Czy to już koniec BlackBerry?

"Bacznie przyglądamy się rozwojowi rynku Windows Phone oraz innym alternatywnym rozwiązaniom, takim jak platforma BlackBerry. W tym ostatnim przypadku mimo chęci ekspansji na polskim rynku, obecnie ma ona zbyt mały udział w kontekście naszego rynku docelowego. Rynek jednak dynamicznie się zmienia, więc w przyszłości z pewnością rozważymy przygotowanie aplikacji dla smartfonów BlackBerry, jeżeli tylko taka potrzeba się pojawi" - mówi Kamil Góral.

Poczta przestała wystarczać

JACEK KUJAWA, CIO firmy LPP

Silna strona BB, czyli dostęp do poczty elektronicznej, przestała być unikatowa.

W zastosowaniu biznesowym terminal RIM bez dodatkowo opłacanej usługi BlackBerry Enterprise Server, platformy do komunikacji i zarządzania smartfonami, jest raczej mało użyteczny, a jego funkcjonalność nie wygrywa z możliwościami iPhone’a czy smartfonów z Androidem, zarówno od strony samych urządzeń, jak i możliwości systemu operacyjnego. Na sile przybiera zaś trend konsumeryzacji; pracownicy chcą korzystać z dobrze im znanych i atrakcyjnych terminali, co znowu w uprzywilejowanej pozycji stawia Apple’a i Androida.

Sytuację kanadyjskiego producenta poprawił nieco system RIM w wersji 7, ale oczekiwany BlackBerry 10, który miałby skuteczniej konkurować z iOS i Androidem, pojawi się dopiero pod koniec 2012 r. - jego premiera została przełożona. "Na świecie RIM traci udziały w rynku na rzecz Apple i Google, a w tym roku oprócz iPhone'a 5 i smartfonów z systemem Android w wersji 4, pojawi się jeszcze konkurencja w postaci urządzeń z Windows Phone, które będą mocno promowane przez Microsoft i Nokię" - przypomina Marek Kujda. Tymczasem RIM odkłada premiery produktowe i wyprzedaje tablety. Analityk IDC Poland uważa ponadto, że zapowiedziana przez RIM platforma do zarządzania firmową flotą urządzeń mobilnych - BlackBerry Mobile Fusion - będzie obsługiwać także urządzenia z systemem iOS oraz Android, oznacza, że firma prawdopodobnie pogodziła się z faktem, że traci rynek.

Wysokie koszty transmisji

Jednym z pierwszych i największych użytkowników technologii BlackBerry w Polsce był Elektromontaż Poznań. Spółka zaczęła korzystać z niej w 2008 roku, kupując wówczas 210 urządzeń dla swoich pracowników. Następnie liczba terminali wzrosła do 320, obecnie spadła do 250. Docelowo ma być 100-120 sztuk dla inżynierów, kierowników kontraktów, którzy takiej komunikacji potrzebują. Redukcja wynika z optymalizacji kosztów oraz dostosowania narzędzi do rzeczywistych potrzeb i obowiązków pracowników firmy. Co także istotne, firma stosuje serwer pocztowy Lotus. Jego mobilna wersja jest od niedawna dostępna na większej liczbie urządzeń. "Lotus Traveller początkowo dostępny był tylko na iPhone'a, który pozostaje dla nas nieatrakcyjny kosztowo" - mówi Jakub Zakrzewski, dyrektor Biura Informatyki w Elektromontaż Poznań.

W I kw. 2012 Lotus Traveller zostanie udostępniony większości pracowników, którzy będą korzystali z innych urządzeń niż BlackBerry. Operacja ta nie wymaga głębszej integracji, tak jak w przypadku technologii Research in Motion i integracji z firmowym serwerem pocztowym.

Użytkownicy telefonów RIM zwracają także uwagę na fakt, że opłata za usługę BlackBerry Enterprise Server (BES) pozostaje niezmienna, choć koszty transmisji danych spadły zdecydowanie. Mimo to Elektromontaż Poznań nie zamierza całkowicie rezygnować z BlackBerry. "Wygoda użytkowania, bezpieczeństwo, zarządzanie flotą terminali pozostaje na wysokim poziomie" - argumentuje Jakub Zakrzewski. Prywatnie Zakrzewski używa iPada. Jego zdaniem, w porównaniu z produktami Apple, urządzenia RIM sprawiają wrażenie niedopracowanych. "System iOS jest już dobry na tyle, że wystarczy VPN, abym mógł w domu pracować wyłącznie na tablecie Apple, nie zabierając komputera z biura" - mówi Jakub Zakrzewski. Dodatkowo pozycję RIM osłabiają trudności z dostępem najnowszych modeli BlackBerry na polskim rynku.

