Czy to już koniec BlackBerry?

Co trzecia amerykańska korporacja rozważa rezygnację ze smartfonów BlackBerry. Ich producent, firma RIM, popada w coraz większe tarapaty. Czy odwrócą się od niej także polscy użytkownicy?

JAKUB ZAKRZEWSKI, dyrektor Biura Informatyki w Elektromontaż Poznań

System iOS jestjuż na tyle dobry, że wystarczy VPN, abym mógł w domu pracować wyłącznie na tablecie Apple, nie zabierając komputera

Mocną stroną telefonów kanadyjskiej firmy Research In Motion był przez lata niezawodny dostęp do poczty elektronicznej. Te zaletę dostrzegły także polskie firmy, które kupiły kilkadziesiąt tysięcy smartfonów BlackBerry. Ile dokładnie? Tego nie chce podać ani polskie biuro producenta tych urządzeń Research In Motion, które działa od maja ubiegłego roku, ani operatorzy sieci komórkowych. "Siłą RIM jest to, że ich smartfony są wciąż standardem w wielu firmach zachodnich, które mają w Polsce swoje oddziały. I moim zdaniem właśnie to napędza ich sprzedaż w Polsce" - mówi Marek Kujda, analityk IDC Poland.

Oddziaływanie tego mechanizmu będzie jednak coraz słabsze, bo zagraniczne firmy, przede wszystkim amerykańskie koncerny o globalnym zasięgu, odchodzą od BlackBerry na rzecz innych rozwiązań. Ameryka Północna to najważniejszy rynek dla RIM. Tu na mocne posunięcie zdecydował się Dell, do tej pory przywiązany do telefonów RIM. Jeszcze w 2010 roku Dell dla 25 tys. swoich pracowników wybrał własny smartfon Dell Venue Pro z Windows 7. "Nie komentujemy takich doniesień" - odpowiada Rafał Branowski, country marketing manager Della w Polsce na pytanie, czy zmiana objęła także polskie biuro. Nieoficjalnie wiemy, że jego pracownicy korzystają z różnych urządzeń. Od BlackBerry odchodzą także dwa wielkie banki: Citigroup i Bank of America ogłosiły migrację na smartfony Apple.

Producenci oprogramowania zachowują rezerwę

Przyszłość Research in Motion w przedsiębiorstwach zależy także od tego, czy dostawcy oprogramowania będą chętnie opracowywać mobilne aplikacje dla tej platformy. "Platforma SAP do tworzenia i uruchamiania aplikacji mobilnych Sybase Unwired Platform umożliwia tworzenie aplikacji mobilnych działających na wielu systemach operacyjnych, w tym RIM, który pozostaje bardzo mocną marką, a rozwiązania BlackBerry są wykorzystywane przez wielu naszych klientów jako standard korporacyjny" - mówi Paweł Dziemski, Mobility Solutions Manager w SAP Polska. Ale ostatnio SAP silnie pracuje nad rozwojem swoich aplikacji na system Apple, iOS.

Comarch udostępnił właśnie aplikację Mobilny Sprzedawca na platformę Android. Inne wspierane mobilne systemy to w tej chwili Windows CE oraz Windows Mobile. "W Europie zdecydowanie rządzi rozwijana przez Google platforma Android, która jest obecnie najbardziej popularną platformą mobilną dla biznesu" - mówi Kamil Góral, dyrektor Centrum Rozwoju Biznesu Sektora ERP w Comarchu. Spółka szykuje aplikacje B2C dla internetowych produktów, takich jak iMall24.pl oraz iSklep24 także w wersji dla systemu iOS.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200