Czy szersza implementacja chmury wywoła zwolnienia? O lękach IT

Gigantyczny koncern paliwowy postanowił przenieść dział HR/HCM do chmury. Niespodziewanie największym problemem we wdrożeniu okazała się niechęć pracowników i obawa o utratę pracy. Zjawisko, jak mówi Martin Odgen, wcale nie rzadkie.

Gigantyczny koncern paliwowy postanowił przenieść dział HR/HCM do chmury. Niespodziewanie największym problemem we wdrożeniu okazała się niechęć pracowników i obawa o utratę pracy. Zjawisko, jak mówi Martin Odgen, wcale nie rzadkie.

Expro Group od lat działa prężnie w branży paliwowej w aż 50 krajach na świecie. Firma zatrudnia łącznie około 5000 pracowników rozsianych po całym globie. Zarządzanie tak liczną grupą nie należy do najłatwiejszych. Do tego dochodzi jeszcze sprawa ujednolicenia standardów pracy. Bez sprawnego zarządzania nie da się tego zrobić. Dlatego też Martin Odgen, CIO w Expro Group, postanowił wdrożyć SuccessFactors, chmurowe narzędzie SAP do zarządzania kapitałem ludzkim. Na przeszkodzie stanął jednak dział IT.

Zobacz również:

Jak twierdzi Odgen, dział IT nie chciał kolejnej innowacji. Pracownicy bali się utraty pracy, mimo że jeśli wdrożenie w kogoś w ogóle uderzyło, to ofiarą padł raczej dział HR. Mimo to, korporacyjni spece od IT obawiali się, że jeśli wszystkie systemy zostaną przeniesione do chmury, dział IT nie będzie już potrzebny. Odgen twierdzi, że wręcz przeciwnie - wdrożenie chmurowego rozwiązania to szansa dla działu IT.

W odpowiedzi Odgen stwierdził, że chętnie wróci do rozmów na ten temat kiedy rzeczywiście wszystkie systemy będzie można zastąpić ich chmurowymi odpowiednikami. Póki co jednak, Expro zamierza wdrożyć SuccessFactors i tylko to jest priorytetem.

Dodał jeszcze, że opór wynika często z braku rzetelnej informacji na temat wdrożenia i jego skutków, które dotkną nie tylko firmę, ale przecież i jej pracowników. Brak poczucia bezpieczeństwa może natomiast wywołać bunt. W takim wypadku, do zadań CIO należy zagospodarowanie pracowników tak, aby mogli swoimi talentami przysłużyć się firmie. Odgen podaje przykład pracownika, który wcześniej odpowiadał za wykonywanie kopii zapasowej, od kiedy jednak funkcja ta weszła w kompetencje chmury, ekspert z IT może zająć się innymi, ważnymi sprawami.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200