To zależy od ich systemu
  • Historia aktualizacji Windowsa 11 - najważniejsze zmiany dla biznesu
  • IBM: w 2025 roku pokażemy komputer kwantowy z 4 tysiącami kubitów

Prototyp Advantage2 jest zbudowany z wykorzystaniem specjalnych łącz bazujących na technologii D-Wave Zephyr, przez które kubity wymieniają między sobą dane. Technologia ta zastąpiła wcześniejszą technologię noszącą nazwę Pegasus, którą D-Vawe wprowadził do komputera Advantage QPU.

Firma konsultingowa McKinsey odnotowała w tym miesiącu, że fundusze na start-upy rozwijające technologie kwantowe podwoiły się w ciągu ostatnich dwóch lat, z 700 mln USD w 2020 roku do 1,4 mld USD w 2021 roku. McKinsey twierdzi, że obliczenia kwantowe zrewolucjonizują w nadchodzących latach wiele branż, szczególnie farmaceutyczną, chemiczną, motoryzacyjną i finansową.

Przewiduje też, że za piętnaście lat rynek komputerów kwantowych będzie wart co najmniej 700 mld USD, a systemy obliczeniowe tego typu spowodują, że takie obszary jak symulacje komputerowe czy uczenie maszynowe czeka prawdziwa rewolucja. Firma szacuje, że w 2040 r. przychody z obliczeń kwantowych przekroczą kwotę 90 mld USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200