Czy linuksowa część Novella zostanie sprzedana?

Według informacji podanej przez "NewYork Post", istnieją plany podziału Novella na dwie części, z których ta linuksowa miałaby zostać sprzedana strategicznemu inwestorowi. Jeśliby ta informacja miałaby się potwierdzić - pospekulujmy i przyjrzyjmy się kilku potencjalnym kandydatom na takiego inwestora.

Niedawno Novell zawarł strategiczny alians z VMware, a także ma długoterminowe umowy partnerskie z IBM i SAP. Z kolei Oracle ostatnio jest ciągle na zakupach i może mieć także ochotę na SUSE Linux jako deser po interesie z Sun.

Oracle ma swoją platformę Oracle VM, opartą na Xen oraz Red Hat Enterprise (RHEL). Przypuszczalnie celem firmy jest Linux w pełni kompatybilny z RHEL (na poziomie źródłowym i binarnym), jednak bez wszystkich kosztownych ulepszeń, które Red Hat w rzeczywistości wkłada do swojej dystrybucji. Jest jednak mały problem - Red Hat faworyzuje KVM, a nie Xen. W tej sytuacji Oracle ma do wyboru albo zainwestować w prace rozwojowe, albo zrezygnować z binarnej kompatybilności z RHEL po wydaniu RHEL 6. Firma może też pomyśleć o innej dystrybucji Linuksa, np. Novella.

Zobacz również:

  • SUSE ma pierwszego partnera Platinum w Polsce
  • Użytkownicy kontenerów mają nową, otwartą platformę bezpieczeństwa

Kolejnym kandydatem może być IBM, który utrzymuje partnerstwo z głównymi graczami na rynku linuksowym: SUSE Novell, Red Hat i Canonical. Kupując jednego z tej trójki, zapewnia sobie własną dystrybucję Linuksa. IBM jest ściśle powiązany z Novell poprzez Linux na mainframe, tak więc może zdecydować się na ten krok, aby mieć w kieszeni własną ofertę SUSE.

Zainteresowany kupnem może być również SAP. On też zawarł strategiczne porozumienie z Novellem w zakresie SUSE i ma kilku dużych klientów używających tą odmianę Linuksa. Jednak SAP ma także porozumienie z Novellem w zakresie innych produktów i wydaje się, że firma powinna być raczej zainteresowana kupnem całego Novella, a nie tylko jego części linuksowej.

Potencjalnym nabywcą może być także VMware, która kupiła już inne rozwiązania open source (Zimbra, SpringSource), tak więc nie można wykluczyć, iż zechce mieć w swojej kolekcji również SUSE Linux, m.in. po to aby mieć dystrybucję Linuksa, która pozwoli jej partnerom na budowanie urządzeń specjalistycznych (appliance) na których Linux pracuje z produktami wirtualizacji VMware. SUSE Studio może być ciekawym dodatkiem na rynku appliance VMware.

Czytaj też: Podział i wyprzedaż poszczególnych części Novella

I na koniec Microsoft: chociaż firma ma ścisłe powiązania z Novellem, to jednak wydaje się mało prawdopodobne, aby chciała się narażać na nowe pozwy z paragrafów prawa antytrustowego.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200