Czy ostatni będą pierwszymi?

Hewlett-Packard, jako jeden z ostatnich, wprowadził do oferty kolorowe drukarki laserowe z liniowym mechanizmem druku.

Hewlett-Packard, jako jeden z ostatnich, wprowadził do oferty kolorowe drukarki laserowe z liniowym mechanizmem druku.

Biuro w kolorze

Biuro w kolorze

Hewlett-Packard zaprezentował pierwszy model laserowej drukarki kolorowej z liniowym mechanizmem drukującym LaserJet 4600. Kilka tygodni wcześniej Xerox wprowadził Phaser 6200 - podobnej klasy drukarkę, przedstawianą jako urządzenie liniowe drugiej generacji, gdyż pierwsze tego typu modele firma udostępniła już pod koniec ub.r. Zarówno HP LaserJet 4600, jak i Phaser 6200 drukują na formacie A4 z pręd- kością 16 str./min, a więc są wolniejsze od wielu wcześniej prezentowanych modeli, których wydajność sięga nawet 30 str./min. Drukarki te są przeznaczone na masowy rynek użytkowników biurowych i mają być konkurencją dla sprzętu monochromatycznego. Dlatego też nie mniej ważną cechą jak szybkość druku jest ich cena. LaserJet 4600 w standardowej wersji kosztuje tylko 9 tys. zł, a Xerox Phaser 6200 - ok. 10 tys. zł.

Podczas premiery LaserJet 4600 podkreślano, że liniowe mechanizmy drukujące już w najbliższym czasie staną się standardem dla drukarek wysokiej i średniej klasy, a klasyczne konstrukcje rotacyjne będą stosowane tylko w najtańszych modelach drukarek laserowych.

Ale już od wielu lat, przy okazji premier nowych modeli, zapowiadano, że zbliża się czas, gdy laserowe drukarki monochromatyczne zaczną ustępować kolorowym w zastosowaniach masowych. Obecnie wydaje się, że czas ten już nadszedł. Z jednej strony przekroczono barierę wydajności - użytkownicy dru- karek, nawet najtańszych mode- li osobistych, dawno zapomnieli o sprzęcie drukującym z prędkością mniejszą niż 10 str./min, a przeciętne, wciąż oferowane modele kolorowe do zastosowań biurowych, drukują z nominalną szybkością 4 str./min. Z drugiej, można oczekiwać, że wprowadzenie nowej generacji sprzętu spowoduje znaczny spadek cen starszych modeli. Już w tym roku kolorowe drukarki laserowe można było kupić za 5-6 tys. zł, choć z reguły było to związane z wyprzedażą wersji wycofywanych z produkcji. Prawdopodobnie już wkrótce ceny najtańszych modeli zbliżą się do poziomu 4 tys. zł (1000 USD).

HP LaserJet 4600

Pierwsza jednoprzebiegowa, kolorowa drukarka laserowa Hewlett- -Packarda, HP Color LaserJet 4600 różni się od modeli wcześniej wprowadzonych przez innych produ- centów przede wszystkim zasto- sowaniem pionowego mechanizmu drukującego. Drukarki liniowe wykorzystują co najmniej cztery zespoły drukujące - po jednym zestawie z bębnem i tonerem dla każdego koloru CMYK. Powoduje to, że ich wymiary są znacznie większe od standardowych drukarek monochromatycznych. Umieszczenie mechaniz-mu w pozycji pionowej spowodowało, że LaserJet 4600 zajmuje powierzchnię podobną do modeli mono, choć oczywiście drukarka jest od nich wyższa.

Urządzenie drukuje z nominalną prędkością 16 str./min (mono i kolor), ma rozdzielczość 600 dpi (efektywnie 2400 dpi przy wykorzystaniu technologii HP PhotoRet 2400), podajnik na 600 kartek (maksymalnie 1100 kartek), 96 lub 160 MB RAM (512 MB) i wbudowany serwer WWW do zdalnego zarządzania drukarką w sieci. LaserJet 4600 jest dostępna w kilku wersjach, wyposażonych w interfejsy sieciowe, dysk o pojemności 10 GB i moduł do druku dwustronnego. Dopuszczal-ne obciążenie urządzenia wynosi 85 tys. str./miesiąc. Ceny tych drukarek wynoszą 9-16 tys. zł zależnie od modelu i wyposażenia.

Jednoprzebiegowy Phaser w wersjach laser i Solid-Ink

Już w ub.r. Xerox, jako jedna z pierwszych firm, wprowadził laserowe, kolorowe drukarki liniowe Phaser 7700 formatu A3 i drukujące z prędkością 22 str./min. Natomiast w maju br. firma ta zaprezentowała Phaser 6200 i Phaser 8200 - dwa nowe modele formatu A4 o prędkości 16 str./min. Obie drukarki wykorzystują liniowy mechanizm druku i mają wbudowany serwer WWW do zdalnego zarządzania. Phaser 8200 jest drukarką stałoatramentową, Phaser 6200 - laserową. Model stałoatramentowy ma rozdzielczość 1200 dpi, a w try- bie druku o standardowej jakości jego prędkość spada do poziomu 10 str./min.

Phaser 6200 jest dostępny w czterech wersjach o rozdzielczości 600 dpi lub 2400 x 600 dpi, wyposażonych w 64/128 MB RAM (maksymalnie 512 MB), pojemnik na 600 kartek (1600 stron), a także interfejsy sieciowe, moduł do druku dwustronnego i dysk o pojemności 5 GB.

Nominalne obciążenie drukarek wynosi odpowiednio: 65 i 60 tys. str./miesiąc. Ich ceny zaczynają się od ok. 7500 zł (Phaser 8200) i 10 tys. zł (Phaser 6200).

Kolor dla mas

Zastosowanie liniowych mechanizmów w kolorowych drukarkach laserowych nie jest nowością z technologicznego punktu widzenia. Taka technologia od dawna jest stosowana w wysoko wydajnych drukarkach produkcyjnych, a od kilku lat rów-nież w biurowych modelach LED (OKI, Lexmark, Xerox). Ale jej powszechna implementacja, praktycznie przez wszystkich znanych producentów (HP, Lexmark, Xerox, Epson, Minolta, Ricoh/Nashuatec) w najpopularniejszych na rynku drukarkach laserowych, może oznaczać rozpoczęcie szybkiego procesu transformacji od druku mono do kolorowego w masowych zastosowaniach biurowych. Przekroczono bowiem barierę wydajności, a i cena drukarek - jak na sprzęt nowej generacji - jest atrakcyjna.


TOP 200