Czym jest Windows Autopatch i czy warto go zaimplementować?

Windows Autopatch to jedno z narzędzi Microsoft, które ma ułatwić administratora i dyrektorom IT aktualizację komputerów znajdujących się w domenie organizacji.

Aktualizacje komputerów pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego Windows od zawsze były problematyczne. Ze względu na niezwykle wysoką popularność systemu operacyjnego Microsoft Windows oraz kompatybilność z wieloma platformami sprzętowymi, gigant z Redmond zmuszony jest do częstego wydawania łatek, które eliminują odkryte błędy oraz problemy z kompatybilnością np. po premierze nowych procesorów, płyt głównych lub chipsetów.

Czym jest usługa Windows Autopatch?
Źródło: PCWorld.com

Czym jest usługa Windows Autopatch?

Źródło: PCWorld.com

Microsoft Windows w przeciwieństwie do systemu macOS dystrybuowanego przez Apple działa na urządzeniach różnych producentów, więc Microsoft nie może w 100% przetestować kompatybilności każdego podzespołu/komputera z systemem operacyjnym Microsoft Windows.

Zobacz również:

  • Sam Altman triumfalnie wraca do OpenAI
  • Wielkie oczekiwania związane z AI
  • Certyfikacja Intel Evo w biznesie - jakie są jej korzyści?

Administratorzy i dyrektorzy IT, którzy pod swoją opieką mają wiele różnego rodzaju komputerów przenośnych i stacjonarnych pracujących od kontrolą systemu operacyjnego Microsoft Windows czasami mają niemały problem z aktualizacją komputerów do najnowszych wydań systemu operacyjnego Windows. Problemem najczęściej nie jest jednak kompatybilność lub problemy wywołane aktualizacjami, a niechęć użytkowników do samodzielnej instalacji aktualizacji systemu, co przedłuża proces i zmusza administratorów IT do automatycznego wymuszania instalacji nowej wersji systemu operacyjnego.

Na przestrzeni ostatnich lat Microsoft znacząco poprawił jakość aktualizacji systemu operacyjnego Windows. Oczywiście nadal występują sporadyczne wpadki z nieudanymi aktualizacjami, ale narzędzie Windows Update posiada możliwość przygotowania aktualizacji w tle, co ogranicza czas potrzebny na instalację podczas ponownego rozruchu. Pojawiły się również mechanizmy automatycznego cofania aktualizacji, w przypadku wystąpienia błędu. Dodatkowo każde nowe wydanie systemu operacyjnego Windows zmieniające numer wersji np. z Windows 11 21H1 do Windows 11 2022 jest udostępniane stopniowo, a komputery otrzymują je dopiero, gdy podobne konfiguracje sprzętowe zostały przetestowane przez Microsoft lub użytkowników korzystających z programu testów Windows Insider.

Komputer w trakcie aktualizacji
Źródło: Clint Patterson / Unsplash

Komputer w trakcie aktualizacji

Źródło: Clint Patterson / Unsplash

Aktualnie administratorzy IT posiadają wiele narzędzi ułatwiających proces aktualizacji, a najważniejsze łatki wydawane są w ramach cyklu Patch Tuesday, w każdy drugi wtorek miesiąca.

Dla administratorów i dyrektorów IT, którzy mają w swoich obowiązkach wykonywanie mnóstwa zadań i opiekują się dziesiątkami, setkami lub nawet tysiącami urządzeń końcowych pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego Windows, Microsoft przygotował nową usługę chmurową, która ułatwia implementację najnowszych łatek.

Rozwiązanie o nazwie Windows Autopatch zostało wprowadzone specjalnie w celu odciążenia administratorów IT w zadaniach polegających na aktualizacji urządzeń z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows 10 lub Windows 11.

Czym jest Windows Autopatch?

Windows Autopatch to usługa chmurowa, która umożliwia wprowadzenie automatyzacji aktualizacji produktów firmy Microsoft. Mimo obecności nazwy Windows w nazwie, Windows Autopatch można zastosować do aktualizacji systemu operacyjnego Windows, aplikacji pakietu Microsoft 365 oraz przeglądarki Microsoft Edge.

Rozwiązanie dostępne jest dla większych firm i organizacji, które posiadają licencje Microsoft 365 E3/E5. Niestety Windows Autopatch nie wchodzi w skład niższych subskrypcji dla mniejszych organizacji.

Zgodnie z oficjalną dokumentacją techniczną przekazaną przez firmę Microsoft rozwiązanie Windows Autopatch jest kompatybilne z systemami operacyjnym Windows 10 i Windows 11 w wersjach Professional oraz Enterprise.

Usługa autopatch umożliwia automatyczne aplikowanie nowych łatek zabezpieczeń i aktualizacji udostępnianych przez Microsoft w ramach usługi Windows Update.

Windows Autopatch podnosi poziom bezpieczeństwa systemów wykorzystywanych w organizacji, ich kompatybilność (wbudowane narzędzia sprawdzające kompatybilność przed wdrożeniem nowych aktualizacji) oraz produktywność dzięki terminowemu stosowaniu najnowszych aktualizacji od razu po ich premierze. Windows Autopatch jest również wyczulony na niespodziewane aktualizacje Windowsa wydane w celu załatania luk typu zero-day lub innych, istotnych luk w zabezpieczeniach.

Windows Autopatch to rozwiązanie działające w chmurze, które bazuje na Microsoft Azure. Dzięki temu usługa minimalizuje inwestycje w infrastrukturę IT.

Automatyzacja vs administratorzy IT

Część administratorów IT może uważać, że funkcja taka jak Windows Autopatch odbiera im decyzyjność co do aktualizacji systemu operacyjnego Windows w organizacji. Posiadają oni obawy o fakt, że system Windows Autopatch może zbyt szybko zainstalować aktualizacje, która nie została w 100% przetestowana i wywoła problemy na komputerach w organizacji.

Windows Update w systemie Windows 10
Źródło: Microsoft.com

Windows Update w systemie Windows 10

Źródło: Microsoft.com

Microsoft odpiera powyższe problemy informując, że Windows Autopatch jako usługa dedykowana posiadaczom licencji Microsoft E3/E5 jest wysoce niezawodna i posiada nowoczesne mechanizmy testujące każdą aktualizację przed wdrożeniem na urządzenia końcowe w organizacji.

Dodatkowo Windows Autopatch można zaimplementować jedynie na wybranych urządzeniach. Administratorzy IT mogą nie aktywować Windows Autopatch na krytycznych z punktu znaczenia organizacji urządzeniach i samodzielnie decydować o ich aktualizacji.

Microsoft wymaga, aby organizacja korzystająca z Windows Autopatch samodzielnie zarejestrowała każde urządzenie w usłudze.

Po aktywacji należy jedynie ustalić godziny pracy, aby aktualizacje instalowane były po godzinach pracy użytkowników.

Windows Autopatch ułatwia zarządzanie infrastrukturą IT w organizacjach

W dobie coraz rosnącej ilości sprzętu, złożonych kombinacjach sprzętu i oprogramowania, zautomatyzowany system instalowania aktualizacji może pomóc wyeliminować przeszkody, które pojawiają się podczas wdrażania nowych aktualizacji systemu operacyjnego z rodziny Microsoft Windows.

Windows Autopatch
Źródło: microsoft.com

Windows Autopatch

Źródło: microsoft.com

Rozwiązanie korzystające z chmury Microsoft Azure ma dostęp do pojemnej bazy danych, w której zbierane są informacje o kompatybilności aktualizacji z danym sprzętem, przez co rozwiązanie posiada dokładniejszą wiedzę o aktualizacjach, niż administratorzy IT.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200