Czy sieci konwergentne wyeliminują infrastruktury kablowe?

Rozwiązanie LazarSPEED z Lucent Technologies

W Bell Labs, naukowo-technicznym zapleczu firmy Lucent Technologies, opracowano rozwiązanie na III millennium, znane pod nazwą LazarSPEED Solution.

W systemie tym, kompatybilnym względem poprzednich rozwiązań kablowych firmy Lucent Technologies, możliwa jest instalacja wielomodowych kabli światłowodowych o długości do 300 m, zapewniających przepływność do 10 Gb/s. Rdzeń światłowodu ma średnicę 50 um. Producent informuje, że istniejące aplikacje wymagające przepływności 10 Mb/s i 100 Mb/s mogą być akceptowane przez sieć wykonaną według technologii LazarSPEED. Są oczywiście także akceptowane nowe aplikacje gigabitowe. Dla celów LazarSPEED przekonstruowano 19-calowe ramy dystrybucyjne umożliwiające podłączanie zarówno kabli miedzianych, jak i światłowodowych.

Przy definiowaniu wymagań dla kabla wielomodowego następnej generacji inżynierowie Bell Labs określili kilka kluczowych założeń w celu zapewnienia najlepszego rozwiązania dla użytkownika. Są to:

  • Spełnienie potrzeb aplikacji sieciowych w budynku za pomocą jednego, uniwersalnego medium

  • Uzyskanie najniższego kosztu i możliwie małej złożoności systemu dla aplikacji LAN pracujących z przepływnością minimum 10 Gb/s

  • Zapewnienie łatwej migracji dla aplikacji od 10 Mb/s do 10 Gb/s, stosując dostępną technologię

  • System ma być przyjazny zarówno dla producenta jak i instalatora.

Molex

Firma Molex oferuje obecnie: moduł DataGate, system PowerCat PLUS, złącze MT-RJ. Moduł DataGate RJ-45 jest przeznaczony dla rozwiązań systemu okablowania strukturalnego zgodnego z propozycją rozszerzonej kategorii 5. Został zaprojektowany do wykorzystania w bardzo wielu produktach firmy Molex Premise Networks i ma parametry konieczne do zestawienia połączenia dla dzisiejszych bardzo wymagających aplikacji.

System PowerCat PLUS jest systemem nieekranowanym okablowania strukturalnego, zgodnego z propozycją standardu określającego kategorię 6. Zawiera komponenty niezbędne do budowy kompletnego toru transmisyjnego, począwszy od panelu w punkcie dystrybucyjnym, aż do gniazda abonenckiego. Aktualnie na rynku nie ma jeszcze protokołów transmisyjnych i urządzeń aktywnych, które byłyby w stanie w pełni wykorzystać możliwości nowego systemu okablowania, ale rynek tak szybko się zmienia, że z pewnością w najbliższej przyszłości pojawią się protokoły, które będą w pełni korzystały z systemów okablowania strukturalnego spełniających wymagania proponowanej kategorii 6, np. 10-gabitowy Ethernet.

MT-RJ to nowa propozycja złącza światłowodowego przeznaczonego do systemów okablowania strukturalnego wymagających dużej gęstości połączeń w panelach 19-calowych i gniazdach abonenckich. Złącze MT-RJ jest wspierane przez wielu producentów sprzętu aktywnego oraz producentów systemów okablowania strukturalnego, wobec czego ma dużą szansę stania się standardem złącza światłowodowego na miarę następcy złącz ST i SC.

Netin - nowości firmy

Firma Netin podkreśla trzy elementy swojej nowej oferty:

  1. Gwarancja dla systemu okablowania miedzianego CAT5Plus (MillenniuM) została podwyższona z kategorii 5 na kategorię 5 rozszerzoną, co uzyskano dzięki zastosowaniu nowego medium transmisyjnego spełniającego wymagania Gigabit Ethernet.

  2. Zwiększono pojemność rurki Blolite z 4 włókien na 8 (system światłowodów wdmuchiwanych). Pozwala to na zapewnienie dwukrotnie większego pasma niż dotychczas. Jedna rurka zajmuje miejsce jednego kabla skrętkowego. Skrętka zapewnia szybkość transmisji 1 Gb/s. Natomiast 8 włókien Blolite wielomodowych do biurka zapewnia pasmo co najmniej 16 GHz, a 8 włókien jednomodowych zapewnia pasmo co najmniej 240 GHz!

