Czy procesor Zen postawi AMD na nogi?

AMD wprowadzi niedługo do oferty zapowiadany od dawna procesor Zen, twierdząc iż będzie to najważniejsza dla niego premiera od co najmniej dziesięciu lat. Korporacja ma nadzieję, że układ pozwoli jej skutecznie stawić czoła swojemu najważniejszemu rywalowi, czyli Intelowi. Warto się więc przyjrzeć, czego możemy się po tym układzie spodziewać.

AMD informuje, że pierwsze procesory ZEN trafią do rąk producentów systemów obliczeniowych jeszcze w tym roku, a pierwsze oparte na nich serwery będzie można kupić w drugim kwartale przyszłego roku. Pierwsze wyposażone w nie desktopy i laptopy będzie można kupić w drugim kwartale 2017 roku.

Producent szacuje, że układy ZEN będą pracować o ok. 40% wydajniej od jego wcześniejszych procesorów bazujących na architekturze Excavator. Zalety procesora doceniły już firmy Acer i HP, wprowadzą go wkrótce do swoich produktów. Będzie to dla nich wygodne rozwiązanie, gdyż znajdujące się w ich ofertach laptopy bazują na procesorach linii Bristol Ridge, które są zgodne z procesorami ZEN (chodzi o układ pinów, czyli możliwość instalowania w tym samym gnieździe).

Zobacz również:

AMD ma szansę odnieść sukces również na chińskim rynku. Firma sprzedała bowiem licencję na stosowanie architektury Zen w swoich produktach jednej z największych chińskich spółek działających na rynku IT: Tianjin Haiguang Advanced Technology Investment Co.


TOP 200