Czy już czas na modernizację sieci?

W małych lub średnich firmach wdrażanie najnowszych technologii sieciowych zawsze budzi wątpliwości i opory. W praktyce jednak przyzwyczajenie do starych rozwiązań często może osłabiać konkurencyjność i na dłuższą metę okazać się bardziej kosztowne oraz nieefektywne.

Czy już czas na modernizację sieci?

Wiele firm podchodzi z dużą rezerwą do inwestycji w nowe rozwiązania, zwłaszcza te wykorzystujące nowe technologie. Łatwiej decydować się na rozwiązania, które są dobrze znane i sprawdzone.

Jednym z typowych wyzwań stojących przed osobami odpowiedzialnymi za infrastrukturę IT jest modernizacja infrastruktury sieciowej. Podjęcie decyzji o jej kompletnej wymianie jest trudne, lecz perspektywa zyskania wielu korzyści, w tym przede wszystkim większej wydajności oraz możliwości obsługi nowych funkcji - przekonuje do takiej inwestycji.

Kolejna fala innowacji daje szansę na rozwój biznesu

Gdy pod koniec lat 90. ub. wieku nastąpiła popularyzacja internetu, małe i średnie firmy zyskały narzędzie pozwalające im na konkurowanie ze znacznie większymi przedsiębiorstwami. Obecnie technologie, takie jak wirtualizacja, sieci IP i cloud computing - dają im kolejną szansę na przyspieszenie rozwoju biznesu, przede wszystkim pozwalając na efektywne zwiększenie liczby klientów, a także zaoferowanie nowych aplikacji lub utworzenie kolejnych lokalnych oddziałów, bez konieczności ponoszenia dużych inwestycji finansowych.

Na przykład konferencje internetowe i VoIP ułatwiają i zmniejszają koszty zdalnej współpracy niezależnie od odległości, oraz pozwalają na eksperymenty z marketingiem w sieciach społecznościowych lub z aplikacjami mobilnymi, które mogą zwiększyć lojalność klientów i obroty przedsiębiorstwa.

Jednak te nowe możliwości powodują jednocześnie, że zarządzanie systemem IT w firmach z segmentu MSP jest trudniejsze i bardziej skomplikowane niż jeszcze kilka lat temu. Między innymi dlatego, że rośnie liczba aplikacji i użytkowników, również takich, którzy wykorzystują różne, często własne urządzenia mobilne. Wymiana danych i dostęp do aplikacji przy zastosowaniu smartfonów, komputerów biurowych lub domowych oraz firmowych i prywatnych stron webowych - zwiększają efektywność i elastyczność pracy, ale powodują, że pojawiają się nowe problemy z utrzymaniem przepustowości i integralności systemu sieciowego oraz bezpieczeństwa danych.

Sprostanie takiemu wyzwaniu wymaga zatrudnienia pracowników IT o odpowiednich kwalifikacjach, inwestycji w oprogramowanie do zarządzania i zabezpieczania systemu lub też skorzystania z usług zewnętrznych firm. Ta ostatnia opcja zyskuje coraz większą popularność, a według analityków w najbliższych latach korzystanie z usług udostępniania aplikacji i systemów IT stanie się powszechnym i najczęściej stosowanym modelem budowy "własnej" infrastruktury teleinformatycznej.

Zarządzanie infrastrukturą sieciową

Małe firmy często zaczynają od instalacji 24- lub 48-portowego przełącznika, a później w miarę wzrostu potrzeb, rozbudowują system o kolejne tego typu urządzenia. W efekcie tracą najczęściej możliwość kontrolowania ruchu w sieci. Na początku nie stwarza to problemu, lecz wraz ze wzrostem liczby użytkowników zaczynają się pojawiać problemy z zarządzaniem przełącznikami.

Wówczas modernizacja infrastruktury, pozwalająca na monitorowanie i zarządzanie siecią przy wykorzystaniu jednego przełącznika oraz jednej konsoli administracyjnej dostępnej lokalnie lub zdalnie - może być dobrze uzasadnioną inwestycją.

Podobnie jak przy modernizacji każdego elementu systemu IT, warto rozważyć różne oferty dostępne na rynku. Przy wyborze szerokopasmowego dostępu do internetu, na pewno warto sprawdzić, czy w danej lokalizacji jest lub w najbliższej przyszłości będzie dostępna usługa Metro Ethernet. Tego typu sieć oferuje bowiem wysoką przepustowość przy względnie niskiej cenie. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że routery obsługujące gigabitowe łącza WAN sporo kosztują. Gdy wymagania firmy dotyczące przepustowości łącza są mniejsze, można oczywiście skorzystać z tańszego i mniej wydajnego sprzętu.

Jeżeli w przedsiębiorstwie wykorzystywana jest bezprzewodowa infrastruktura Wi-Fi lub są takie plany, to modernizując sieć warto zainwestować w przełączniki z funkcją PoE (Power over Ethernet). Z reguły są one droższe od standardowych modeli sprzętu, ale różnica w cenie jest obecnie niewielka, a późniejsze korzyści i oszczędności przy tworzeniu lub rozbudowie sieci bezprzewodowej mogą być istotne.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200