Czy nadchodzi przełom w zarządzaniu organizacją IT?

Infrastruktura w modelu usługowym

Bardzo duże zainteresowanie uczestników spotkania wzbudziła prezentacja firmy Trevica - oferującej usługi w zakresie wydawania kart płatniczych i przetwarzania transakcji kartowych oraz usługi związane z udostępnieniem funkcjonalności płatności zbliżeniowych w telefonach mobilnych (NFC) i integracją tzw. remote payments.

Trevica to firma bardzo technologiczna, innowacyjna, musi szybko dostarczać na rynek nowoczesne rozwiązania. Musi konkurować z dużymi graczami ceną, szybkością i jakością dostarczanych usług oraz poziomem bezpieczeństwa swoich serwisów. Konieczny jest dostęp do najnowszych technologii.

Zobacz również:

  • Cyfrowa transformacja z AI - co nowego na Google Cloud Next 24
  • Najlepsze MDM-y do ochrony urządzeń mobilnych na 2023
Czy nadchodzi przełom w zarządzaniu organizacją IT?

Dzięki modelowi usługowemu możliwe stało się zdobycie odpowiedniej infrastruktury - skalowalnej, wysokodostępnej i stabilnej, która zapewnia redundancję usług oraz wysokie poziomy SLA.

"W 2010 roku rozpoczęliśmy inwestycję. Wtedy zaczęliśmy współpracę z firmą HP, aby zaplanować projekt budowy infrastruktury pod nasze usługi. Instalację aplikacji udało się przeprowadzić w bardzo krótkim czasie 6 miesięcy" - mówi Krzysztof Graczek, CIO w firmie Trevica.

Przykład Trevica pokazuje, że można świadczyć usługi o bardzo wysokim standardzie, przeprowadzać miliony transakcji korzystając z usług IT w chmurze obliczeniowej.

"Tworzymy platformę, która umożliwi naszym klientom świadczenie usług mobilnych i wirtualnych płatności. Działamy w Europie, ale data center możemy mieć w Polsce" - podkreśla Krzysztof Graczek.

"Serwer, na którym stoi baza danych i system autoryzacyjny, dostarczone są jako usługa przez naszego dostawcę. Dla mnie ważne jest, aby wiedzieć jaką mocą przetwarzania dysponuję. Budując moje zapotrzebowanie na moc przerobową, obliczeniową, zamawiam od dostawcy konkretną usługę. Nie muszę robić analiz. Potrzebuję określonych mocy i otrzymuję je w czasie określonym przez umowęPamięć dyskowa, ochrona danych, taśmy, biblioteki - wszystko jest w chmurze" - wyjaśnia Krzysztof Graczek. "Koszty są dla nas bardzo ważne. Cloud to jedyny sposób, w jaki można uruchomić startup technologiczny, który ma duże aspiracje i zasięg" - podkreśla.

Cloud wchodzi na scenę

Podczas dyskusji zgromadzeni CIO starali się określić, w jakich obszarach najlepiej sprawdzi się cloud computing? Przede wszystkim tam, gdzie jest przetwarzanych dużo danych, tam gdzie jest problem z nierównym zapotrzebowaniem na moce obliczeniowe, w start-upach. Poza tym, wejście w chmurę nawet dla rozwiniętych organizacji może być okazją do uporządkowania informatyki. W cloudzie ważne są stabilność i długofalowość, chodzi o to, aby nie musieć wymieniać rozwiązania po krótkim czasie.

IT i CIO staje się brokerem usług, pośredniczy między swoim klientem wewnętrznym, a dostawcą, poszukuje rozwiązań, które najlepiej spełniają oczekiwania biznesowe. To, gdzie te rozwiązania są fizycznie, czy w jakim modelu są kupione, jest sprawą drugorzędną. Dlatego chmura obliczeniowa ma przed sobą przyszłość - firmy będą mogły dzięki niej coraz elastyczniej korzystać z nowoczesnych rozwiązań, w dowolnej skali.


TOP 200