Czysta wydajność to za mało. Potrzeba elastyczności i optymalizacji

Materiał promocyjny Większa wydajność, więcej rdzeni a do tego wbudowane funkcje wspierające bezpieczeństwo i obsługę sztucznej inteligencji w cenie porównywalnej do układów poprzedniej generacji – a to jeszcze nie wszystkie korzyści jakie oferują procesory Intel Xeon Ice Lake. Wchodzą one na rynek jako kluczowy element kompletnej platformy technologicznej pozwalającej efektywnie, w zoptymalizowany sposób wspierać biznes.

W świecie, w którym jeden dzień może zupełnie zmienić naszą codzienną rzeczywistość, również potrzeby i wymagania biznesu podlegają dynamicznie przemianom. Przejmujące doświadczenie całkowitej nieprzewidywalności sprawia, że organizacje muszą planować swoje inwestycje mając na uwadze nie tylko obecne, ale także nieokreślone przyszłe wymagania. Nie jesteśmy wobec tych przemian zupełnie bezradni. Możemy skutecznie działać w takim płynnym świecie, jednak potrzebujemy do tego lepiej dopasowanych do nowych warunków, bardziej elastycznych rozwiązań technologicznych.

Dlatego współczesne środowiska IT nieustannie ewoluują. Moc obliczeniowa, pamięć masowa i operacyjna są w coraz większym stopniu deagregowane a jednocześnie pule zasobów jednego rodzaju są łączone. Przy tym do rozwiązywania problemów obliczeniowych wykorzystywane są już nie tylko procesory, ale także inne układy – GPU czy FGPA. Innym wymiarem tej ewolucji jest ciągła ekspansja poza centrum danych. Środowiska rozciągają się dzisiaj od brzegu sieci po chmury obliczeniowe, co tworzy nowe wyzwania związane z przetwarzaniem ogromnych ilości danych poza centralnymi ośrodkami oraz ich transportowaniem z jednego krańca środowiska na drugi.

Nie sposób poradzić sobie z tymi wyzwaniami bez sieci 5G, zapewniającej wysoką przepustowość, sztucznej inteligencji, która umożliwi zapanowanie nad coraz większą ilością danych a przy tym bez możliwości przetworzenia tych danych bezpośrednio w miejscu, w którym powstają. Coraz większe ilości danych i coraz bardziej złożone problemy zwiększają zapotrzebowanie na rozwiązania superkomputerowe.

W coraz bardziej nieprzewidywalnej i skomplikowanej rzeczywistości, potrzebne są kompleksowe i elastyczne rozwiązania. I właśnie dlatego pracując nad kolejną generacją procesorów, Intel nie skupiał się wyłącznie na przyspieszeniu obliczeń, ale przede wszystkim na opracowaniu kompletnej platformy obejmującej moc obliczeniową zdolną obsłużyć kluczowe obciążenia biznesowe, szybką pamięć masową i trwałą pamięć operacyjną oraz sieci umożliwiające szybsze, bardziej niezawodne przesyłanie danych - tylko takie całościowe podejście uwzględniające potrzebę elastyczności pozwala skutecznie mierzyć się ze współczesnymi wyzwaniami.

Optymalizacja i wbudowana akceleracja

Nowa, 3. generacja procesorów Intel Xeon bazująca na procesie technologicznym 10nm+ została opracowana z myślą przede wszystkim o elastyczności w zakresie miejsca i modelu przetwarzania oraz optymalizacji pod kątem wielu obciążeń, które mają dla współczesnych organizacji największe znaczenie: sztucznej inteligencji, chmury obliczeniowej i środowisk usługowych XaaS, HPC a także IoT oraz bezpieczeństwa. Z drugiej strony, dzięki współpracy partnerskiej, wiodący dostawcy oprogramowania zoptymalizowali swoje produkty do współpracy z nowymi układami.

Nie wymagało to kompromisów w kwestii skokowego wzrostu czystej wydajności i efektywności. Układy 3rd Gen Xeon Scalable Processors oferują zrównoważoną architekturę, która – w porównaniu do poprzedniej, Cascade Lake – zapewnia przyspieszenie obliczeń o 46% (Intel Xeon Platinum 8380 vs 8280), większą częstotliwość taktowania i większe zagęszczenie rdzeni – nawet do 40 w jednym gnieździe.

To jednak nie wszystko jeśli chodzi o przyspieszenie obliczeń. Procesory Intel Xeon 3. generacji to jedyne serwerowe CPU na rynku posiadające wbudowaną akcelerację AI. Zapewnia ona znaczący wzrost wydajności wielu różnych obciążeń AI, w tym algorytmów głębokiego uczenia. Intel zoptymalizował także swoje nowe układy do współpracy z popularnymi narzędziami z kategorii data science, dzięki czemu można szybciej i łatwiej przenosić budowane inteligentne modele z fazy prototypowania na produkcję.

