Czy wyrok sądu wpłynie na decyzję władz Oracle o wsparciu dla platformy Intel Itanium?

Zdaniem władz koncernu HP decyzja kierownictwa Oracle o zaniechaniu rozwoju oprogramowania dla platformy Intel Itanium stanowi naruszenie wiążących prawnie zobowiązań względem firmy HP oraz ponad 140 tys. wspólnych klientów obu firm. Przedstawiciele HP nie ukrywają, że uruchomione zostały formalne procedury, których finałem może być proces sądowy.

Nie milkną echa decyzji władz Oracle o zaprzestaniu rozwoju własnego oprogramowania pod kątem platformy Intel Itanium. W marcu przedstawiciele kierownictwa amerykańskiego koncernu zapowiedzieli, że kolejne wersje oprogramowania bazodanowego i systemów biznesowych Oracle nie będą rozwijane pod kątem obsługi serwerów bazujących na układach Itanium. Ostatnią, wspierającą platformę Itanium wersją bazy danych Oracle ma być środowisko oznaczone symbolem 11gR2. Architektury systemowej Itanium nie będą wspierać także kolejne generacje oprogramowania biznesowego Oracle - w tym przede wszystkim zapowiadany od lat zintegrowany pakiet Fusion Applications. Zdaniem wielu osób jest to decyzja wymierzona bezpośrednio przeciwko firmie HP. Koncern jest bowiem największym producentem serwerów wykorzystujących układy architektury Itanium. Według analiz IDC w 2010 roku koncern HP kontrolował ok. 90% światowego rynku serwerów bazujących na takich układach.

Tymczasem według przedstawicieli HP decyzja Oracle o zaniechaniu rozwoju oprogramowania pod kątem platformy Itanium jest próbą przymuszenia klientów do zmiany wykorzystywanej platformy sprzętowej na rozwiązania linii Sun. Z ujawnionych informacji wynika, że w ubiegłym tygodniu przedstawiciele kierownictwa koncernu HP wystosowali do władz Oracle oficjalne pismo wzywające do kontynuowania wsparcia dla platformy Itanium. "Wedle naszej opinii firma Oracle jest prawnie zobowiązania do obsługi własnych klientów korzystających z oferowanego przez nią oprogramowania działającego na serwerach opartych na platformie Itanium. Jako istotny dostawca serwerów bazujących na architekturze Itanium zamierzamy podjąć wszystkie działania prawne niezbędne do ochrony interesów naszych klientów oraz poczynionych przez nich inwestycji" - czytamy w oświadczeniu kierownictwa HP. Władze HP grożą, że wejdą na drogę sądową jeśli Oracle nie spełni określonych w piśmie wymagań. Z ujawnionych materiałów wynika również, że zapowiedzi o zaniechaniu rozwoju oprogramowania Oracle pod kątem architektury Itanium - i de facto serwerów HP Integrity oraz NonStop - stanowi naruszenie wcześniejszych porozumień między obiema firmami. Treści porozumień do tej pory nie ujawniono. Jednocześnie przedstawiciele HP po raz kolejny zapewnili, że oferta platform serwerowych bazujących na układach Intel Itanium będzie rozwijana jeszcze co najmniej przez dekadę.

Zobacz również:

  • HP naprawia błąd dotyczący kilku serii swoich komputerów
  • Samorządy na ścieżce cyfryzacji – nowy podcast
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200