Czy już czas na modernizację sieci?

Sieci bezprzewodowe

Budowa i utrzymanie sieci zapewniającej niezawodną łączność jest krytycznym elementem infrastruktury praktycznie każdej firmy. Warto tu zauważyć, że ostatnio systematycznie rośnie popularność sieci bezprzewodowych, które oferują niższy koszt niezbędnej inwestycji w zakup sprzętu i instalację systemu.

Nie zawsze jest to rozwiązanie optymalne. Przede wszystkim, bezprzewodowe routery mają ograniczoną przepustowość. W przypadku standardu IEEE 802.11n jest to z reguły 150-300 Mb/s, a więc kilkakrotnie mniej niż oferuje standardowa sieć Gigabit Ethernet.

Ale w 2012 r. na rynku zaczną się pojawiać pierwsze urządzenia obsługujące bezprzewodowe sieci nowej generacji, które mają wyeliminować dotychczasowe wątpliwości dotyczące wydajności.

Kiedy podejmować modernizację lub wymianę infrastruktury sieciowej?

• Gdy firma rozwija się i system IT przestaje spełniać rosnące wymagania wykorzystywanych aplikacji biznesowych.

• Gdy pojawia się potrzeba konsolidacji systemu IT. Jego modernizacja ma na celu uzyskanie oszczędności i zmniejszenie kosztów utrzymania i najczęściej wiąże się konsolidacją przy wykorzystaniu wirtualizacji (serwerów, komputerów PC, pamięci masowych). A ponieważ wirtualizacja z zasady istotnie zwiększa wymagania na przepustowość sieci, modernizacja infrastruktury sieciowej staje się niezbędna.

• Gdy zwiększenie konkurencyjności i rozwój biznesu wymuszają wprowadzanie nowych aplikacji, wymagających modernizacji sieci.

Nowe standardy Wi-Fi wykorzystują dwie różne częstotliwości: 5 GHz (IEEE 802.11ac o przepustowości sięgającej 1,3 Gb/s) oraz 60 GHz (IEEE 802.11ad). W drugim przypadku dane mogą być obecnie przesyłane z teoretyczną szybkością 1,3 Gb/s, a maksymalna przepustowość może sięgnąć 7 Gb/s. Oba nowe standardy bezprzewodowe są wstecznie zgodne ze starszymi wersjami IEEE 802.11.

Praktyczna szybkość transmisji jest oczywiście niższa i zależy od wielu czynników, jak szerokość wykorzystywanych kanałów, liczba i rodzaj anten, liczba strumieni danych itp. Ale i tak przewidywany wzrost wydajności trzeba uznać za duże osiągnięcie. Pierwsze produkty obsługujące nowe standardy transmisji bezprzewodowej zaprezentowano na styczniowych targach CES 2012, a na rynku powinny pojawić się w połowie bieżącego roku. Będą to m.in. routery, stacje dostępowe oraz karty sieciowe.

Należy zdawać sobie sprawę, że formalna standaryzacja nowych protokołów sieciowych nastąpi nie wcześniej niż w przyszłym roku. Pojawianie się na rynku produktów obsługujących te technologie nie jest jednak szczególnym zaskoczeniem - również sprzęt obsługujący standard 802.11n trafił na rynek znacznie przed formalnym opublikowaniem ostatecznej specyfikacji. Na tym etapie zmiany w specyfikacji protokołów będą z pewnością minimalne i producenci sprzętu będą mogli z powodzeniem dopasować swoje urządzenia (poprzez stosowne aktualizacje) do finalnej wersji standardów.

Specjaliści spodziewają się, że sprzęt obsługujący nowe, szybsze wersje Wi-Fi, będzie się szybko popularyzował, bo jego ceny nie będą znacząco wyższe niż dostępnych obecnie urządzeń sieciowych.

Układy obsługujące standard 11ac przygotowała już m.in. firma Broadcom, która poinformowała niedawno o przygotowaniu układów scalonych umożliwiających przesyłanie danych w jednym, dwóch lub trzech kanałach (szybkość transmisji odpowiednio 433 Mb/s, 867 Mb/s i 1,3 Gb/s). Wiadomo już, że zamierza z nich skorzystać w swoich urządzeniach ok. 10 producentów sprzętu.

Można oczekiwać, że pojawienie się gigabitowych sieci bezprzewodowych nie będzie miało dużego wpływu na systemy w dużych firmach i korporacjach. Jednak w firmach z segmentu MSP będzie to realna konkurencja dla sieci przewodowych, umożliwiająca wykorzystanie systemu Wi-Fi jako podstawowej infrastruktury komunikacyjnej. A ponieważ IEEE 802.11ac zapewni wsteczną zgodność z IEEE 802.11n, inwestycja w system bezprzewodowy już obecnie jest bezpieczna.

Wirtualizacja serwerów i pamięci masowych wymusza modernizację sieci

Na plany modernizacji sieci zasadniczy wpływ ma wirtualizacja. Jeśli technologia ta ma zostać wdrożona, to z zasady wymagania na przepustowość sieci rosną. Dlatego też należy pamiętać, że skorzystanie z trudnych do zakwestionowania zalet wirtualizacji z reguły wymaga inwestycji w rozbudowę sieci.

Jeśli w systemie IT pracuje kilka lub kilkanaście serwerów to standardowe, gigabitowe przełączniki mogą wystarczyć, ale nawet przy nieco większych wymaganiach, nie warto z góry odrzucać możliwości wykorzystania łączy 10 Gigabit Ethernet. Choć może to się wydawać ekstrawagancją, to często jest to inwestycja, która przyniesie zwrot w dłuższej perspektywie.


TOP 200