Czy policja powinna mieć możliwość odczytywania wiadomości zaszyfrowanych przez smartfon?

Angielscy politycy argumentują, że tak. Twierdzą, że organy ścigania powinny mieć możliwość odczytywania zaszyfrowanych informacji przesyłanych za pomocą smartfonowych komunikatorów, takich jak WhatsApp.

Tym samym wraca dyskusja o tym czy twórcy takich aplikacji nie powinni zawsze zagnieżdżać w nich tzw. bocznych wejść (backdoors), które służyłyby im do odczytywania zaszyfrowanych wiadomości obsługiwanych przez smartfon i przekazywania ich – oczywiście na wniosek sądów i pod ich kontrolą - odpowiednim służbom.

Temat ten stał się aktualny po tym gdy okazało się, że Khalid Masood (terrorysta, który zabił niedawno w pobliżu brytyjskiego parlamentu cztery osoby), wysyłał na krótko przed atakiem ze swojego smartfona wiadomości za pomocą aplikacji WhatsApp.

Zobacz również:

  • Rosja stara się zemścić na USA - iPhone znika z Kremla
  • Bezpieczny komunikator na 2023 to coś, czego możesz nie znać
  • Jest nowa wersja komunikatora WhatsApp dla komputerów Windows

“Musimy coś z tym zrobić. Nie może być tak, że firmy oferujące komunikatory – takie jak WhatsApp – dostarczają terrorystom narzędzia, które pozwalają im komunikować się ze sobą bez obaw o to, że służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo obywateli odczytają te informacje”, powiedziała niedawno w telewizyjnym wywiadzie Amber Rudd ( minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii w rządzie Theresy May).

Szyfrowanie wiadomości w trybie „end-to-end” stało się de fakto standardem, który zapewnia użytkownikom internetu prywatność i daje im gwarancję, że nikt nie będzie czytać ich maili czy wiadomości obsługiwanych przez komunikatory. Niestety, dało też taką samą gwarancję osobom stojącym na bakier z prawem czy terrorystom, którzy korzystają z tej możliwości skwapliwie.

Okazuje się, że terroryści sięgają często po komunikatory szyfrujące wiadomości w trybie end-to-end”. Takie jak właśnie aplikacja WhatsApp, która szyfruje wiadomości za pomocą zaprojektowanego przez Open Whisper Systems protokołu Signal Protocol.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200