Czy po 20 latach od powstania, seria 8000 macierzy HPE 3PAR powinna udać się na zasłużoną emeryturę ?

Materiał promocyjny Mało kto pamięta, że jednym z pierwszych modeli dysków twardych był Segate ST-506 o pojemności 5 MB. W roku 1983 powstał IBM XT z wbudowanym twardym dyskiem o pojemności aż 10 MB. Od tego czasu minęło niespełna czterdzieści lat. Ponad połowę tego czasu, bo od dwudziestu lat, na rynku dostępne są macierze dyskowe HPE 3PAR serii 8000. Jest to dowód na to, że dobrze zaprojektowany i wykonany produkt może się długo utrzymać w sprzedaży, mimo szaleńczego tempa rozwoju technologii i wciąż rosnących wymagań użytkowników.

Trwałość dysków flash ocenia się na trzy do pięciu lat, w zależności od liczby cyklów zapisów. Jednak najnowsze dane pokazują, że ich trwałość w rzeczywistości może być znacząco większa. To oznacza, że macierze typu All-Flash powinny bardzo długo pozostawać w działaniu, tym bardziej że znakomita większość modeli ma duże możliwości rozbudowy – ocenia Konrad Puchała, Kierownik Działu Składowania i Ochrony Danych z firmy Advatech, jednego z największych integratorów rozwiązań IT w Polsce – Jednak największym zagrożeniem dla nich jest rosnące tempo moralnego starzenia się infrastruktury IT oraz błyskawicznie zmieniające się potrzeby biznesowe – dodaje.

Czy po 20 latach od powstania, seria 8000 macierzy HPE 3PAR powinna udać się na zasłużoną emeryturę ?

Konrad Puchała, Kierownik Działu Składowania i Ochrony Danych, Advatech Sp. z o.o.

Z biznesowego punktu widzenia lekarstwem na to zjawisko jest inwestowanie tylko w sprawdzone, wysokiej klasy i trwałości urządzenia. Można wtedy oczekiwać, że dysponując skutecznym serwisem i wsparciem technicznym producenta, nie stracą one nic ze swojej funkcjonalności, do której zostały zaprojektowane.

Tak właśnie jest z odchodzącymi ze służby macierzami HPE 3PAR 8000. Będą ze swoimi użytkownikami ćwierć wieku, bo do roku 2026 dostępne będzie dla nich wsparcie techniczne producenta, oczywiście pod warunkiem wykupienia takich usług.

Trudno nie zgodzić się z opinią, że macierz działająca już od dwudziestu lat może wymagać wymiany. Jednak nadal jest wiele zastosowań, gdzie takie maszyny świetnie sobie radzą i posłużą jeszcze długie lata poza magiczną granicą roku 2026 – twierdzi Konrad Puchała z Advatech.

HPE do roku 2024 będzie dostarczać podzespoły do rozbudowy macierzy 3PAR serii 8000, choć zastrzeżono, że będzie to uzależnione od dostępności komponentów na rynku. Jeśli do tego dodać czas życia nośników typu flash, można oczekiwać doczekania i trzydziestych urodzin tych macierzy w działaniu, aktywności i dobrym zdrowiu. Trudno zatem będzie komukolwiek podważyć tezę, że pamięci masowe HPE były lub są wyłącznie inwestycją – ich działanie z pewnością ułatwiało generowanie zysków i pośrednio utrwalało przewagę konkurencyjną użytkującej je firmy.

Macierze HPE 3PAR z serii 8000, które wykorzystują nasi klienci zawsze zbierały bardzo dobre oceny za trwałość i niezawodność. Trzeba także docenić wysoki poziom serwisu i wsparcia technicznego, które jest tak ważne w utrzymaniu ciągłości działania macierzy. Co oczywiste, stały dostęp do danych to gwarancja funkcjonowania każdej firm y – komentuje Konrad Puchała z Advatech – Właśnie dzięki takim rozwiązaniom użytkownicy zyskali kompletny zestaw funkcji wspierających wysoką dostępność, system ochrony danych integrujący mechanizmy kopii migawkowych macierzy z aplikacjami biznesowymi, ujednolicony sposób zarządzania urządzeniami, usługami przetwarzania danych oraz całym centrum przetwarzania danych, a przede wszystkim pojemność aż do 7,3 PB – dodaje Konrad Puchała.

Przez długie lata macierze HPE 3PAR z serii 8000 miały najlepszy w branży wskaźnik gęstości upakowania danych – w pojedynczej szafie rack nadal można przechowywać do 5,5 PB danych. Źródłem rynkowego sukcesu tych macierzy jest skalowalna, zoptymalizowana pod kątem technologii flash architektura zapewnia wydajność na poziomie ponad miliona IOPs i ponad 20 GB/s transferu. Elastyczne zarządzanie priorytetami przetwarzania (QoS) oraz stabilny czas odpowiedzi poniżej jednej milisekundy zapewnia odpowiedni poziom jakości wielu usług. Zastosowanie dedykowanego procesora 3PAR Gen5 Thin Express ASIC znacząco przyspieszyło pracę systemu oraz zagwarantowało sprawną obsługę mieszanych obciążeń. Z kolei wykorzystanie technologii Fibre Channel 16 Gb/s pozwoliło na zwiększenie wydajności o 35% oraz 2,5-krotne zmniejszenie opóźnień.

HPE zawsze stawiało na praktyczne stosowanie najnowszych technologii, na poszukiwanie optymalnych rozwiązań zapewniających pełną swobodę w przetwarzaniu i ochronie danych. Dlatego nadal są w sprzedaży macierze 3PAR z serii 9000 i 20000, które są odpowiedzią na praktycznie wszystkie potrzeby współczesnego przedsiębiorstwa – mówi Konrad Puchała z Advatech.

Wszystko wskazuje na to, że na naturalnego następcę 3PAR 8000 typowane są dwie linie nowych macierzy HPE Nimble Storage oraz HPE Primera. Oznacza to jeszcze lepsze dopasowanie konkretnego rozwiązania do i tak mocno wyśrubowanych wymagań związanych z niezawodnością i dostępnością danych w aplikacjach biznesowych i funkcjonowaniem usług chmurowych. HPE zapewnia usługi migracyjne, które pomogą użytkownikom w bezproblemowym przesuwaniu i replikacji danych pomiędzy systemami pamięci masowych dostarczanych przez HPE.

Użytkownicy rozwiązań pamięci masowych HPE są w komfortowej sytuacji – mogą nadal użytkować swoje HPE 3PAR 8000, mając czas mogą spokojnie przygotować się do migracji na nowsze rozwiązania lepiej spełniające współczesne wymagania biznesowe. Mogą też od razu planować modernizację całej infrastruktury IT, bazując w całości na sprawdzonych urządzeniach HPE, nie tylko na macierzach i serwerach. W końcu trudno o lepsze dowody na ich długowieczność. Chętnie pomożemy na każdym etapie – mówi Konrad Puchała z Advatech.