Czy należy zmienić długość ramki Ethernet?

Jeden z komitetów IEEE działających w ramach grupy roboczej 802.3 prowadzi intensywne badania, które mają odpowiedzieć na pytanie - czy istnieje potrzeba zmiany maks. długość ramki Ethernet?

Podstawowe pytanie brzmi: czy w ogóle warto zajmować się obecnie tym tematem? Zmiana maks. długości ramki miałaby przecież bardzo duży wpływ na inne technologie stosowane w tym środowisku. Stąd rodzi się pytanie, czy gra warta jest świeczki, biorąc pod uwagę tak zwaną zgodnością wsteczną tego nowego rozwiązania?

Komitet sugeruje, że zamiast zmieniać długość ramki, można by zastosować następujące opcje:

1. Wyłączyć ze standardu 802.1ad (agregowanie portów)wsparcie dla sieci 802.3.

2. Zastosować funkcję SAR (Segmentation and Reassembly)

3. Wprowadzić do połączeń opcję rozpoznającą długość MTU (Maximum Transmission Unit)

4. Ograniczyć wielkość MTU klienta, aby zyskać przestrzeń na stosowanie dodatkowych nagłówków.

Zobacz również:

  • ONZ zajmie się sztuczną inteligencją

Jeśli IEEE zdecydowałby się zwiększyć długość ramki, to niewykluczone jest, że stosowano by je tylko tam gdzie jest to niezbędne, stosując mechanizmy, które wykrywałyby takie połączenia.

Komitet zajmuje się też takimi zagadnieniami związanymi z ewentualną zmianą długości ramek, jak: QoS, wydajność oraz opóźnienia i fluktuacje opóźnień.

Przeglądając witrynę WWW opracowaną przez IEEE można dojść do wniosku, że w następnym etapie komitet skoncentruje swoją uwagę na problemach związanych z wpływem większych ramek na konstrukcję urządzeń sieciowych oraz możliwością wykorzystania standardu 802.1ab (Station and Media Access Control Connectivity Discovery) do odzyskiwania połączeń.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200