Czy powstanie sieć zarządzania międzynarodowymi certyfikatami Covid-19?

Linux Foundation kończy prace nad globalną siecią zarządzającą certyfikatami COVID. Nosi ona nazwę Global COVID Certificate Network i będzie pierwszą tego rodzaju międzynarodową infrastrukturą IT obsługującą paszporty COVID-19. Z tego właśnie powodu mówi się, że z sieci zamierza korzystać wiele uznanych instytucji, w tym ONZ oraz Unia Europejska.

Covid

W momencie pojawienia się szczepionek chroniących ludzi przed koronawirusem, epidemiolodzy zakładali, że bardzo szybko zaszczepiona zostanie zdecydowana większość ludzkości. Jednak z powodu niskiej podaży szczepionek – jak i fałszywych informacji mówiących o tym, że szczepionki są szkodliwe – szczepienia objęły jak dotąd tylko niewiele ponad 50% populacji.

Dlatego szybko zrozumiano, że w przyszłości trzeba będzie stworzyć certyfikaty Covid potwierdzające, że dana osoba jest zaszczepiona. Na początku rozważano wydawanie papierowych certyfikatów, ale od razu zdano sobie sprawę, że z różnych przyczyn nie zdadzą one egzaminu. Pozostała więc idea opracowania elektronicznych certyfikatów oraz infrastruktury IT, która będzie nimi zarządzać.

Zobacz również:

  • Nowa inicjatywa TikToka ma przekonać Europejczyków, że ich dane są bezpieczne
  • Apple powoli wraca do formy - iPhone 14 Pro łatwiej dostepny

W Linux Foudtanion zrodził się pomysł opracowania globalnej sieci - projekt Linux Foundation Public Health, w ramach którego powstała sieć GCCN (Global COVID Certificate Network).

GCCN umożliwi wiarygodną wymianę certyfikatów COVID między poszczególnymi krajami. Sieć jest budowana przez Linux Foundation Public Health we współpracy z partnerami, takimi jak Affinidi, AOKPass, Blockchain Labs, Evernym, IBM, Indicio.Tech, LACChain, Lumedic, Proof Market i ThoughtWorks. Firmy te wdrożyły już pierwsze certyfikaty COVID, którymi zainteresował się przemysł oraz rządy wielu krajów.

Linux Foundatina ma teraz nadzieję, że będzie to model pozwalający stworzyć prawdziwy, godny zaufania międzynarodowy rejestr szczepionek. Jak już wspomniano wcześniej, Organizacja Narodów Zjednoczonych i Unia Europejska rozważają obecnie możliwość wykorzystania tej sieci do swoich potrzeb jako podstawowego narzędzia weryfikujące certyfikaty Covid-19.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200