Czy wygra Windows 95?

Nowy raport Dataquest, firmy zajmującej się analizą rynku, zapowiada, że Windows 95 podbije rynek systemów operacyjnych, po rezygnacji IBM z rozwijania OS/2 dla platformy komputerów biurkowych, a programiści przedkładają Windows nad Macintosha Apple'a.

Nowy raport Dataquest, firmy zajmującej się analizą rynku, zapowiada, że Windows 95 podbije rynek systemów operacyjnych, po rezygnacji IBM z rozwijania OS/2 dla platformy komputerów biurkowych, a programiści przedkładają Windows nad Macintosha Apple'a.

Rob Enderle, który zajmował się przygotowaniem raportu Dataquest twierdzi, że IBM na początku przyszłego roku zakończy finansowanie OS/2, ponieważ nie będzie przynosić oczekiwanych zysków. Udział w rynku systemu operacyjnego Macintosh spadnie przynajmniej o 50% w ciągu najbliższych 5 lat. Według Enderle udział Maca utrzyma się na poziomie 5% udziału w rynku. Zmiany te wraz z obecnym udziałem Windows w rynku mają przynieść Windows 95 dominację.

W IV kwartale br. Microsoft wyprodukuje 33,5 mln sztuk nowego systemu operacyjnego.

Problemy Apple'a wynikają z jego roli na rynku jako firmy egzystującej we własnej "niszy". Coraz więcej producentów oprogramowania przenosi się na platformę Windows. Apple, próbuje utrzymać udział w rynku poprzez licencjonowanie swojego systemu operacyjnego. Temu ma również służyć reorganizacja w firmie mająca na celu ściślejsze powiązanie sprzętu i oprogramowania Apple'a. Jak twierdzi Rob Ederle, taki mariaż oznacza, że producenci klonów Macintosha będą tworzyć sprzęt niestandardowy. Firmy te nie będą w stanie zaoferować podobnych funkcji jak Apple.

Natomiast Microsoft zwiększa atrakcyjność swych systemów operacyjnych pracując nad stworzeniem prostego środowiska dla użytkowników, od Windows NT dla serwerów po Windows dla komputerów biurkowych. Standaryzacja obu systemów operacyjnych dla serwerów i komputerów biurkowych, spowoduje znaczną redukcję ich złożoności.

Według specjalistów Microsoftu, Windows jest głównym systemem operacyjnym na rynku, a Windows 95 będzie przeznaczone dla użytkowników znających już to środowisko.

Przedstawiciele IBM twierdzą, że firma nie zrezygnuje z rozwijania OS/2. Liczba aplikacji dostępnych dla OS/2 w wersji dla serwerów i komputerów biurkowych wzrosła do 2,5 tys. OS/2 Warp został sprzedany w 1,7 mln egzemplarzy. IBM zamierza poważnie wspierać firmy programistyczne w dostosowaniu ich produktów do własnego systemu operacyjnego. Prezes IBM Louis Gerstner wysłał listy do 100 specjalistów zajmujących się strategią rozwoju firmy. Każdy z nich ma skontaktować się z 10 firmami programistycznymi i przedstawić im zalety nowego systemu operacyjnego. Inni pracownicy IBM rozpoczną kampanię telefoniczną wśród małych firm software'owych.

Inne firmy analityczne zgadzają się z głównymi tezami Dataquest. Różnią się wyłącznie w przewidywaniach co do pozycji Apple'a.

Według Tima Bajarina, prezesa Creative Strategies, Macintosh, mimo że rozwija się we własnej niszy, to ma szerokie możliwości na rynku domowym. Bajarin twierdzi, że Windows 95 będzie wielkim hitem rynkowym. "Mimo że OS/2 Warp jest świetnym produktem, technologicznie lepszym od nowych Windows, IBM nie jest w stanie konkurować z Microsoftem w zakresie udziału w rynku".

Marc Waterman z firmy Waterman Associates twierdzi, że Macintosh nie będzie wyparty z rynku. "Mimo tego, że Microsoft zarabia na przenoszeniu swoich aplikacji na platformę konkurencji, Apple zyska na popularności dzięki platformie PowerPC".

Thomas Nolle z firmy konsultingowej CIMI sądzi, że Apple powinien wprowadzić obsługę Windows API na platformie Macintosha. Nolle twierdzi, że wprowadzenie na rynek Windows 95 zmieni cały rynek systemów operacyjnych. "Windows 95 będzie porównywalnym przełomem do pojawienia się pierwszego komputera".


TOP 200