Czy nadchodzi przełom w zarządzaniu organizacją IT?

A może warto zostać dostawcą?

Kto będzie korzystał z usług w modelu cloud computingu? Duże przedsiębiorstwa, ale także start-upy, które skuszą się na szybką implementację, minimalizację ryzyka i optymalizację kosztów. Podczas spotkania przedstawione zostały dwa studia przypadku.

Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego jest bardzo interesującym przykładem, ponieważ sama stała się dostawcą usług w modelu cloud computingu. W 2009 roku Agencja stanęła przed dylematem - w jaki sposób pokierować dalszym rozwojem? "Zastanawialiśmy się, czy powielać dotychczasowy schemat, czy zrobić coś, co byłoby realnie innowacyjne? Chcieliśmy zaproponować coś nowego, atrakcyjnego, potrzebnego, przy zachowaniu racjonalności biznesowej" - wspomina dr Wojciech Daniel, wiceprezes Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. Pojawiły się możliwości uzyskania dotacji na rozbudowę prowadzonego przez Agencję Toruńskiego Parku Technologicznego. Trzeba było zastanowić się, jakie warto świadczyć usługi, aby odpowiadały na potrzeby rynku, były innowacyjne i przyszłościowe, a jednocześnie racjonalne z biznesowego punktu widzenia.

Zobacz również:

  • Cyfrowa transformacja z AI - co nowego na Google Cloud Next 24
  • Najlepsze MDM-y do ochrony urządzeń mobilnych na 2023
Czy nadchodzi przełom w zarządzaniu organizacją IT?

"Zdecydowaliśmy się na cloud computing, ponieważ uznaliśmy, że rodzi on nowe perspektywy, zwłaszcza dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw oraz start-upów. Otwiera przed nimi finansową możliwość korzystania ze środków i narzędzi informatycznych, które do tej pory były zarezerwowane jedynie dla dużych firm. Obniża także bariery wprowadzania na rynek innowacji" - opowiada dr Wojciech Daniel.

Projekt o wartości 61 mln PLN finansowany jest w 85% w ramach dotacji unijnych. Jednym z ryzyk związanych z realizacją tak dużego projektu jest zwykle ryzyko przeszacowania, a w konsekwencji nieefektywnego wykorzystywania zasobów udostępnionych dzięki projektowi. Jak się okazuje, oferowanie usług w modelu chmury publicznej pozwala istotnie to ryzyko ograniczyć. "Gdyby świadczyć usługi tylko dla jednego klienta, to mógłby on wykorzystywać i płacić za dużą ilość udostępnianych mu zasobów na przykład w ciągu 4 dni w miesiącu, a korzystać z niewielkich zasobów lub wcale w pozostałych dniach miesiąca tak, że znaczna część potencjalnie dostępnych zasobów pozostawałaby niewykorzystana" - mówi dr Daniel. "Jednak w przypadku chmury publicznej założeniem jest posiadanie dużej liczby klientów, co powoduje, że minima i maksima wykorzystania zasobów wzajemnie się kompensują w efekcie czego stopień utylizacji pozostaje na w miarę stałym poziomie. Niezależnie od tego, dla minimalizacji ryzyka, inwestycje w sprzęt prowadzimy oczywiście stopniowo, w miarę potrzeb, zdecydowaliśmy się także na modularną i efektywną energetycznie konstrukcję Centrum Przetwarzania Danych" - twierdzi dr Wojciech Daniel.

Projekt rozpoczął się w 2010 roku, w 2011 roku rozpoczęto realizację kontraktu "Kompleksowa dostawa, instalacja, wdrożenie, utrzymanie, migracja i rozbudowa środowiska cloud computingu". W 2012 roku w oparciu o nowoczesną infrastrukturę informatyczną, oprogramowanie wirtualizacyjne oraz wytworzone na potrzeby projektu specjalistyczne narzędzia informatyczne do zarządzania chmurą uruchomiona została platforma EXEA CLOUD SERVICES. Pozwala ona na świadczenie pełnej gamy usług cloud computingu - IaaS, PaaS, SaaS z systemem rozliczania "pay as you go".

Oferowane dzisiaj usługi to na przykład wirtualne serwery, wirtualne centrumbdanych, platforma do tworzenia, testowania i udostępniania aplikacji działających w chmurze (SaaS), które będą wspierane szeroką gamą usług uzupełniających działań edukacyjnych. "Zastosowane rozwiązania technologiczne pozwalają na łączenie różnych chmur, co - zwłaszcza w zakresie dużych projektów - umożliwia nam współdziałanie z HP" - mówi dr Wojciech Daniel.


TOP 200