Czytnik zamiast PIN-u

Być może już niedługo zamiast wybierać na klawiaturze telefonu numer PIN wystarczy będzie przyłożyć do niego palec - inżynierowe Fujitsu opracowali miniaturowe czytniki linii papilarnych dla komórek.

Być może już niedługo zamiast wybierać na klawiaturze telefonu numer PIN wystarczy będzie przyłożyć do niego palec - firma Fujitsu opracowała system umożliwiający montowanie w telefonach czytników linii papilarnych.

Do tej pory stosowanie w telefonach tej formy autoryzacji było niemożliwe - głównie z uwagi na zbyt duże rozmiary takich czytników . Większość tego typu urządzeń miała do tej pory rozmiary odpowiadające wielkości opuszka palca. Problem ten inżynierowie Fujitsu rozwiązali, stosując wąski skaner, nad którym należy przesunąć palec w trakcie procesu identyfikacji. Zdaniem rzecznika firmy, takie rozwiązanie ma jeszcze jedną zaletę: produkcja takich „szczelinowych” skanerów jest znacznie tańsza.

Pierwsze egzemplarze skanera MBF 300 trafią do producentów komórkowych już w kwietniu tego roku (kosztować mają ok. 30 USD). Z uwagi na stosunkowo duży koszt takiego modułu, jak na razie nie wiadomo, które firmy zdecydują się na stosowanie tego rozwiązania w swoich telefonach.