Czy zielone przestaje być modne?

Biznes napędza (lub hamuje) Green IT

Z tego samego raportu D-Link wynika również, że czynnik ekologiczny nie jest jednym z trzech głównych warunków decydujących o wyborze sprzętu IT, a tylko ok. połowa ankietowanych osób zwraca uwagę na jego zużycie energii.

Polecamy: Układanka z chmur

W praktyce, użytkownicy kierują się głównie podstawowymi kalkulacjami ekonomicznymi, a zalety ekologiczne są na drugim lub nawet trzecim planie. Jest to oczywiste, bo argumenty dotyczące względnie odległej przyszłości lub skomplikowane i często trudne do zrozumienia kalkulacje długofalowych oszczędności - przegrywają z bieżącymi zadaniami i problemami biznesowymi.

Z punktu widzenia użytkowników, ocena opłacalności inwestycji w rozwiązania klasy Green ICT jest trudna, ponieważ wymaga analizy wielu parametrów. Oprócz tego początkowe koszty wymiany infrastruktury są najczęściej wysokie, co zniechęca do podejmowania szybkich decyzji.

Konsolidacja UPS

Podczas planowania rozbudowy lub modernizacji centrum danych, efektywność systemów zasilania awaryjnego często jest pomijana lub uznawana za rzecz drugorzędną, a zasilacze UPS są dodawane zależnie od bieżących potrzeb. Czas eksploatacji urządzeń UPS wynosi ok. 5-7 lat, a im są starsze, tym mniej efektywne. Dlatego modernizacja systemów zasilania awaryjnego powinna być prowadzona systematycznie.

Warto jednocześnie zwrócić uwagę, że jeśli w systemie jest stosowana zdecentralizowana infrastruktura zasilania awaryjnego, to z reguły zawiera on więcej urządzeń UPS niż jest to konieczne. W tym przypadku należy rozważyć konsolidację, umożliwiającą lepsze wykorzystanie sprzętu, a jednocześnie zmniejszenie zużycia energii.

Ta druga korzyść jest dość oczywista. Zbyt duża, w stosunku do potrzeb liczba UPS powoduje, że nie są one w pełni wykorzystywane, choć zużywają moc i generują ciepło, które musi być odprowadzone z systemu.

Konsolidacja zasilaczy UPS nie przyciąga takiej uwagi, jak wirtualizacja lub przetwarzanie w chmurze, ale jest to jeden z potencjalnych elementów realnie pozwalających na zmniejszenie kosztów utrzymania centrum danych i nie warto go lekceważyć. Jest ona szczególnie przydatna w systemach IT wykorzystujących serwery kasetowe oraz zasilanie PoE.

Facebook - ciekawa lektura dla projektantów centrów danych

Ostatnio Facebook uruchomił nowe centrum danych, które zdaniem ekspertów, nie tylko jest najbardziej energooszczędnym tego typu ośrodkiem na świecie, ale jednocześnie ma innowacyjną architekturę, która może się stać wzorem istotnie wpływającym na zasady projektowania korporacyjnych centrów danych nawet na najbliższe kilkanaście lat.

Polecamy: Oryginalne centra danych

Czy zielone przestaje być modne?

Data Center Facebooka jest o 38 bardziej energooszczędne niż standardowe centra danych. Dlatego też wykorzystane w nim pomysły mają szczególnie dużą wartość dla firm, które planują budowę lub modernizację centrum danych w najbliższych 2-3 latach. Foto: Open Compute Project. Foto: Open Compute Project

Centrum uruchomiono w Prineville (Oregon, USA), a Facebook opublikował szczegóły jego architektury oraz otworzył portal Open Compute Project (opencompute.org), którego celem jest aktywacja środowiska open source, również w zakresie wsparcia dla rozwoju innowacyjnych, ekologicznych architektur centrów danych. Pod tym względem Facebook nawiązał też współpracę z AMD, Intelem, Quanta, Dellem, HP, Rackspace i Skype.

Centrum w Oregonie ma rekordowo niski współczynnik PUE (Power Usage Effectiveness), wynoszący zaledwie 1,07, podczas gdy, według EPA, jego średnia wartość dla centrów danych wynosi 1,5. W praktyce oznacza to, że 93% energii zużywanej w centrum Facebooka służy do zasilania serwerów, a zaledwie 7% jest wykorzystywane przez inne elementy infrastruktury, takie jak oświetlenie, systemy chłodzenia itp.


TOP 200