Czy nadchodzi zmiana priorytetów IT?

Jak podejść do kwestii bezpieczeństwa w czasach przyspieszonej transformacji cyfrowej? Czy konteneryzacja staje się, obok chmury hybrydowej, jednym z najważniejszych trendów na 2021 rok? Między innymi na te tematy rozmawiamy z Tomaszem Jańcem, ekspertem IBM.

Chmura hybrydowa w ostatnich miesiącach staje się coraz popularniejsza. Jakie są najważniejsze korzyści biznesowe związane z jej wykorzystaniem? W czasach pandemii wiele firm myśli przede wszystkim o optymalizacji kosztów, a hybryda zapewnia dużą elastyczność, także z ekonomicznego punktu widzenia. To także panaceum na sytuację na rynku pracy i trudności z pozyskaniem wysoko wykwalifikowanych w danej specjalizacji ekspertów.

Organizacje przyspieszają procesy transformacji cyfrowej, co wiąże się z nową skalą wyzwań. Niezależnie od wybranego modelu korzystania z IT, bezpieczeństwo pozostaje priorytetową kwestią. Wirtualizacja aplikacji oparta o konteneryzację pomaga w przejściu z tradycyjnego podejścia do infrastruktury do łatwej migracji do środowisk chmurowych. W zakresie bezpieczeństwa rozwiązanie wielochmurowe, oparte o wielu dostawców, pozwala zdywersyfikować zagrożenia - mamy możliwość ograniczenia ryzyka związanego z konkretnym typem ataku.

Zmienia się podejście do korzystania z IT, ale wszystkie dobre praktyki związane z zabezpieczeniami danych pozostają aktualne, niezależnie od tego, czy przetwarzanie odbywa się w warstwie wirtualizacji, konteneryzacji czy na serwerze fizycznym. W przypadku kopii bezpieczeństwa w wersji online, istnieje ryzyko zaszyfrowania danych, w wielu mechanizmach, trzeba tworzyć kopie bezpieczeństwa zgodnie z ustaloną polityką bezpieczeństwa firmy. Ostatnim bastionem, choć brzmi to trochę staroświecko – powinna być kopia offline.

Wiele firm, w tym instytucje finansowe, skupia się na tworzeniu aplikacji głównie na swoje potrzeby. Jak przyspieszyć realizację tego typu projektów? Częstym podejściem jest DevOps i konteneryzacja. Akwizycja firmy Red Hat przez IBM wpisuje się w ten trend. Jednym z elementów strategii IBM jest nie zamykanie rozwiązań, ale umożliwienie bezpośredniej komunikacji z innymi dostawcami, koncentracja na rozwoju produktów, wsparcie w zakresie rozwijania technologii.

Zapraszamy do obejrzenia wywiadu wideo z Tomaszem Jańcem, Kierownikiem Technicznego Zespołu Wsparcia Sprzedaży (Pamięci Masowe), IBM Polska

Zapraszamy również na Technologiczne Espresso z IBM – to interaktywne, 20-minutowe sesje poświęcone wybranemu tematowi, które jako cykl spotkań pozwolą uzyskać kompleksowy przegląd środowiska Storage oraz tego, jak IBM może pomóc osiągnąć doskonałość firmowej infrastruktury IT.

Czy nadchodzi zmiana priorytetów IT?