  3. Jako dostęp do Internetu wprowadzono nowe modemy xDSL firmy PairGain Technologies, które zapewniają szybkość transmisji do 2 Mb/s na jednej parze. Dotychczasowe rozwiązanie zapewnia takie pasmo na dwóch parach

Panduit - rozwiązania dla aplikacji gigabitowych

Wrocławska firma Radiotechnika, dystrybutor systemu Panduit, oferuje najnowsze rozwiązanie dla aplikacji gigabitowych pod nazwą GIGA-CHANNEL. Jest ono określane jako następna generacja miedzianego okablowania strukturalnego, które - według zapewnień producenta - spełnia wyższe wymagania od proponowanej kategorii 6 i może być stosowane w technologii Gigabit Ethernet.

GIGABIT-CHANNEL ma następujące komponenty: 1) miniaturowe gniazdo (MINI-JACK), 2) kable krosowe wykonane z nowego kabla skrętkowego, zakończone wtykami, 3) panele krosowe wyposażone w miniaturowe gniazda.

Utrzymanie wysokich parametrów GIGABIT-CHANNEL jest możliwe w dużym stopniu dzięki specjalnej technologii (GIGA-TX Technology) zakańczania kabla zapewniającej stałe skręcenia poszczególnych jego par.

R&Mofficenet - to istotne rozszerzenie systemu R&Mfreenet

Szwajcarska firma Reichle+De-Massari, producent znanego systemu okablowania strukturalnego R&Mfreenet, wprowadza na rynek jego rozszerzenie R&Mofficenet pozwalające budować tzw. zintegrowane systemy biurowe, przeznaczone dla użytkowników z kategorii SOHO (Smal Office Home Office). R&zM.ojficenet umożliwia łatwą i oszczędną budowę systemów sieciowych dla: biur domowych (home office) - od 1 do 4 użytkowników, małych biur (smali office) - do 24 użytkowników lub małej firmy (smali company) - do 48 użytkowników. W K&M.officeneł stosuje się 19" konstrukcję wieżową (Tower) dostosowaną dla każdej z trzech wyżej wymienionych wersji. R&Mofficenet jest dobrze dopasowany do obecnych wymagań sprzętowych i funkcjonalnych (Cu 5/6 kategoria, FO, transmisja głosu i danych przez ISDN, możliwość podłączenia do Internetu - e-mail i e-commerce, usługi multimedialne). Nowością jest także to, że firma R&M dostarcza dla R&Mofficenet komponenty zarówno bierne, jak i aktywne. Przy założeniu, że konstrukcja wieżowa jest lokowana w małej odległości od urządzeń końcowych (komputery PC, telefony, faksy), trasy kablowe nie muszą być maskowane w korytach kablowych. W takiej sytuacji całość instalacji można łatwo zdemontować i przenieść do zupełnie innej lokalizacji, co w wypadku małych firm jest bardzo ważne ze względów ekonomicznych.

Wiremolde/Polam Suwałki stawia na dostawy dla budynków inteligentnych

Idea budynku inteligentnego, która kusi inwestorów dużymi możliwościami, znalazła uznanie w firmie Połam Suwałki. Firma zamierza dostarczać zarówno systemy okablowania strukturalnego Wiremold, jak i produkowane w Polsce systemy instalacyjne, między innymi:

  • Systemy podwieszane: koryta perforowane, koryta siatkowe, koryta grzebieniowe, drabinki kablowe

  • Systemy podłogowe: system puszek do podłóg technicznych, system zalewany w szlichcie betonowej bez szkieletu, system zalewany w szlichcie betonowej o układzie szkieletowym, system o układzie szkieletowym będący elementem konstrukcyjnym stropu;

  • Systemy naścienne: listwy, kanały na główne trasy kablowe, kanały z możliwością mocowania osprzętu, systemy otwartej przestrzeni (open space) - różnego rodzaju kolumny instalacyjne.

TOP 200