Czysta wydajność to za mało. Potrzeba elastyczności i optymalizacji

Mając świadomość, że cyberbezpieczeństwo staje się dziś biznesowym priorytetem a środowisko obliczeniowe wykracza daleko poza bezpieczne centrum danych, Intel wbudował w układy Ice Lake zaawansowane technologie bezpieczeństwa. Dobrym przykładem jest akceleracja kryptograficzna dla protokołów Vector AES, SHA czy RSA/DH wykorzystywanych w komunikacji webowej czy 5G oraz technologia Intel TME (Total Memory Encryption) szyfrująca całą pamięć fizyczną, która przekłada się na wzrost bezpieczeństwa danych i maszyn wirtualnych.

Wyższy poziom bezpieczeństwa dają także dodatkowe powiązane technologie, które współpracują z układami 3rd Gen Xeon Scalable Processors w obrębie nowej platformy Intela. Chodzi o Intel SGX (Software Guard Extensions), która zapewnia ochronę dla najbardziej wrażliwych komponentów obciążeń i usług chroniąc kod aplikacji w czasie rzeczywistym, a także pozwala na zaawansowaną współpracę z użyciem współdzielonych danych bez zagrożenia dla prywatności. Kolejna technologia tego typu do Intel PFR (Platform Firmware Resilience) – zapewniająca ochronę oprogramowania układowego, wykrywanie modyfikacji kodu i przywracanie do ostatniego bezpiecznego stanu.

Moc platformy

To dobry moment, żeby przejść do platformy - jak to już zostało wspomniane na początku, premiera układów 3. generacji nie ogranicza się do samych procesorów. Intel wprowadza na rynek kompletną platformę, która zapewni nie tylko optymalizację i przyspieszenie, ale także pozwoli szybciej przesyłać dane w sieci, zaoferuje bardziej pojemną pamięć i zapewni niesamowitą elastyczność w zakresie przetwarzania danych dzięki bogatemu zestawowi wyspecjalizowanych układów, m.in. Atom, Agilex czy eASIC.

Procesory 3. generacji będą pracować na nowej, wydajniejszej 1-2 gniazdowej platformie Whitley, która oferuje szybsze UPI (Ultra Path Interconnect), które przyspiesza przenoszenie danych między platformami, szybsze I/O – dzięki obsłudze PCIe 4 a to przy obsłudze 64 torów (na jedno gniazdo), większą wydajność oraz większą ilości pamięci.

Pamięć to kolejny obszar, w którym innowacje Intela przekładają się na ogólny wzrost wydajności. Poza dyskami Intel Optane SSD, które w połączeniu ze wsparciem dla PCIe 4. generacji pozwala osiągnąć maksymalną szybkość mamy do dyspozycji trwałą pamięć Intel Optane 2. generacji (Barlow Pass) o dużej pojemności, która oferuje do 6TB w ramach jednego gniazda obsługującego zarówno pamięć operacyjną jak i trwałą (DDR+PMM) - to zupełnie nowa kategoria urządzeń łącząca cechy i korzyści pamięci operacyjne oraz masowej. Zastosowanie tej pamięci pozwoli na przyspieszenie przetwarzania danych dzięki wysokiej wydajności i minimalnym opóźnieniom. Szczególne zyski będą zauważalne w zakresie wzrostu wydajności maszyn wirtualnych, a to pozwoli na pogłębienie konsolidacji czy obsługę większej liczby sesji VDI.

Czysta wydajność to za mało. Potrzeba elastyczności i optymalizacji

Dostępne już są karty sieciowe Intel Ethernet 800, które zapewniają transfer danych z prędkościami od 10 do 100 Gbps. Oczywiście szybkość to nie jedyna zaleta serii 800. Przykładowo funkcja ADQ (Application Devices Queues) umożliwia priorytetyzację ruchu konkretnych aplikacji (teraz wsparcie dla ADQ dostępne jest także na Linuxie), co pozwala zapewnianie wydajności niezbędnej do ich poprawnego działania a udoskonalone DDP pozwala na wykorzystanie zaawansowanych protokołów bez obciążania procesora ich obsługą. Seria 800 obsługuje również RDMA w wersjach iWARP lub RoCEv2, które są niezbędne w przypadku wymagających wysokiej przepustowości i niskich opóźnień klastrów pamięci masowej, HPC i chmury.

Warto wspomnieć także o układach Intel Agilex FGPA, które dostarczają mocy obliczeniowej na brzegu sieci, w sieciach 5G a także chmurze obliczeniowej i stanowią coraz istotniejszy element w skali całego środowiska IT. Postępy w zakresie procesu produkcyjnego 10nm SuperFin, architektura Hyperflex 2. generacji a także nowa wersja oprogramowania Intel Quartus Prime pozwoliły na osiągnięcie znakomitego stosunku wydajności do efektywności energetycznej. Dzięki temu to projektanci systemów decydują o tym, czy w ich konkretnym przypadku lepszym wyjściem jest postawienie na wydajność czy większą oszczędność energii.

Podsumowując, nowe procesory Intel 3rd gen Xeon Scalable to nie tylko większa wydajność, ale przede wszystkim elastyczność i optymalizacja, które odpowiadają na nową skalę wyzwań biznesowych i związanych z cyberbezpieczeństwem. Co więcej, biznes ma do dyspozycji, kompletną, zoptymalizowaną platformę, która pozwala na szybsze i łatwiejsze osiągnięcie wymiernych efektów. Więcej informacji na temat nowych układów i platformy Intela można znaleźć www.intel.pl/wonderful2021