Czy w Europie działa kartel dostawców napędów optycznych?

Komisja Europejska podejrzewa, że na rynku dostawców dysków optycznych funkcjonuje zmowa kartelowa. Wniosek o oficjalne wyjaśnienia skierowano do 13, działających na europejskim rynku, dostawców urządzeń pozwalających na zapis i odczyt danych z dysków CD oraz DVD.

Przedstawiciele unijnego regulatora sądzą, że najwięksi dostawcy napędów optycznych na zasadach sprzecznego z prawem porozumienia kartelowego prowadzą działania na szkodę konsumentów. Jeden z zarzutów dotyczy m.in. wspólnego zawyżania ofert zgłaszanych w przetargach organizowanych przez dwóch największych producentów stacjonarnych komputerów osobistych, urządzeń przenośnych oraz serwerów. Tego typu działalność ma prowadzić m.in. do sztucznego zawyżania cen detalicznych sprzętu, a także samych czytników oraz nagrywarek płyt CD i DVD. Przedstawiciele Komisji Europejskiej podejrzewają, że zmowa dostawców napędów optycznych obowiązuje co najmniej od pięciu lat.

Na obecnym etapie postępowania Komisja Europejska nie ujawnia jakie firmy są podejrzane o uczestnictwo w zmowie rynkowej. Wiadomo natomiast, że grożą im poważne zarzuty. Niewykluczone, że niebawem wszczęte zostanie formalne dochodzenie antymonopolowe. Jeśli zarzuty unijnego regulatora potwierdzą się, to dostawcom sprzętu optycznego grożą m.in. kary finansowe sięgające nawet 10 proc. rocznego obrotu. Unijni eksperci nie wykluczają, że ceny napędów optycznych montowanych w komputerach są zawyżane na całym świecie.

Zobacz również:

  • UE uważa, że platforma X nie spełnia wymogów ustawy DSA
  • Technologie, które miały być wieczne, a zostały zapomniane
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200