Czy to już koniec Windows RT?

Microsoft nie informuje póki co, czego się możemy spodziewać po najbliższej aktualizacji systemu operacyjnego Windows RT, ale nieoficjalnie mówi się, że użytkownicy tego oprogramowania zostaną zaskoczeni. I ma to być niestety zaskoczenie in minus, zwiastujące być może koniec tego systemu.

Dobrze poinformowane źródła donoszą, że aktualizacja nosząca roboczą nazwę "Update 3" zawiera wyskakujące menu Start, ale nie wspiera takich oczekiwanych przez użytkowników opcji, jak sterowanie aplikacjami w trybie drag-and-drop czy Jump Lists (lista szybkiego dostępu będąca elementem interfejsu Windows Aero).

Aktualizacja nie wspiera też mechanizmu Continuum (który wyłącza automatycznie interfejs obsługujący tablet i zastępuje go interfejsem obsługującym desktop, wtedy gdy użytkownik podłącza do komputera klawiaturę) ani nie pozwala uruchamiać na desktopie aplikacji Windows Store w trybie okienkowym.

Zobacz również:

Microsoft zapowiedział oficjalnie, że Update 3 pojawi się we wrześniu i będzie wspierać szereg funkcjonalności oferowanych przez system Windows 10.

Warto przypomnieć, że system operacyjny Windows RT został zaprojektowany głównie z myślą o zarządzaniu tabletami wyposażonymi w procesor ARM i o tym, aby tablety takie wspierały te wszystkie opcje, które są dostępne na urządzeniach iPad i na tabletach Android.

Jednak z czasem okazało się, że Windows RT nie spełnia oczekiwań użytkowników, a na dodatek producenci komputerów mobilnych doszli do wniosku iż intelowskie procesory są lepsze i stracili zainteresowanie tym oprogramowaniem. Na dodatek MIcrosoft wycofał na początku tego roku z oferty tablet Surface 2, który pracował pod kontrolą systemu operacyjnego Windows RT. Kolejny tablet, oznaczony symbolem Surface 3, nosił już nalepkę Intel Inside, czyli zawierał procesor inny niż ARM.

Wiele więc wskazuje na to, że Update 3 może być ostatnią aktualizacją systemu Windows RT i oprogramowanie to odejdzie w niedalekiej przyszłości do lamusa.


TOP 200