Wybór kanadyjskiej technologii rozważał Jacek Kujawa, CIO odzieżowej firmy LPP. "Przez chwilę zastanawialiśmy się, czy nie wybrać tej klasy smartfonów. Decyzja była negatywna także ze względu na przestarzałą technologię BB" - tłumaczy Jacek Kujawa. O odrzuceniu oferty RIM zadecydowały m.in. brak ekranu dotykowego (kiedy spółka podejmowała decyzję nie było jeszcze takich modeli), trudności z tworzeniem dodatkowego oprogramowania wynikające z małej liczby firm piszących oprogramowanie na BB oraz niską ergonomię w porównaniu z konkurencją. "Silna strona BB, czyli dostęp do poczty elektronicznej, przestała być unikatowa. Jako rozwiązanie do poczty korporacyjnej w LPP wykorzystujemy Exchange, który doskonale obsługuje urządzenia mobilne. Co prawda, fachowcy twierdzą, że technologicznie Exchange nie dorównuje temu, co oferuje BlackBerry, jednak z punktu widzenia użytkownika obydwie usługi oferują podobną funkcjonalność" - zauważa Jacek Kujawa.

Trudny rok dla Research in Motion

Rok 2011 minął tej kanadyjskiej firmie pod znakiem opóźnionych premier produktów, awarii sieci i spadających zysków

Styczeń 2011

Na początku ubiegłego roku BlackBerry był w USA drugim największym systemem operacyjnym dla smartfonów iOS - 28,6%, BB - 26,1%, Android - 25,8%.

Kwiecień 2011

Premiera tabletu Playbook, który został ostro skrytykowany za braki w oprogramowaniu m.in. własnego klienta poczty elektronicznej. Spółka ostrzega o słabszych wynikach za I kw.

Czerwiec 2011

Producent opóźnia wprowadzenie nowej wersji modelu BlackBerry Bold. IDC plasuje BlackBerry na czwartej pozycji wśród mobilnych systemów operacyjnych i prognozuje, że zostanie tam do końca 2015 roku.

Lipiec 2011

RIM informuje o redukcji 11% personelu (ok. 2 tys. pracowników)

Sierpień 2011

Premiera pierwszych modeli z systemem BlackBerry 7: BlackBerry Torch 9810 i 9850. Jedna z nowych funkcji to BlackBerry Balance oddzielająca profil firmowy od domowego użytkownika telefonu.

Wrzesień 2011

Nielsen podaje, że udział Androida w USA skoczył do 43%, BB spadł do 18%, iOS utrzymał 28%.

Październik 2011

Ogromna awaria sieci RIM trwająca 4 dni od 10 października. Zawinił wadliwy przełącznik. Część sieci została zablokowana, nastąpiło spiętrzenie nieprzesłanych danych i zablokowanie systemów RIM na całym świecie. Organizacja Enterprise Management Associates (EMA) podała w raporcie, że 30% użytkowników technologii RIM - firm powyżej 10 tys. zatrudnionych, zamierza w kolejnym roku zmienić dostawcę. Obniżyłoby to znacząco udział RIM w tym rynku, który wówczas był szacowany na 52%. Na plus trzeba firmie zapisać, że przyszłe tablety i smartfony będą korzystać tylko z systemu QNX czyli BBX.

Grudzień 2011

RIM ogłasza, że modele z nowym systemem pojawią się w drugiej połowie roku 2012. Zysk spółki w III kw. spada o 71% do 265 mln USD. Na domiar złego, RIM musi przemianować nazwę zapowiadanego systemu z BBX na BlackBerry 10 po przegranej sprawie sądowej. W ciągu roku wartość giełdowa RIM spada o 70% do 8,1 mld USD. Pojawiają się spekulacje o sprzedaży RIM. Wśród zainteresowanych Amazon i Microsoft.

Styczeń 2012

Pogłoski o zmianach na najwyższych stanowiskach kierowniczych w RIM. Restrukturyzację miałaby z fotela przewodniczącej rady nadzorczej Barbara Stymiest, obecnie członek Rady Nadzorczej, była szefowa Giełdy Papierów Wartościowych w Toronto. Zmiany mogłyby pozbawić funkcji dwóch dyrektorów generalnych firmy - Mike'a Lazaridisa i Jima Balsillie'a. Trwa wyprzedaż tabletów Playbook za 299 USD, niezależnie od wersji.


TOP 200