Czym ryzykuje saper

Niepewność związaną z sytuacją na rynku pogłębia fakt wprowadzenia w życie nowego programu partnerskiego SAP. Zgodnie z jego ustaleniami każdy z partnerów będzie musiał skupić się na usługach związanych z 1, 2 produktami. Na rynku pojawią się także nowe kategorie partnerów skupionych na świadczeniu usług przedwdrożeniowych i powdrożeniowych. Ubocznymi skutkami wprowadzenia programu będzie prawdopodobnie konsolidacja mniejszych firm, a także pojawienie się kilku nowych partnerów, zainteresowanych przede wszystkim usługami w nowych kategoriach, nie związanych z wdrożeniami.

SAPer - wolny strzelec

Dla niektórych z nich wyjściem okazuje się kariera "wolnego strzelca". Na taki krok zdecydowało się m.in. kilku konsultantów z BCC. Stworzyli własną firmę ICON Consulting Group, zajmującą się doradztwem w ramach wdrożeń systemów ERP. Należy przypuszczać, że wraz ze wzrostem liczby informatyków, którzy zetknęli się z systemem i mieli okazję uczestniczyć w jednym czy nawet kilku wdrożeniach, liczba takich niewielkich firm będzie rosnąć. O rozpowszechnieniu tego zjawiska niech świadczy fakt, iż już w tej chwili niemal połowa przychodów związanych z SAP, wypracowywanych przez dział usług jednego z polskich oddziałów zachodniego koncernu, jest przynoszona właśnie przez niezależnych konsultantów i małe, kilkuosobowe firmy. SAP potępia korzystanie z tego typu specjalistów, podkreślając ryzyko związane z oparciem wdrożenia na osobach luźno związanych z wykonawcami projektu. Jednak przedstawiciele koncernu nieoficjalnie przyznają, że mają niewielkie możliwości ograniczenia tego zjawiska, zwłaszcza w przypadku projektów, w których nie uczestniczą konsultanci z polskiego oddziału SAP. Wydaje się, że powstrzymanie tej tendencji będzie trudne, tym bardziej że mogą na tym zyskać zarówno firmy wdrożeniowe, jak i ich klienci. Jednak do czasu.

Zdobywanie wiedzy związanej z nowymi wersjami produktów, nowymi koncepcjami ich zastosowań, nowymi metodologiami wdrożeń jest bardzo kosztowne. Nie jest ona też powszechnie dostępna. Wolni strzelcy będą dotąd aktywni, dokąd będzie aktualna ich wiedza zdobyta podczas szkoleń w firmach partnerskich SAP. Później będą zmuszeni albo założyć firmy zdolne do zarobków wystarczających do zapewnienia ustawicznego kształcenia konsultantów, albo ograniczyć działalność do drobnych prac w zakresie tego oprogramowania.

SAPer myli się tylko raz - głosi popularne powiedzenie. Czyżby rację mieli ci, którzy pozostają wierni firmom-matkom? Rozwój systemów ERP każe odpowiedzieć, że tak.


Źródło: Computerworld

TOP 200